│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20.5.15

Aaron Diehl: Space Time Continuum /2015/

Uranus; The Steadfast Titan; Flux Capacitor; Organic Consequence; Kat's Dance; Santa Maria; Broadway Boogie Woogie; Space, Time, Continuum.



Nowa płyta 30-letniego amerykańskiego pianisty, kompozytora i aranżera - Aarona Diehla to pięć premierowych kompozycji oraz fascynujące interpretacje tematów: "Uranus" Waltera Davisa Jr (utworu najbardziej znanego dzięki wersji Jazz Messengers Arta Blakeya), "Kat's Dance" Adama Birnbauma, oraz kończąca całość piosenka Cecile McLorin Salvant (Diehl jest pianistą i dyrektorem muzycznym zespołu instrumentalnego wokalistki): "Space, Time, Continuum" jaka posłużyła za tytuł całego albumu. Na "Space Time Continuum" obcujemy z wykwintnie wykreowanym bogatym brzmieniem fortepianowego tria (z Davidem Wongiem przy kontrabasie i Quincy Davisem za perkusją) uzupełnionym o udział w nagraniach zaproszonych gości: kultowego saksofonisty tenorowego Benny'ego Golsona, z którym urodzony w Ohio pianista przyjaźni się już od 2009 roku, szkockiego mistrza saksofonu barytonowego - Joe Temperleya, Stephena Riley (saksofon tenorowy), młodego trębacza Bruce'a Harrisa i wokalistki Charenee Wade.
Wielosegmentowe brzmienie kwintetu z udziałem dialogujących z sobą Golsona i Harrisa zachwyca podczas tematów: "Organic Consequence" i finałowej pieśni tytułowej, rozbudowanej do ponad 10. minut. W ostatnim z utworów partie wokalne Aaron Diehl powierzył doskonałej wokalistce Charenee Wade.
Świetny przerywnik w programie płyty stanowi urocza, kameralna i początkowo, dzięki swej formie robiąca wrażenie akademickiej, zwinna ballada w rytmie walca: "Kat's Dance", zagrana przez pianistę w duecie ze Stephenem Riley - tenorzystą już w 2012 roku dostrzezonym przez opiniotwórczy magazyn Down Beat dzięki albumowi "Hart-beat" (nagranemu z Nealem Caine i Billym Hartem).
Uwagę zwraca wyjątkowy temat "Santa Maria", skomponowany przez Aarona Diehla jeszcze w 2012 roku na zlecenie Fundacji Columbus z Ohio. Ten, w pierwszej części oparty na świetnej partii granej techniką arco przez Davida Wonga (znanego z wspó?pracy z m.in. Clarkiem Terry, Wyntonem Marsalisem i Christianem McBride), porusza swą monumentalną konstrukcją skupioną w ramach brzmienia klasycznego tria fortepianowego i zamkniętą w niespełna 8. minutach.
Innym utworem wykonanym na płycie przez trio jest króciutki temat "Broadway Boogie Woogie", który dzięki synkopom stosowanym przez Diehla, może wywoływać skojarzenia z techniką legendarnego pianisty Buda Powella.
"Space Time Continuum" to doskonały mariaż młodzieńczego geniuszu z nestorami jazzu, do których zaliczyć możemy zarówno Benny'ego Golsona jak i Joe Temperleya, obecnych na scenie już od dobrych kilkudziesięciu lat. Pianista sytuując swe brzmienie i technikę w estetyce nowoczesnej muzyki improwizowanej XXI wieku, w równym stopniu odwołuje się na tej płycie do inspiracji jazzową klasyką spod znaku, wspomnianego wcześniej Buda Powella i Billy'ego Strayhorna.
Aaron Diehl należy dziś do tej niewielkiej grupy pianistów jazzowych, wobec których określenie: "spadkobierca Billy'ego Strayhorna" nie jest nadużyciem. Muzyk dysponuje wyjątkową umiejętnością płynnego przechodzenia z gładkiego subtelnego dźwięku do niemal erupcji dźwiękowej. Płyta porywająca od pierwszego do ostatniego zarejestrowanego na niej dźwięku!
Premiera płyty 12 czerwca 2015.

Robert Ratajczak

______________________________________


Aaron Diehl: Space Time Continuum
CD 2015, Mack Avenue MAC1094

program:
1. Uranus
2. The Steadfast Titan
3. Flux Capacitor
4. Organic Consequence
5. Kat's Dance
6. Santa Maria
7. Broadway Boogie Woogie
8. Space, Time, Continuum

personel:
Aaron Diehl - fortepian
David Wong - kontrabas
Quincy Davis - perkusja
oraz:
Benny Golson, Stephen Riley, Joe Temperley - saksofony
Bruce Harris - tr?bka
Charenee Wade - wokal

__________________________________________