Fantasie op.17 in C Major;
Frédéric Chopin:
12 Études op.10;
Franz Liszt:
Études d’exécution transcendante.
OPIS:
Urodzona w 1993 roku w Niemczech pianistka Anke Pan naukę gry na fortepianie zaczęła w wieku 4 lat, a 3 lata później zagrała swój pierwszy koncert fortepianowy z orkiestrą. Wkrótce rozpoczęła edukację w Pre-College w Kolonii, a od 2005 roku w tamtejszej prestiżowej Hochschule für Musik, intensywnie rozwijając się artystycznie.
Jest laureatką takich międzynarodowych konkursów pianistycznych jak m.in. Steinway-Klavierspiel-Wettbewerb w Hamburgu, Rotary-Wettbewerb w Essen oraz Euro-Asia Festival w Trossingen, a także zdobywczynią nagród na Konkursie Pianistycznym w Enschede, Konkursie Muzyki Romantycznej w Lancaster oraz Konkursie Alion Baltic Festival w Estonii. Od 2009 roku jest nagradzana tytułem Steinway Young Artist, a w 2010 roku jako najmłodsza uczestniczka i jako jedyna reprezentantka Niemiec wystąpiła na Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Koncertowała w Niemczech, Szwajcarii, Lichtensteinie, Chorwacji i Polsce, gdzie wystąpiła z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Repertuar Anke Pan obejmuje szereg wybitnych dzieł fortepianowych z dorobku m.in. Beethovena, Schuberta, Chopina, Ravela i Rachmaninowa.
Po albumach "Storyteller" (2019 -Chopin, Ravel), "Klavierfantasien" (2020 -Beethoven, Schubert, Chopin) i nagranej w duecie z Yuhao Guo "Three Suites for Two Pianos" (2021 -Arensky, Rachmaninow, Guo), na wydanej w 2022 roku płycie "Widmung" ("Poświęcenie") artystka pochyla się nad utworami Franciszka Liszta, Roberta Schumanna i ponownie Fryderyka Chopina.
Rozważenie osobistych relacji między Schumannem, Lisztem i Chopinem wydaje się mieć duże znaczenie dla wykonawcy. Nie tylko jest to niezbędne dla autentycznej interpretacji ich pracy, ale także ukazuje profile trzech bardzo różnych osobowości, z których każda odzwierciedla niezwykłość epoki romantyzmu. Wyrazy uznania dla twórczości obecne są we wzajemnych dedykacjach. Jednocześnie jednak dostrzec można niechęć i brak zrozumienia dla odmiennego stylu życia i wyborów artystycznych między nimi trzema.
Na "Widmung" Anke Pan ukazuje pełną paletę brzmień romantycznego fortepianu. Niezwykła biegłość techniczna, która cechuje artystkę, nie przesłania głębokiego przekazu muzyki. Młoda pianistka wspaniale oddaje skrajne emocje romantycznego kompozytora: tęsknotę, melancholię, wewnętrzne rozdarcie oraz brak pogodzenia się z własnym losem.
Muzyka wypełniająca "Widmung" nikogo nie pozostawi nieobojętnym, skłaniając do refleksji i do głębi poruszając.
Materiał zarejestrowany został we wnętrzach Zamku Borbeck w Essen w październiku 2022 roku, a już miesiąc później w formie płyty wydany został nakładem polskiej wytwórni Monochord.
Głównym priorytetem utworzonego przez pianistę Rafała Mokrzyckiego wydawnictwa, jest wspieranie w wejściu na rynek muzyczny młodych, dobrze zapowiadających się artystów. Monochord działa głównie w obszarze muzyki klasycznej, ale też classical-crossover i jazzu.
Album ukazał się 18 listopada 2022.
na podst. teksu wydawcy i materiałów prasowych
________________________________________
Anke Pan
Widmung
CD 2022, Monochord MCH 005
program:
Robert Schumann - Fantasie op.17 in C Major:
1. I. Durchaus phantastisch und leidenschaftlich vorzutragen
2. II. Mäßig. Durchaus energisch
3. III. Langsam getragen. Durchweg leise zu halten
Frédéric Chopin - 12 Études op.10:
4. No.1 in C major
5. No.2 in A minor
6. No.3 in E major
7. No.4 in C-minor
8. No.5 in G-flat major
9. No.6 in E-flat minor
10. No.7 in C major
11. No.8 in F major
12. No.9 in F minor
13. No.10 in A-flat major
14. No.11 in E-flat major
15. No.12 in C minor
Franz Liszt - Études d’exécution transcendante:
16. No.10 Presto agitato molto
17. No.11 Harmonies du soir
18. No.12 Chasse neige
Anke Pan - fortepian
________________________________________