Trance de la France; Downtempo (for all your dance move); Tea's Tears; Le Terroriste; I've Been Scared; Lavender Hill; Megumi no Ame (Blessed Rain); Tunnel; Bonheur (Happiness); It's a Secret; Minimal Animal; A Love Theme; Cinq; Chinkonka (Requiem); The Glitchy Ending.
Na stałe osiadły w Nowym Jorku japoński pianista i kompozytor Takeshi Asai na swoich kolejnych albumach przyzwyczaił nas do repertuaru ściśle związanego z kameralną muzyką jazzową mieniącą się ogromną dawką improwizacji. Tymczasem artysta jest niezwykle wszechstronnym twórcą, którego muzyczne horyzonty dalece wybiegają poza sferę jazzu. Dowodem na to jest tworzona przez niego muzyka filmowa i teatralna oraz projekty multimedialne. Płyta "Le Projet Electrique", nagrana samodzielnie przez multiinstrumentalistę i kompozytora grającego na fortepianie, gitarze, basie i perkusji z udziałem syntezatorów i komputera, jest jednak pierwszym albumem ukazującym to oblicze artystyczne muzyka.
Asai z niezwykłą swobodą porusza się w obrębie tak rozmaitych stylistyk jak pastelowa muzyka elektroniczna, house, dance, drum'n'bass, czy współczesna muzyka eksperymentalna. Cały album skonstruowany został tak, iż ta na pozór trudna do przełknięcia na jednej płycie mieszanka, tworzy zwartą całość jakiej doskonale się słucha.
W programie albumu nie zabrakło też urokliwych miniatur zagranych na klasycznym fortepianie. W tej grupie znajdują się: wzruszająca "Tea's Tears", odwołujące się do piękna natury: "Lavender Hill" i pełna klasycznego dostojeństwa "Bonheur", miłosny "A Love Theme" i elegijna, poruszająca swym ciężarem "Chinkonka".
W estetyce muzyki minimalistycznej z kolei, utrzymany jest temat "Minimal Animal", w którym dwukrotnie artysta wykorzystał fragment "Gymnopedie" klasyka gatunku, Erica Satie.
Pod względem technicznym nagrania charakteryzują się bardzo dużą rozpiętością brzmieniową, wyraźnie i czytelnie eksponując zarówno bardzo wysokie tony jak niskie rejestry. Poszczególne nagrania mienią się ogromną ilością rozmaitych efektów, zarówno generowanych elektronicznie jak pochodzących ze środowiska miejskiego i natury. Liczne smaczki dźwiękowe słyszane są w różnych miejscach pomiędzy kolumnami głośnikowymi, sprawiając że płyta doskonale spełni rolę testującej sprzęt stereo.
Wnętrze okładki zdobią fotografie ilustrujące poszczególne utwory, wykonane przez muzyka w różnych miejscach (Nowy Jork, Waszyngton, Massachusetts, Japonia, Włochy), co również niezwykle pobudza wyobraźnię w trakcie słuchania tej mieniącej się rozmaitymi barwami muzycznej mozaiki.
Album ukazał się w grudniu 2016 roku.
Robert Ratajczak
recenzja Marty Ratajczak ("Babskim Uchem"): TUTAJ
___________________________________________
Takeshi Asai: Le Projet Electrique
CD 2016, De Trois Cites TC16TA07-03
program:
1. Trance de la France
2. Downtempo (for all your dance move)
3. Tea's Tears
4. Le Terroriste
5. I've Been Scared
6. Lavender Hill
7. Megumi no Ame (Blessed Rain)
8. Tunnel
9. Bonheur (Happiness)
10.It's a Secret
11.Minimal Animal
12.A Love Theme
13.Cinq
14.Chinkonka (Requiem)
15.The Glitchy Ending
Takeshi Asai - fortepian, syntezator, gitara, bass, instr. perkusyjne, efekty, programowanie
__________________________________