│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

31.1.23

Wojciech Świętoński: Stanisław Wisłocki - Solo & Chamber Works /2022/

Stanisław Wisłocki:
D'apres Scarlatti; Little Suite;
Suites Nos.1/2;
Władysław Szpilman: Mazurka;
Stanisław Wisłocki:
Poems to the words of Ion Minulescu;
Sonata in F Major.




Kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog Stanisław Wisłocki (1921-1998), studia muzyczne rozpoczął we Lwowie, po czym w czasie wojny kontynuował je w Akademii Muzycznej w Timisoarze i w Bukareszcie, gdzie pozostawał pod artystyczną opieką George'a Enescu. Właśnie w Rumunii rozpoczął swoją karierę, występując jako pianista i dyrygent. Po powrocie do Polski w 1945 roku w Warszawie założył orkiestrę kameralną Towarzystwa Krzewienia Polskiej Muzyki Ludowej, a w 1947 roku Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej. W latach 1961-1967 był dyrygentem Filharmonii Warszawskiej, a w latach 1978-1982 dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Poza Europą koncertował też w Europie, USA, Kanadzie, Ameryce Południowej i Japonii. W 1951 roku objął klasę dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a w 1955 został profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. otrzymał Grand Prix du Disque Akademii Charlesa Crossa w Paryżu, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, oraz Związku Kompozytorów Polskich.
W roku 2021 obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego, z okazji której w lipcu 2021 roku w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie odbył się uroczysty koncert wypełniony jego utworami fortepianowymi w wykonaniu wielkiego propagatora twórczości kompozytora, znakomitego pianisty Wojciecha Świętońskiego. Utwory Wisłockiego usłyszeć można było także podczas koncertu w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina "Stanisław Wisłocki. W 100.rocznicę urodzin" w październiku 2021 roku, kiedy pianiście towarzyszyły na scenie: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i skrzypaczka Marta Piórkowska.
Wojciech Świętoński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Współpracował m.in. z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W dorobku fonograficznym Wojciecha Świętońskiego znajdziemy m.in. nominowany do Fryderyka album "Paweł Łukaszewski - Musica Profana 2" (2018), "Wieniec pieśni do słów Marii Konopnickiej", "Strange Sounds And Inconceivable Deeds", oraz "Tren" Przemysława Gintrowskiego.
Rok po jubileuszowych koncertach, w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wojciech Świętoński zarejestrował większość wykonywanych wówczas utworów z myślą o wydaniu ich w formie płyt.
Efekt sesji nagraniowych, w styczniu 2023 roku ukazał się nakładem Chopin University Press w formie starannie wydanego albumu "Stanisław Wisłocki - Solo & Chamber Works".
Stanisław Wisłocki okres II wojny światowej spędził w Rumunii, gdzie pozostawał pod opieką artystyczną George’a Enescu. Z tego okresu pochodzą kompozycje na fortepian solo prezentowane na pierwszej płycie tego albumu: "Suita na tematy Scarlattiego" i nawiązujące do konwencji tańców narodowych (Mazurka, Kujawiaka i Polki) Dwie Suity na fortepian. Natomiast miniatura "Mała suita" powstała już w roku 1951, a zamykający pierwszą płytę albumu "Mazurek" Władysława Szpilmana, doskonale wpasowany został w konwencję programu. To także dla Wojciecha Świętońskiego wyjątkowy utwór, bowiem jego nuty podarowała pianiście żona kompozytora, Halina Szpilman.
Pierwszą część drugiego dysku wypełnia cykl Czterech poematów do słów awangardowego rumuńskiego poety Iona Minulescu, które z towarzyszeniem fortepianu śpiewa Anna Mikołajczyk-Niewiedział. Znakomitą śpiewaczkę znamy z wielu wspaniałych płyt i zachwycających interpretacji utworów m.in. Stanisława Moryto, Pawła Łukaszewskiego, Wojciecha Łukaszewskiego, czy Józefa Zeidlera. Cykl ten w 1944 roku rozpisany został przez Wisłockiego na głos i orkiestrę kameralną, a wersja na głos i fortepian której słuchamy na płycie miała swoją premierę rok wcześniej w rumuńskim radio.
Ostatnią częścią 2-płytowego albumu jest 24-minutowa, 3-częściowa Sonata na skrzypce i fortepian z 1943 roku, nagrana przez Wojciecha Świętońskiego i znaną m.in. z kolektywu Hashtag Ensemble, skrzypaczkę Martę Piórkowską. 
Stanisław Wisłocki to jeden z tych polskich kompozytorów, których dorobek zdecydowanie wymaga większej uwagi ze strony melomanów. Niniejszy album stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z jego twórczością kameralną i utworami na fortepian solo.
Album ukazał się 29 stycznia 2023.
Robert Ratajczak


____________________________________________


Wojciech Świętoński
Stanisław Wisłocki - Solo & Chamber Works
2CD's 2022, Chopin University Press UMFC CD 192-193

program:
CD1
Stanisław Wisłocki
- D'apres Scarlatti for piano:
  1. Presto
  2. Pastorale - Canon Adagio
  3. Allegro scherzando

  4. Little Suite for piano
- Suite No.1 for piano:
  5. Mazurek. Dolce spirit
  6. Mazurek. Tempo giusto
  7. Bajka. Lento cantabile
  8. Ciuciubabka. Vivo scherzando
- Suite No.2 for piano:
  9. Allegro ma non troppo
10. Tempo di Polka
11. Sostenuto con molto esspressione
12. Tempo di Kujawiak
13. Tempo di Mazur

14. Władysław Szpilman - Mazurka

CD2
Stanisław Wisłocki
- Poems to the words of Ion Minulescu for voice and piano:
1. Romanta celui ce s-a-ntors
2. Canta un matelot...
3. Pastel de toamna
4. Celei care pleaca
- Sonata in F Major for violin and piano:
5.   I Maestoso
6.  II Fantazia - Prelud. Adagio
7. III Rondo - Krakowiak. Allegro vivace

wykonawcy:
Wojciech Świętoński - fortepian
oraz:
Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran
Marta Piórkowska - skrzypce
____________________________________________