L'observatoire; Extérieur nuit; Black matter; Puls art; L'orfevre; Kinetic motion; Saturn diamonds; Parallax; The deep mirror; Heliocentrique; Song of nowhere; A comet at Bronx; Orbit.
OPIS:
Trio Orbit, które swą nazwę zawdzięcza tytułowi jednej z nieco zapomnianych kompozycji Billa Evansa, założone zostało w 2016 roku we Francji podczas Europa Jazz Festival w Le Mans. Wówczas to właśnie spotkała się trójka znakomitych artystów, których połączyła pasja tworzenia kolektywnie tworzonej, ambitnej muzyki, opartej na formule tradycyjnego tria fortepianowego.
Francuski pianista Stephan Oliva zaistniał na jazzowej scenie w latach 80-tych, grając w rozmaitych składach i konfiguracjach z takimi muzykami jak m.in. Paul Motian, Joey Baron, Mark Ducret, Paul Rodgers, Matthieu Donarier czy Bruno Chevillon. Swój naturalny i oryginalny styl prezentuje zarówno we własnych kompozycjach, jak wyjątkowych interpretacjach muzyki m.in.: Billa Evansa, Lenniego Tristano i Paula Motiana.
Kontrabasista, kompozytor i producent muzyczny Sébastien Boisseau jest dziś muzykiem cieszącym się wyjątkową renomą w całej Europie. Reprezentuje mocny i elegancki styl gry, silnie osadzony w jazzowej tradycji. Jest twórcą takich formacji jak Wood i Unit, oraz bardzo aktywnie angażuje się w projekty innych muzyków, jak: Alban Darche, Denis Badault, Matthieu Donarier i Jean-Louis Pommier. Boisseau przez dziesięć lat był partnerem Daniela Humaira w grupie Baby Boom, oraz ma za sobą kolaboracje z takimi muzykami jak: Martial Solal, Uri Caine, Dave Liebman, Joachim Kühn, Hans Lüdemann, Manu Codja, Tome Arthurs i Kari Ikonen.
Skład Orbit uzupełnia urodzony w 1957 roku w Los Angeles, perkusista Tom Rainey. Od czasu przeniesienia się do Nowego Jorku w 1979 roku, utożsamiany jest z nowojorską sceną nowoczesnego, kreatywnego jazzu. Na przestrzeni lat występował i współpracował z wieloma artystami światowego kalibru, w tym z: Johnem Abercrombie, Jane Irą Bloom, Timem Berne, Markiem Ducretem, Georgem Gruntzem, Fredem Herschem, Joe Lovano, Carmen McRae, Matthiasem Schubertem i niemieckim WDR Big Band. Albumy jego autorskiego tria (z saksofonistką Ingrid Laubrock i gitarzystką Mary Halvorson) ukazały się nakładem wytwórni Cleanfeed i Intakt.
Pierwszy album francusko-amerykańskiego tria tworzonego przez tych trzech muzyków, zatytułowany po prostu "Orbit", wydany został w 2019 roku. Już wówczas wiadomo było iż nastąpi jego kontynuacja, gdyż wspólnych muzycznych pomysłów było zdecydowanie więcej niż jest w stanie pomieścić jedna płyta.
Album zatytułowany "in—visibility" powstał w taki sam sposób jak pierwsza płyta Orbit, stanowiąc rozwinięcie formuły o kolejne wspólnie tworzone kompozycje.
Podobnie jak każdy z utworów w fazie komponowania tworzony był kolektywnie, tak i w studio panowała 100-procentowa demokracja. W grze każdego z muzyków nie ma jakiejkolwiek próby demonstrowania dominacji. Orbit to przede wszystkim ekspresyjna zespołowa gra. Ambitna, wysublimowana i stymulująca twórczą konwersację, a dla odbiorcy: przystępna i czytelna.
Godzinny program wypełnia aż 13 utworów, a każdy z nich tworzy zwartą zamkniętą całość. Tu nie ma zbędnych dłużyzn i rozbudowanych ponad miarę improwizacji, a mimo to odnosimy wrażenie iż muzycy grają z wyjątkową swobodą i naturalnym luzem.
Album "in—visibility" zamyka utwór, któremu trio zawdzięcza swą nazwę, a sami muzycy tak to podsumowują:
"Orbit" - kompozycja ukryta za wieloma gwiazdami, która od dziesięcioleci czekała na nasze trio. Szelest papieru unoszonego w rękach Toma Raineya, wydający się brzmieć bez końca, jest ostatnim dźwiękiem całej sesji nagraniowej. Właśnie ten delikatny szelest wydawał nam się najbardziej naturalnym zakończeniem całego albumu".
Premiera 3 lutego 2023.
Robert Ratajczak
na podst. materiałów prasowych
___________________________________________
Orbit
in-visibility
CD 2022, Yolk Records J 2085
program:
1. L'observatoire
2. Extérieur nuit
3. Black matter
4. Puls art
5. L'orfevre
6. Kinetic motion
7. Saturn diamonds
8. Parallax
9. The deep mirror
10. Heliocentrique
11. Song of nowhere
12. A comet at Bronx
13. Orbit
personel:
Stéphan Oliva — fortepian
Sébastien Boisseau — kontrabas
Tom Rainey — perkusja
___________________________________________