│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

21.2.23

E.S.T. - Esbjörn Svensson Trio: 301 /2012/

 Behind The Stars; Inner City, City Lights; The Left Lane; Houston, The 5th; Three Falling Free; The Childhood Dream.








OPIS:

301 to nazwa studia w Sydney, w którym podczas australijskiej części światowego tournee trio E.S.T. zarejestrowało materiał na swój kolejny album "Leucocyte" (2008). Śmielej niż na poprzednich płytach tria wykorzystujący elektronikę i preparacje instrumentów album, okazał się ostatnią pozycją fonograficzną zespołu, zrealizowaną za życia tragicznie zmarłego kilka miesięcy później lidera formacji Esbjörna Svenssona, a wydaną w formie płyty już po jego śmierci.
Podczas sesji w Sydney zarejestrowano jednak więcej materiału, a w roku 2012 pozostali muzycy tria: kontrabasista Dan Berglund i perkusista Magnus Öström, postanowili wydać go w formie płyty zatytułowanej po prostu "301". Utwory wymagały jednak opracowania edytorskiego, którego wraz z Berglundem i Öströmem podjął się inżynier dźwięku Ake Linton.
Nie dziwi więc fakt dużego podobieństwa pomiędzy "Leucocyte" a "301", jednak pierwszy z albumów w większym stopniu zdominowały eksperymenty akustyczno-brzmieniowe. Na "301" Berglund, Öström i Linton postanowili bowiem bez udziału Svenssona nie ingerować w ostateczny kształt utworów zarejestrowanych w trio.
Poza dwoma krótkimi utworami: otwierającą program kontemplacyjną balladą "Behind The Stars" i eksperymentalną zdominowaną elektroniką impresją "Houston, The 5th", na płycie dominują długie, kilkunastominutowe formy. 
"Inner City, City Lights" charakteryzuje wyjątkowe napięcie, podsycane pulsującą linią basu, stłumionymi dźwiękami perkusji i akordami preparowanego fortepianu.
"The Left Lane" to z kolei pełen optymizmu utwór, napędzany motorycznym rytmem perkusji Öströma i ozdobiony świetną partią pizzicato Berglunda, z powodzeniem mogący konkurować z najlepszymi nagraniami E.S.T.
"Three Falling Free" składa się z dwóch części: pełnej liryki akustycznej "Part I" i rozpoczętej solówką perkusji "Part II", przynoszącej potężną dawkę generowanych elektronicznie efektów w stylu mogącym kojarzyć się z estetyką progresywnego rocka.
Pięknym finałem całego albumu jest piękny, wzruszający temat "The Childhood Dream" łączący subtelne partie fortepianu z powściągliwą linią basu i delikatnymi uderzeniami w bębny. Trudno o bardziej wymowne zakończenie, będące zarazem pożegnaniem z muzyką, tego jedynego w swoim rodzaju tria.
Mimo okoliczności ukazania się, "301" nie jest zbiorem pozostałości po sesji "Leucocyte", a zdecydowanie pełnoprawnym albumem grupy, przynoszącym muzykę na najwyższym z możliwych poziomie, który od zawsze charakteryzował Trio Esbjörna Svenssona.
Album ukazał się 30 marca 2012.
Robert Ratajczak (2023)


__________________________________________


E.S.T. - Esbjörn Svensson Trio
301
CD 2012, ACT 9029-2

program:
1. Behind The Stars
2. Inner City, City Lights
3. The Left Lane
4. Houston, The 5th
5. Three Falling Free Part I
6. Three Falling Free Part II
7. The Childhood Dream

personel:
Esbjörn Svensson - fortepian, elektronika, radio tranzystorowe
Dan Berglund - kontrabas, elektronika
Magnus Öström - perkusja, głosy, elektronika
__________________________________________