Sand Between the Toes; Water Lilies; Jonathan Jo; The Invaders; Lines and Squares; Vespers.
[more]
Nowojorski saksofonista i kompozytor (absolwent Berklee School of Music) Patrick Cornelius już trzykrotnie uznany został przez krytyków Down Beat Wschodzącą Gwiazdą Roku. Artysta od ponad 10 występuje i nagrywa z szeregiem rozmaitych artystów jak m.in. Ambrose Akinmusire, Johnathan Blake, Michael Janisch, Lionel Loueke, Jeff Ballard czy Carl Allen. W roku 2016 ukazała się jego szósta już autorska płyta: "While We're Still Young" (2016). Nagrania zrealizowano w konwencji oktetu z udziałem m.in. trębacza Jasona Palmera i pianisty Geralda Claytona. Inspiracją dla Patricka Corneliusa do skomponowania sześciu utworów na płytę były wiersze A.A.Milne'a wypełniające zbiór "Kiedy byliśmy bardzo młodzi" ukazujący świat dorosłych widziany oczyma dziecka.
W bogato zaaranżowanej muzyce wypełniającej album dostrzeżemy wpływy zarówno jazzowych mistrzów (Duke Ellington, Gil Evans czy Keny Wheeler) jak i kompozytorów klasycznych: J.S.Bacha, Claude'a Debussy'ego czy Antonina Dvoraka. Już choćby intro otwierającego album tematu: "Sand Between the Toes" stanowi doskonały przykład tego, iż muzyka ostatniego z wymienionych twórców nie jest Corneliusowi obca. Zastosowanie w bardzo rozbudowanych w większości kompozycjach wypełniających album, rozwiązań konstrukcyjnych właściwym utworom klasycznym, okazuje się w przypadku "While We're Still Young" recepturą idealną. Corneliusowi udało się scalić oktet w formę z jednej strony idealnie perfekcyjną, z drugiej: skład, w którym każdy z instrumentalistów ma okazję dodać poszczególnym utworom, posmaku indywidualnego charakteru osobistej interpretacji.
Tak jest choćby w trakcie "Sand Between the Toes", gdzie wyjątkowo obszernie "wypowiada się" świetny pianista Gerald Clayton oraz grający na trąbce Jason Palmer.
Trębacz w kapitalny sposób rozpoczyna też "Water Lilies" prowokując niejako resztę zespołu, która po chwili ochoczo dołącza do niego kreując wyśmienite brzmienie potężnie brzmiącego składu przez blisko 10 minut.
"Rozdmuchany" partiami dętymi temat "Jonathan Jo" to świetny przykład kapitalnie opracowanych przez Corneliusa partii unisono. Doskonale brzmią w wielogłosach saksofony (sopran i tenor), trąbka i puzon. Takiego utworu nie powstydziłby się chyba sam Mistrz Charles Mingus!
Pięknym ukojeniem okazuje się bluesowa ballada "The Invaders", ozdobiona pomysłową linią kontrabasu Petera Slavova i doskonałym solem klarnetu basowego (John Ellis).
Bebopowa miniaturka "Lines and Squaders" rozładowuje niejako nagromadzone emocje. Pełnym blaskiem lśni tutaj gitarzysta Miles Okazaki proponując solówkę w stylu wielkiego Django Rheinhardta, a puzon Nicka Vayenasa wraz z saksofonem lidera prowadzą prawdziwy instrumentalny pojedynek, wobec którego żaden słuchacz nie jest w stanie pozostac obojętnym.
Stylowym finałem płyty jest przepiękny, blisko 11-minutowy temat "Vespers" oparty na ujmującej melodii granej na zmianę przez Milesa Okazaki na gitarze akustycznej i fortepian Geralda Claytona. Świetną "robotę" wykonał tu też Kendrick Scott, oprawiając kompozycję w stylowe perkusyjne ornamenty.
"While We're Still Young" to płyta perfekcyjnie przemyślana zarówno pod względem dramaturgii, jak instrumentacji. Corneliusowi udało się zorganizować skład, w którym każdy z instrumentalistów stanowi równoprawny głos decydując o ostatecznym brzmieniu całego albumu.
Na koniec trzeba wspomnieć o ciekawym projekcie graficznym okładki płyty zilustrowanej grafikami Albana Lowa, nawiązującej do bajek i opowiadań kojarzonego przede wszystkim z Kubusiem Puchatkiem, A.A.Milne'a.
Album ukazał się 12 lutego 2016 roku.
Robert Ratajczak
o płycie przeczytasz również: TUTAJ
_____________________________________________________________________
Patrick CORNELIUS: While We're Still Young
CD 2016, Whirlwind Recordings WR4682
program:
1. Sand Between the Toes
2. Water Lilies
3. Jonathan Jo
4. The Invaders
5. Lines and Squares
6. Vespers
personel:
Patrick Cornelius - saksofony, flet
Jason Palmer - trąbka
John Ellis - saksofon, klarnet
Nick Vayenas - puzon
Miles Okazaki - gitara
Gerald Clayton - fortepian
Peter Slavov - kontrabas
Kendrick Scott - perkusja
_____________________________________________________________________
opisy innych albumów Whirlwind Recordings: