Andantino con amabile;
Molto allegro con brio;
Maestoso.
OPIS:
Urodzony w 1970 roku koreański kompozytor Jeajoon Ryu, naukę kompozycji rozpoczął w wieku 19 lat. Po ukończeniu Hyundai High School studiował na Uniwersytecie Narodowym w Seulu pod kierunkiem Suk-hi Kanga, który ukończył w 1992 roku. Studiował też w Akademii Muzycznej im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, którą ukończył w 1995 roku.
Światowy rozgłos przyniosły mu takie kompozycje jak "Passacaglia na perkusję" (2004), I Koncert skrzypcowy (2006), czy "Sinfonia da Requiem" i opera "Apartament" (2021).
Jego kompozycje wybrzmiewają na całym świecie w interpretacjach takich artystów jak: Arto Noras, Gerard Poulet, Michel Lethiec, Ralf Gothóni, Li-Wei Qin, Shanghai Quartet, Hartmut Rohde, Christian Altenburger, Yoel Levi, Elina Vähälä, Ning Feng, Claudio Bohorquez, Grzegorz Nowak, Okko Kamu, Piotr Borkowski, Ju-Young Baek, So-Ock Kim, Ilya Rashkovskiy, Johannes Moser, czy Ilya Gringolts.
Jego utwory były również wykonywane w wielu prestiżowych salach muzycznych na całym świecie przez czołowe światowe orkiestry, w tym: Royal Philharmonic Orchestra, l'orchestre regional de Cannes-Provence-Alpes-Cote d'Azur, Helsinki Philharmonic Orchestra, Philharmonia Chorus, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Bretagne i Lahti Symphony Orchestra , m.in. Centrum muzyki.
Od 2015 roku Jeajoon Ryu jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Seulu (funkcję tę pełnił również w latach 2009, 2010 i 2013) oraz dyrektorem artystycznym Ensemble OPUS, który od 2010 roku jest jednym z najwybitniejszych zespołów kameralnych w Korei.
W 2020 roku Ryu skomponował swoją "II Symfonię", która odzwierciedla ponurą rzeczywistość dnia dzisiejszego, nostalgię za dawnymi czasami i nadzieję na lepszą przyszłość ludzkości.
Premiera "Symphony No.2" odbyła się 22 i 23 października 2021 r. w Goyang Aramnuri Music Hall i Seoul Art Center.
W utworze tym Jeajoon Ryu, poprzez swą muzyczną wyobraźnię odtwarza istotne problemy społeczne 2021 roku, a przede wszystkim odnosi się do panującej na świecie pandemii COVID-19. W Symfonii wykorzystał teksty pochodzące z Sonetów Szekspira, które powstały w odosobnieniu spowodowanym zarazą.
W utworze kompozytor wykorzystał też dźwięki szkolnych dzwonków, co zainspirowane było obserwowaniem swych siostrzeńców, pozbawionych możliwości uczęszczania do szkoły w czasie pandemii.
Po ponurej części pierwszej ("Andante con dolore"), utwór przechodzi do kolejnych faz, takich jak tęsknota za dawnymi czasami, sugestia nowej drogi dla naszego człowieczeństwa, czy wreszcie poczucie nadziei na przyszłość.
Ten wspaniały utwór został skomponowany, aby dodać odwagi i radości melomanom w tym trudnym czasie, oraz przynieść chwilę uzdrowienia i nadzieję na lepszą przyszłość.
Całość wykonuje Seoul International Music Festival Orchestra pod dyrekcją Ralfa Gothoniego, a w poszczególnych fragmentach słyszymy też: Sunhae Im i Myungjoo Lee (sopran), Jungmi Kim (mezzosopran), Oliver Kook (tenor), Samuel Youn (bas-barycja), oraz chóry The National Chorus of Korea i Suwon City Choir.
Album ukazał się pod postacią tradycyjnej płyty CD, ale też w formie pięknie wydanego i perfekcyjnie wytłoczonego 2-płytowego albumu winylowego.
Nagranie brzmi przestrzennie i szeroko, a analogowe brzmienie nadaje mu wyjątkowej perspektywy.
Prawdziwy rarytas dla zwolenników ciepłego winylowego brzmienia!
Album ukazał się 31 marca 2023.
na podst. materiałów prasowych
____________________________________________
Jeajoon Ryu
Symphony No.2
2LP's 2022, DUX 7897
program:
LP 1
str. A
1. Andante con dolore
str. B
2. Andantino con amabile
LP 2
str. A
3. Molto allegro con brio
str. B
4. Maestoso
wykonawcy:
Seoul International Music Festival Orchestra
dyrygent: Ralf Gothóni
oraz:
Sunhae Im, Myungjoo Lee - sopran
Jungmi Kim - mezzosopran
Oliver Kook - tenor
Samuel Youn - bas-baryton
The National Chorus of Korea
Suwon City Choir
____________________________________________