String Quartet No.3;
Grażyna Krzanowska:
Adagietto;
String Quartets Nos.2&3.
OPIS:
Antarja Quartet to kwartet smyczkowy, otwarty na nowe, odważne projekty artystyczne, tworzony przez absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Poznaniu. Swój repertuar zespół buduje na utworach klasycznych kompozytorów jak m.in. Haydn, Beethoven, Mendelssohn, przeplatanych kompozycjami muzyki najnowszej m.in. Pendereckiego, Góreckiego, Krauze i premierami zarówno polskich jak i zagranicznych kompozytorów.
Żeński kwartet tworzą skrzypaczki Barbara Mglej i Maria Nowak (do 2020 roku Elżbieta Mudlaff), altowiolinistka Magdalena Chmielowiec-Kozioł i wiolonczelistka Martyna Sołtys.
Ideą repertuarową Antarja Quartet jest promowanie muzyki polskich kompozytorów na świecie (utwory Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Lasonia i Martyny Koseckiej, zespół wykonywał jak dotąd m.in. w Iranie, Austrii, Francji, Niemczech i we Włoszech), oraz upowszechnianie twórczości kobiet kompozytorek (m.in. w ramach projektu EX Jugoslavia, będącego cyklem koncertów złożonych z utworów współczesnych kompozytorek z krajów byłej Jugosławii).
Na swej nowej płycie współpracujące wspólnie już od 12 lat artystki rzucają nowe światło na twórczość kompozytorskiego małżeństwa Grażyny i Andrzeja Krzanowskich, kontynuując misję wprowadzania do powszechnej świadomości dorobku kompozytorek, pozostających w cieniu swych sławnych mężów.
Kompozytor i akordeonista Andrzej Krzanowski (1951-1990) był wybitnym twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, ale jego szczególną specjalnością był akordeon. Od 1967 roku wykonując współczesną muzykę akordeonową występował na licznych festiwalach, jak m.in. I Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Digne-les-Bains, Dresdner Musikfestspiele, Musikprotokoll w Grazu, XV Międzynarodowy Festiwal w Pontino, Gaudeamus Music Week, Gulbenkian Contemporary Music Festival w Lizbonie, Musica 83 w Strasburgu i wielu innych. W 1975 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, a następnie w katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.
Urodzona w 1952 roku w Lednicy kompozytorka i pedagog Grażyna Krzanowska, jest laureatką wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i za granicą (m.in. Konkurs Kompozytorski Naczelnej Redakcji Muzycznej PRiTV, The Okanagan Music Festival for Composers w Kanadzie, czy Międzynarodowy Konkurs dla Kompozytorek w Mannheim). Jej utwory wykonywane były m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Musica Polonica Nova, czy Śląskich Dni Muzyki Współczesnej. Jako pedagog w latach 1976-86 prowadziła zajęcia z zakresu teorii muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej im.M.Karłowicza w Katowicach, a od 1986 pracuje w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im.S.Moniuszki w Bielsku-Białej. Z kolei w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie od lat mieszka, działa jako organizator życia muzycznego, m.in. od 1992 roku prowadząc Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran i Małą Akademię Muzyki.
Omawiana w tym miejscu płyta "Krzanowscy" jest pierwszym albumem na którym znajdują się utwory Grażyny Krzanowskiej na kwartet smyczkowy, a koncepcja artystyczna albumu opiera się na ukazaniu zderzenia dwóch różnych osobowości kompozytorskich należących do jednej rodziny muzycznej.
To właśnie z inicjatywy samej Grażyny Krzanowskiej, pierwszą część albumu wypełnia III Kwartet smyczkowy Andrzeja Krzanowskiego z 1988 roku, po którym to dopiero wybrzmiewają skomponowane przez nią: "Adagietto" i dwa powstałe w odstępie 31 lat Kwartety smyczkowe.
Zestawienie z sobą kompozycji na kwartet smyczkowy małżeństwa Krzanowskich, zaowocowało bardzo interesującym programem, który z jednej strony umieszcza powszechnie znany utwór obok premierowego materiału fonograficznego, z drugiej - jest rodzajem fascynującego muzycznego dialogu dwojga bardzo bliskich sobie osób, będących zarazem wyjątkowymi kompozytorami.
Album ukazał się 17 stycznia 2023.
Robert Ratajczak
_________________________________________
Antarja Quartet
Krzanowscy
CD 2022, DUX 1891
program:
Andrzej Krzanowski - String Quartet No.3:
1. Animato con passione
2. Animato con bravura
3. Moderato
Grażyna Krzanowska
4. Adagietto
5. String Quartet No.2: Domanda – Ballo – Andante – Barbaro – Coda
6. String Quartet No.3
personel:
Barbara Mglej, Maria Nowak, Elżbieta Mudlaff - skrzypce
Magdalena Chmielowiec-Kozioł - altówka
Martyna Sołtys - wiolonczela
_________________________________________