│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

22.4.23

Peter Orins: Dead Dead Gang /2023/

 Parts I-IV.









OPIS:

Peter Orins jest muzykiem znanym z prowadzenia od 2010 roku popularnego francusko-japońskiego kwartetu Kaze (m.in. albumy "Sand Storm", 2020 i "Crustal Movement", 2023), tria TOC ("Did It Again", 2022), oraz składu Érica Dubois ("Éric Dubois Quartet", 2021). W Polsce znamy go m.in. dzięki kolaboracji z: kontrabasistą Maciejem Garbowskim (album "Lines of Flux", 2018), grupą Tatvamasi ("The Third Ear Music", 2020) i saksofonistką Pauliną Owczarek ("You Never Know", 2021). Równolegle z działalnością muzyczną, Peter Orins od lat z powodzeniem prowadzi wytwórnię płytową Circum-Disc. To właśnie nakładem tej wytwórni ukazał się album "Dead Dead Gang"
Do skomponowania czteroczęściowej suity wypełniającej "Dead Dead Gang", Petera Orinsa zainspirowała lektura opublikowanej w 2016 roku powieści "Jeruzalem" brytyjskiego pisarza Alana Moore'a. Muzyka powstała w 2022 roku w ramach rezydencji z kolektywem Muzzix w słodowni w Lille, a opiera się na propozycjach i inicjatywach Barbary Dang (fortepian), Maryline Pruvost (głos i harmonia indyjska) oraz Gordona Pyma (elektronika i obiekty amplifikowane).
Prawdziwa, monumentalna zarówno pod względem wielkości jak i czasu, opowieść o świecie Alana Moore'a, to doświadczenie samo w sobie: przestrzeń geograficzna (koncentrujemy się na konkretnym mieście, rozpatrywanym ze wszystkich punktów widzenia: makro i mikro), wymiaru czasowego (przechodzimy przez ponad 2000 lat historii, które nakładają się na siebie i przeplatają), wreszcie związku czasoprzestrzennego, który ostatecznie przekształca miasto w sumę wszystkich miast, którymi było od czasu jego powstania, a które nie zapomina o wszystkich tworzących go ludzkich historiach.
Tytuł  "Dead Dead Gang" pochodzi od gangu Enfantômes, którego śledzimy w powieści: grupy dzieci-duchów, które przekraczają granice czasu w mieście.
Oczywiście album Kwartetu Orinsa nie jest dosłowną transkrypcją utworu literackiego w formę muzyczną. Jednak sama książka jest bardzo bogata w dźwiękowe wszechświaty i różnorodność języków oraz wpływów poetyckich.
Nałożone na siebie różne czasy akcji i upiorne obrazy przedstawione w powieści Moore'a, zafascynowały perkusistę i kompozytora wchodząc w rezonans z jego twórczością. W ten sposób wyobraził sobie konstrukcję muzyczną, w której łączą się teksty wybrane bezpośrednio z "Jeruzalem", instrukcje dotyczące gry oraz nałożenia na siebie czasów i położenia geograficznego.
Na "Dead Dead Gang" znajdziemy elementy minimalizmu, awangardy i jazzu, ale także wiele innych odniesień muzycznych w zakresie harmonii i melodyki, które mieszają i przenikają się wzajemnie. Wszystko to podane jest z bardzo dużą swobodą interpretacji podkreśloną przez osobowości każdego z czworga muzyków.
To muzyka eteryczna i rozciągnięta, kultywująca formę dźwiękowej i formalnej niejednoznaczności: pieśni, hałasy, dziwne i upiorne harmonie, rozpad lub zaostrzenie rytmu, cisza, powolność i obsesja...
Premiera 28 kwietnia 2023.
na podst. materiałów prasowych

________________________________________


Peter Orins
Maryline Pruvost, Barbara Dang, Gordon Pym
Dead Dead Gang
CD 2023, Circum-Disc/HeliX  LX019

program:
1. Part   I - Le Fond Du Bruit Normal De La Vie
2. Part  II - Le Piccolo Des Grossiéretés
3. Part III - Prélude Infini
4. Part  IV - Up The Pub

personel:
Maryline Pruvost - głos, harmonia indyjska
Barbara Dang - fortepian
Gordon Pym - elektronika, obiekty
Peter Orins - perkusja
________________________________________