The Door of No Return; Sundown Town; I, Too, Sing America; Indivisible; We Went Where the Wind Tookus; What Place Can Be for Us?; Sunken Place; The Trail of Tears to Standing Rock; Sanctuary City; Placeless.
OPIS:
Znany z wielkiego angażowania się w problemy społeczne, amerykański kompozytor, dyrygent, bandleader i pedagog Anthony Branker, na swoim kolejnym (dziewiątym już) albumie przedstawia suitę dotyczącą integracji i przynależności, a także wyzysku jakiego doświadczają ludzie różnych nacji na całym świecie. Na albumie zatytułowanym "What Place Can Be For Us?" słyszymy formację Imagine (jeden z trzech jego zespołów obok Word Play i Ascent), tworzoną przez grono znakomitych muzyków: saksofonistów Waltera Smitha III i Remy'ego Le Boeuf, trębacza Philipa Dizacka, gitarzystę Pete'a McCanna, pianistę Fabiana Almazana, topową basistkę Lindę May Han Oh i perkusistę Donalda Edwardsa, a muzykę ozdabiają wokalizy i recytacje Alison Crockett.
Od zawsze Anthony Branker, którego rodzice przybyli do USA z Trynidadu w połowie lat 50-tych, traktuje muzykę jako formę swojego osobistego wyrazu wobec nietolerancji, uprzedzeń, nierówności i niesprawiedliwości społecznych. Taki też jest jego kolejny album wydany nakładem znakomitej wytwórni Origin Records, od lat publikującej wyjątkowe pozycje fonograficzne, ukazujące zarówno historię jak i miejsce w jakim dziś znajduje się amerykański jazz.
Branker skomponował "What Place Can Be For Us?" będąc pod wpływem wydarzeń dotyczących niedawnej masowej migracji obywateli Syrii i związanych z tym refleksji nad kruchością poczucia miejsca i przynależności w coraz bardziej podzielonym świecie.
Estetyka albumu oscyluje wokół modalnych harmonii, złożonych struktur rytmicznych i krętych linii harmonicznych, a towarzyszące muzyce uduchowione recytacje nadają jej transcendentalnego posmaku.
Otwierające program płyty "The Door of No Return" to kompozycja odnosząca się do przerażającego handlu niewolnikami na senegalskiej wyspie Gorée, a wykorzystany w utworze tekst pochodzi z książki brazylijskiej pisarki Beatriz Esmer.
Melancholijne i ponure "Sundown Town" koncentruje się wokół praktyki stosowanej przez białą supremację, a polegającej na wypędzaniu kolorowych ludzi z niektórych miast przed zachodem słońca.
Z kolei hymnowa, wzniosła pieśń "I, Too, Sing America" oparta jest na wierszu Langstona Hughesa z 1926 roku.
W zdominowanym przez połamane rytmy "Indivisible" każdy z muzyków septetu Brankera ma okazję wybrzmieć na pierwszym planie.
Podobnie jest podczas "We Went Where the Wind Took Us" z wyśmienitymi solówkami pianisty Fabiana Almazana i basistki Lindy May Han Oh, oraz w nasączonym funkiem nagraniu tytułowym, w którym znakomicie brylują trąbka Philipa Dizacka, saksofon Waltera Smitha III i perkusja Donalda Edwardsa
"Sunken Place" odnosi się do marginalizacji osób kolorowych i kobiet, a ozdobione świetną partią trąbki "The Trail of Tears to Standing Rock" mówi o niesławnym dziedzictwie ludobójczego traktowania rdzennych Amerykanów.
Ostatnie dwie części suity to wyposażone w skomplikowaną linię melodyczną "Sanctuary City" i utrzymane w konwencji hard bopu, finałowe "Placeless".
Znakomity zespół Imagine, kompozytorską wizję Brankera nasyca pełnymi liryzmu, natchnionymi partiami, ale też kreatywnymi rozwiązaniami w zakresie rytmu i brzmienia. Muzyczny geniusz wyjątkowego muzycznego wizjonera jakim jest Anthony Branker, zaskakuje po raz kolejny.
"What Place Can Be For Us? A Suite in Ten Movements" (bo tak brzmi pełny tytuł płyty), to nie tylko znakomity, pełen kreatywnego współczesnego jazzu album wciąż niewystarczająco docenianego artysty, ale też muzyka bardzo głęboko poruszająca świadomość odbiorcy swym niezwykle ważnym przekazem.
Album ukazał się 17 lutego 2023.
Robert Ratajczak
___________________________________________
Anthony Branker & Imagine
What Place Can Be For Us? A Suite In Ten Movements
CD 2023, Origin 82866
program:
1. The Door of No Return
2. Sundown Town
3. I, Too, Sing America
4. Indivisible
5. We Went Where the Wind Tookus
6. What Place Can Be for Us?
7. Sunken Place
8. The Trail of Tears to Standing Rock
9. Sanctuary City
10. Placeless
personel:
Walter Smith III, Remy Le Boeuf - saksofony
Philip Dizack - trąbka
Pete McCann - gitara
Fabian Almazan - fortepian
Linda May Han Oh - kontrabas, gitara basowa
Donald Edwards - perkusja
Alison Crockett - wokal, głos
kompozytor i dyrektor muzyczny: Anthony Branker
___________________________________________