PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

piątek, 14 marca 2014

Fee Stracke & Alexander Beierbach: 10 nach 10 /2013/


ST-Tango; 10439; Clockwise; Die Frage; Nach dem Gewitter; Und was machen Sie beruflich?; 10 nach 10; Gluck Auf!; Counterclockwise; Die Ausrede; Zu Besuch bei Herrn Zostik.Saksofonista Aleksander Beierbach to niezwykle aktywny i kreatywny instrumentalista berlińskiej sceny jazzowej, niejednokrotnie zaangażowany jednocześnie w kilka odmiennych projektów muzycznych. Obecnie prowadzi własne trio i kwartet oraz wchodzi w skład niezwykle znaczącej na niemieckiej scenie Hannes Zerbe Jazz Orchestra, z którą w ostatnim czasie zarejestrował dwie płyty: ''Eisleriana'' (2012) oraz ''Erlkonig'' (2013).
Pianistka i kompozytorka Fee Stracke charakteryzuje się wyjątkowym brzmieniem i frazowaniem, a w roku 2011 dzięki płycie ''Vertreibung aus dem Paradies -New Tunes'' nagranej z własnym kwintetem, muzykę Fee usłyszała cała jazzowa Europa. Pianistka jest współpracownikiem kompozytorki i dyrygenta Hazel Leach, z której orkiestrą koncertuje występując w różnych rejonach Europy.
Oboje Artystów już niejednokrotnie spotykało się podczas projektów realizowanych w większych składach. Dopiero jednak w kwietniu 2013 roku w studio AudioCue nadażyła się dla pianistki Fee Stracke i saksofonisty Alexandra Beierbacha, okazja zarejestrowania muzyki kreowanej wyłącznie przez wypadkową ich osobowości i fantazji. Podczas nagrywania materiału jaki wypełnia ich wspólny album ''10 nach 10'', zarówno pianistka jak saksofonista poza nowymi, przygotowanymi z myślą o wspólnym projekcie kompozycjami, sięgnęli też do swych szuflad gdzie przechowywali swe wyjątkowe utwory, jakim niejednokrotnie dane było długo czekać na właściwą oprawę i rejestrację. Słuchając wszystkich jedenastu kunsztownie zaaranżowanych na dwa instrumenty i doskonale zrealizowanych nagrań, przekonać się możemy, iż właśnie taka kameralna forma, emanująca ciepłem i niemal intymnością dźwiękową jest doskonałym spełnieniem dla tych pięknych utworów.  
Beierbach i Stracke doskonale uzupełniają się wzajemnie tworząc niezwykle symbiotyczny tandem, w swych dźwiękach pełen zarówno delikatnych, ujmujących i kojących fraz, lecz gdy trzeba, potrafiący z równym powodzeniem porwać słuchaczy ekspresją i dynamiką.
Poszczególne fragmenty albumu czarują melancholią, nastrojem skłaniającym do refleksji i medytacji, ale także wyjątkową kreatywnością instrumentalistów i spontanicznymi improwizacjami. Ogromna komunikatywność i zaangażowanie obojga niemieckich wirtuozów poparte są pięknymi, dojrzałymi i inteligentnymi strukturami kompozycji.
Piękna, pełna wyjątkowego czaru płyta.

Robert Ratajczak Fee Stracke & Alexander Beierbach: 10 nach 10
CD 2013, JazzHausMusik


ST-Tango; 10439; Clockwise; Die Frage; Nach dem Gewitter; Und was machen Sie beruflich?; 10 nach 10; Gluck Auf!; Counterclockwise; Die Ausrede; Zu Besuch bei Herrn Zostik.

skład:
Alexander Beierbach - saksofon
Fee Stracke - fortepian

*      *      *      *      *      *

________________________________________________