PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

poniedziałek, 17 lutego 2014

Alexander HAWKINS Ensemble: Step Wide, Step Deep /2013/

Step Wide, Step Deep - Space of Time Danced Thru; Forgiven only words once; MO (-Ittoqqortoormiit); listen/glow; Advice; assemble/melancholy; Boabab Constellation.

[more]

Znany z wielu własnych projektów, wyjątkowy pianista młodego pokolenia brytyjskiej sceny jazzowej -Alexander Hawkins, jest również jednym z najbardziej błyskotliwych wirtuozów organów Hammonda ostatniej dekady. Jest stałym współpracownikiem Evana Parkera grywając z nim w jego triach i kwartetach. Doskonale czuje się zarówno w klimatach free jazzowych, elektrycznym jazzie jak i muzyce klasycznej. W swej grze i zamyśle kompozycyjnym Hawkins niejednokrotnie odwołuje się do wielkich mistrzów jakimi na zawsze pozostaną Thelonious Monk, Art Tatum i Anthony Braxton oraz stylistyki free jazzowej łączonej z elementami bebopu.
Tak niedawno mieliśmy okazję podziwiać jego grę na płycie kwartetu Human (''Being Human'', 2013) założonego i prowadzonego przez perkusistę i kompozytora Stephena Davisa, a w lutym 2014 roku doczekaliśmy się aż trzech albumów z jego udziałem: ''opabinia'' z Kwartetem Dominica Lasha, ''Song Singular'' nagranej w konwencji solo piano, oraz ''Step Wide, Step Deep''.


''Step Wide, Step Deep'' to kolejna po ''All There, Ever Out'' (2011) płyta zreformowanej formacji Alexander Hawkins Ensemble. Zreformowanej, bowiem ze składu jaki tworzył sekstet w 2011 roku pozostał jedynie (poza oczywiście Hawkinsem) gitarzysta Otto Fischer.
Na nowej płycie formacji znajdujemy swobodną mieszankę stylistyk jazzowych, jakie od zawsze fascynowały Hawkinsa i w dużej mierze stanowiły o kierunku jego muzycznych poszukiwań. Obok nasączonych duchem twórczości Erica Dolphy'ego utworach jak choćby otwierające album nagranie tytułowe z dominującymi partiami skrzypiec i klarnetu basowego, znajdziemy tematy w dużej mierze oparte na swobodnych improwizacjach, takie jak: jedyna w tym zestawie kompozycja gitarzysty składu Otto Fischera ''Forgiven only words once'', czy wielowątkowy, zakręcony temat ''MO (-Ittoqqortoormiit)''.
Podczas rozbudowanych struktur charakteryzujących ''listen/glow'' mamy tylko pozornie do czynienia z rodzajem dźwiękowego chaosu. Cała bowiem ''instrumentalna machina'' pracuje tutaj w sposób niezwykle zorganizowany, co sprowadza nas w finale do motywu, od którego w zasadzie muzycy wyszli w pierwszej minucie kompozycji.
Ciekawostką jest bluesowa miniaturka ''Advice'', będąca przykładem doskonałej kompozycji plasującej się w bardzo tradycyjnej stylistyce odwołującej się do brzmień jazzu lat 60-tych.
Intrygującą kodą jest zamieszczony po dłuższej przerwie temat ''Boabab Constellation'' zamykający całość. Motyw jaki z powodzeniem mógłby znaleźć się na płycie którejś z progresywnych grup rockowych z lat 70-tych.
Alexander Hawkins po raz kolejny udowodnił, iż jego głos na jazzowej scenie XXI wieku, stanowi niewątpliwie silny atut. Płytą ''Step Wide, Step Deep'' ten wyjątkowy pianista, kompozytor i band leader nie powiedział zapewne jeszcze ostatniego słowa.


Robert Ratajczak


 Alexander HAWKINS Ensemble: Step Wide, Step Deep /CD 2013, Babel Label/
Step Wide, Step Deep - Space of Time Danced Thru; Forgiven only words once; MO (-Ittoqqortoormiit); listen/glow; Advice; assemble/melancholy; Boabab Constellation. 


skład:
Alexander Hawkins - fortepian
Shabaka Hutchings - klarnet
Dylan Bates - skrzypce
Otto Fischer - gitara
Neil Charles - kontrabas
Tom Skinner - instr.perkusyjne


O PŁYCIE PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ NA: LongPlay newsletter


*        *        *        *        *


*   *   *   *   *


opisy innych płyt wydanych przez Babel Label: