│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

3.1.23

Na inny czas /2022/

 Bóg się rodzi, Pan nad Pany; Kolęda warszawskich powstańców; Kolęda łagrowa; Lulajże, Jezuniu, na polskiej ziemi; Modlitwa obozowa; Kolęda; Kolęda zła; Kolęda katyńska.






OPIS:

Najstarsza  polska kolęda ma około 600 lat. Jest to mało znana dziś "Zdrów bądź, Królu Anielski" napisana w 1424 roku w kazaniu spowiednika królowej Jadwigi, Jana Szczekny. Warto zastanowić się nad tym w jak różnych czasach i rzeczywistości powstawało wiele utworów bożonarodzeniowych.
Na 33-minutowej płycie zatytułowanej "Na inny czas", znalazło się osiem utworów powstałych w miejscach i okolicznościach zdecydowanie niekojarzących się z radosnymi obchodami Świąt Bożego Narodzenia: w bombardowanych miastach, oraz w łagrach, obozach jenieckich i koncentracyjnych.
Grono znakomitych wokalistów polskiej estrady, w którym znaleźli się: Kuba Badach, Kasia Cerekwicka, Gabriela Mościcka, Łukasz Reks i dodatkowy zespół wokalny, wraz z kwartetem instrumentalnym przygotowali album złożony z ośmiu wyjątkowych kolęd. Całość opracował Krzysztof Falkowski, który również poprowadził towarzyszącą artystom Elbląską Orkiestrę Kameralną.
Urodzony w 1996 roku kompozytor, aranżer i dyrygent Krzysztof Falkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im.S.Moniuszki w Gdańsku, którego dorobek artystyczny obejmuje zarówno utwory klasyczne, jak muzykę filmową i rozrywkową. Wielokrotnie nagradzany podczas rozmaitych prestiżowych festiwali i konkursów kompozytorskich młody twórca, ma na koncie udział w wielu projektach jak m.in. "Orchestral Tribute to Grzegorz Ciechowski", "OdNowa" z muzyką Mariana Hemara, czy "Nieoblicza" zespołu 5/6. Jego utwory usłyszeć można podczas rozmaitych koncertów i festiwali, nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Niemczech, Danii, Peru, na Litwie i w USA.
Przedstawione w zupełnie nowej, przejmującej odsłonie na płycie "Na inny czas" kolędy, ukazują hart ducha Polaków, ich przywiązanie do tradycji i nadzieję, która nigdy się nie poddaje. 
Słowa tych wyjątkowych kolęd niosą ze sobą ogromny ładunek emocji i przypominają, jak wyglądały święta w okresie wojen i niewoli, rzucając światło na to, co naprawdę w życiu ważne...
Dwie z kolęd jakie znajdziemy na płycie to melodie tradycyjne z tekstami nieznanych autorów. Są to: "Bóg się rodzi, Pan nad Pany" z 1918 roku i "Lulajże Jezuniu na polskiej ziemi" z 1942 roku. 
Do "Kolędy warszawskich powstańców” z 1944 roku muzykę napisał Krzysztof Falkowski. W przypadku tego utworu istnieją domysły iż autorką tekstu może być lekarka pracująca w zorganizowanym dla rannych powstańców w Tworkach szpitalu, Hanna Kołodziejska.
Innymi kolędami, do których muzykę napisał i opracował Falkowski jest: "Kolęda zła" Tadeusza Borowskiego z 1944 roku, przesiąknięta smutkiem i beznadzieją "Kolęda" z 1942 roku napisana przez przebywającego wówczas na emigracji w Londynie Mariana Hemara, oraz zamykająca program albumu "Kolęda katyńska" Kazimiery Iłłakowiczówny z 1943 roku.
Pozostałe, wyjątkowo gorzkie kolędy jakie znajdziemy na płycie to: napisana w 1942 roku w Ravensbruck przez Halinę Golczową "Kolęda łagrowa" i przejmująca "Modlitwa obozowa" Adama Kowalskiego z 1939 roku, zaśpiewana w kontemplacyjnym i modlitewnym klimacie przez duet Kasi Cerekwickiej i Kuby Badacha.
"Na inny czas" nie jest typową płytą bożonarodzeniową z zestawem popularnych kolęd. To album prowokujący refleksję i zadumę nad rozmaitymi mało radosnymi okolicznościami, w jakich niejednokrotnie dane jest obchodzić ten czas.
Płyta ukazała się 20 grudnia 2022
Robert Ratajczak

______________________________________________


Na inny czas
CD 2022, DUX 1066

program:
1. Bóg się rodzi, Pan nad Pany
2. Kolęda warszawskich powstańców
3. Kolęda łagrowa
4. Lulajże, Jezuniu, na polskiej ziemi
5. Modlitwa obozowa
6. Kolęda
7. Kolęda zła
8. Kolęda katyńska

wykonawcy:
Kuba Badach, Kasia Cerekwicka, Gabriela Mościcka, Łukasz Reks
zespół wokalny: Renata Tuszyńska, Dorota Theisebach, Wiktor Gabor, Michał Grobelny
Jacek Piskorz - pianino
Michał Knapczuk – gitara basowa, kontrabas
Patryk Zakrzewski – instr. perkusyjne
Wojciech Lubertowicz – duduk 
Elbląska Orkiestra Kameralna
dyrygent: Krzysztof Falkowski
______________________________________________