PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

piątek, 14 marca 2014

Hannes Zerbe Jazz Orchester: Erlkonig /2013/

Erlkonig; Construct 3; Compact 2.Urodzony w 1941 roku w Łodzi kompozytor, aranżer i pianista Hannes Zerbe, przed laty uważany za ambasadora jazzu z NRD wraz ze swą wieloosobową orkiestrą jazzową w roku 2012 płytą ''Eisleriana'' postanowił oddać hołd wybitnemu wiedeńskiemu kompozytorowi Hannsowi Eislerowi (1898-1962), który zapisał się w historii muzyki grubą czcionką dzięki owocnej współpracy z Bertoldem Brechtem, oraz dzięki skomponowaniu muzyki do ...Hymnu Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej: ''Auferstanden aus Ruinen''.
Następnym projektem berlińskiej Hannes Zerbe Jazz Orchester jest również dzieło konceptualne, tym razem odwołujące się do wiersza Goethego: ''Król Elfów''. To półgodzinna suita tytułowa, w której gościnnie słyszymy także melodeklamacje oraz śpiew Tobiasa Hagge. Nagranie zrealizowane podczas koncertu w listopadzie 2012 roku w Berlinie ukazuje ciekawy kontrast pomiędzy brzmieniem wielkiego zespołu jazzowego i klasycznym śpiewakiem, dysponującym głębokim barytonem. ''Erlkonig'' emanuje przerażająco -tajemniczym nastrojem właściwym dla klimatu pełnych magii baśni dla dorosłych. Doskonała instrumentacja pełna rozlicznych solówek poszczególnych instrumentów. Mnóstwo wątków muzycznych przeplatających się z sobą i niestety mogący trochę irytować nieznających języka niemieckiego zaangażowany i pełen emocji śpiew Tobiasa Hagge. Warto jednak przez to przebrnąć, gdyż ''Erlkonig'' kryje w środkowej części cały ogrom improwizacji, doskonale wkomponowanych w półgodzinną kompozycję.
Druga część albumu to dwa utwory zarejestrowane już w warunkach studyjnych: ''Construck 3'' oraz nawiązanie do dwóch części (1 i 3) utworu ''Compact'' jaki znajdziemy na poprzednim albumie ''Eisleriana'' (''Compact 2'').
Hannes Zerbe Jazz Orchester to kilkunastoosobowa formacja, w której z powodzeniem zlewają się: wieloletnie doświadczenie i młodzieńcza energia. W gronie instrumentalistów młodego i średniego pokolenia znajdziemy bowiem także nestorów niemieckiej sceny jazzowej, do których zalicza się zarówno sam Hannes Zerbe jak i jego partner muzyczny jeszcze z lat 70-tych ub.wieku, klarnecista Jurgen Kupke. Wśród muzyków młodego pokolenia zwraca uwagę saksofonista Alexander Beierbach, którego wyśmienita płyta nagrana wraz z pianistką Fee Stracke ukazała się równolegle z albumem ''Erlkonig''.

Robert Ratajczak


Hannes Zerbe Jazz Orchester: Erlkonig
CD 2013, JazzHausMusik

Erlkonig;
Construct 3;
Compact 2.

skład:
Jürgen Kupke, Gebhard Ullmann - klarnet
Silke Eberhard - saksofon, klarnet
Nico Lohmann, Alexander Beierbach, Dirk Engelhardt - saksofon
Nikolas Neuser - trąbka, flugelhorn
Damir Bacikin, Christian Magnusson - trąbka
Stefan Most - frenchhorn
Florian Juncker, Jörg Huke - puzon
Martin Leipoldt, Thomas Vogel - tuba
Stefan Most - horn
Jörg Schippa - gitara
Hannes Zerbe - fortepian
Horst Nonnenmacher - kontrabas
Christian Marien - perkusja
gościnnie:
Tobias Hagge - wokal