Satinwood; Do Nothin' Till You Hear From Me; Moto Perpetuo; Dancing Leaves On Main Street; East Of The Sun; Morning Stroll In The Central Park; Georgia Clover; Swinging Ivories; Dreamy; Fascinating Rhythm; The 11th Of July; Small Fry; Don't Get Around Much Anymore; The Shadow Of Your Smile; Swingland; The Very Thought Of You; Get Happy.
OPIS:
W połowie lat 50-tych, dzięki audycjom radiowym "Music USA – Jazz Hour" Willisa Conovera, wykształcony klasycznie Adam Makowicz zafascynował się jazzem, swingowym rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w mistrzowskim wykonaniu amerykańskich pianistów Arta Tatuma i Errolla Garnera. Był to początek długiej i niełatwej drogi, którą wybrał, a która dzięki przeogromnej pracy i determinacji zaprowadziła go na sam szczyt... i to w ojczyźnie jazzu.
Willis Conover uznał Adama Makowicza za jednego z „10 najlepszych pianistów dzisiejszego świata”. W 1962 roku wspólnie z Tomaszem Stańko założył zespół Jazz Darings, uznany przez Joachima Ernsta Berendta za jeden z pierwszych freejazzowych zespołów w Europie. Już rok później zespół zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Jazzowym Polski Południowej. Od tego momentu do wspólnego grania zaczęli zapraszać pianistę najwybitniejsi polscy jazzmani, w tym Andrzej Kurylewicz i Zbigniew Namysłowski, a także zespół Novi Singers.
W 1970 roku rozpoczął współpracę z Michałem Urbaniakiem i jego supergrupą nowego wówczas stylu fusion. Był to niezwykle intensywny okres wielomiesięcznych tras i nagrywania kolejnych płyt, m.in. "Michał Urbaniak’s Group" (1971), "Inactin" (1971) czy "Super Constellation" (1973). W 1972 roku Makowicz wziął udział w nagraniu rewelacyjnego albumu "Newborn Light" Urszuli Dudziak (pięć gwiazdek w magazynie DownBeat!). W serii "Polish Jazz" w 1973 roku ukazała się jego płyta "Unit" nagrana w duecie z Czesławem Bartkowskim.
W latach 1973-1976 pianista ponownie zaczął współpracować z Tomaszem Stańko, czego efektem była m.in. płyta "Tomasz Stańko & Adam Makowicz Unit" (1975). W połowie lat 70-tych od płyty "Live Embers", Makowicz coraz częściej podejmował samodzielne działania artystyczne, które spotykały się z dużym zainteresowaniem zarówno krytyki, jak i publiczności. W 1977 roku, dzięki rekomendacji Benny'ego Goodmana i Willisa Conovera, amerykański producent John Hammond zaprosił pianistę na 10-tygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych. Makowicz podpisał także swój pierwszy kontrakt z Columbia Records. W tym czasie pianista powrócił do „czystego dźwięku” klasycznego fortepianu akustycznego. W 1977 roku zagrał solo w nowojorskiej Carnegie Hall na koncercie dedykowanym pamięci Errolla Garnera, obok takich legend jak Teddy Wilson, George Shearing czy Earl Hines.
Nieprawdopodobna technika pianistyczna – zwłaszcza lewej ręki, fantastyczna wirtuozeria i do tego znakomity kontakt z publicznością otworzyły przed nim rynek amerykański. W 1978 roku przyjechał ponownie do Nowego Jorku, tym razem na półroczny kontrakt. Manhattan stał się jednak na wiele lat jego stałym domem. Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską", co zamknęło mu na długie lata możliwość powrotu do ojczyzny.
Makowicz nagrał na obczyźnie kilkadziesiąt płyt, m.in. "The Name Is Makowicz"(1983), "Adam Makowicz Plays Irving Berlin" (1992), "Adam Makowicz at Maybeck" (1993), "Adam Makowicz – George Mraz" (1994), "Tribute To Art Tatum" (1997), "Reflections On Chopin" (2000), "Adam Makowicz Plays Duke Ellington" (2000) i "Songs for Manhattan" (2003).
Występował w słynnych amerykańskich klubach jazzowych oraz najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Dzielił scenę z największymi współczesnymi muzykami, których lista jest doprawdy imponująca: Sarah Vaughan, Earl Hines, Teddy Wilson, George Shearing, Benny Goodman, Herbie Hancock, Phil Woods, Freddie Hubbard, George Mraz, Al Foster, Charlie Haden, czy Buster Williams.
Był wielokrotnym solistą światowych orkiestr i zespołów kameralnych, m.in. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet czy Amici String Quartet. W 2008 roku z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii Adama Makowicza zaliczono do zaszczytnego grona najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych.
Od 1989 roku, po zmianach ustrojowych, Makowicz regularnie bywa w Polsce. Wciąż dużo koncertuje, goszcząc w prestiżowych salach koncertowych i na wielu rodzimych festiwalach jazzowych. Jego znakomite recitale cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Komandorskim Krzyżem Zasługi (2005) oraz Złotym Krzyżem „Gloria Artis” (2009) – najwyższym państwowym odznaczeniem za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie. W 2020 roku Stowarzyszenie Jazzowe Melomani przyznało mu dwie nagrody: Grand Prix of Europe oraz Grand Prix za Całokształt Działalności. W 2021 został laureatem nagrody Złotego Fryderyka za całokształt twórczości, a w 2022 Akademia Sztuki w Szczecinie nadała mu tytuł doktora honoris causa.
Album "Welcome Back, Adam" nagrany został w lipcu 2022 w Sali Koncertowej Nowa Miodowa w Warszawie, a zawiera osiem autorskich kompozycji Adama Makowicza, oraz dziewięć nieśmiertelnych standardów: D.Ellingtona, B.Bowmana, E.Garnera, G.Gershwina, H.Carmichaela, J.Mandela, R.Noble i H.Arlena.
Pośród tytułów znajdziemy tak słynne kompozycje jak: "Fascinating Rhythm", "Don't Get Around Much Anymore", czy "The Shadow Of Your Smile", a ich mistrzowskie interpretacje, po raz kolejny potwierdzają kunszt i maestrię 82-letniego dziś pianisty.
Adam Makowicz:"45 lat temu, po przybyciu do Nowego Jorku, nagrałem swój pierwszy album dla Columbia Records zatytułowany „Adam”. Album ten był punktem zwrotnym, swoistą cezurą mojego dotychczasowego grania i postrzegania muzyki jazzowej. Wyjazd był przetarciem zupełnie nowych muzycznych szlaków, z dala od europejskiego jazzu. Po latach muzykowania z najlepszymi jazzmanami na całym świecie, gram już zupełnie inaczej. Dziś chciałbym podzielić się moją muzyką – efektem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań".
Album ukazał się 6 czerwca 2023.
źródło: materiały prasowe
__________________________________________
Adam Makowicz
Welcome Back, Adam
CD 2023, ForTune 0164 100
program:
1. Satinwood
2. Do Nothin' Till You Hear From Me
3. Moto Perpetuo
4. Dancing Leaves On Main Street
5. East Of The Sun
6. Morning Stroll In The Central Park
7. Georgia Clover
8. Swinging Ivories
9. Dreamy
10. Fascinating Rhythm
11. The 11th Of July
12. Small Fry
13. Don't Get Around Much Anymore
14. The Shadow Of Your Smile
15. Swingland
16. The Very Thought Of You
17. Get Happy
Adam Makowicz - fortepian
__________________________________________