│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.3.19

Adam BAŁDYCH & The Baltic Gang: Imaginary Room /CD 2012, ACT/

Village Underground; Mirrors; The Room Of Imagination; Cubism; K8; Time Traveler; Rama hai; For Zbiggy; 11.16; Zarathustra; Inspiration; Million Miles Away


Najstarszą niemiecką niezależną wytwórnię płytową ACT utworzył Siggi Loch, który ponad 20 lat temu zakończył 30-letnią karierę jako menedżer w międzynarodowym biznesie muzycznym rozpoczętą w 1960 roku w EMI Electrola, później WEA (Warner). Powołując 20 lat temu do życia ACT, Loch spełnił swoje marzenie z dzieciństwa o posiadaniu własnego niezależnego wydawnictwa. 
Dziś ACT jest potentatem fonograficznym, mającym w swym katalogu ponad 350 tytułów. To dzięki płytom wydanym przez ACT świat poznał takich Artystów jak Esbjorn Svensson, Lars Danielsson czy Nils Landgren. Nakładem ACT-u ukazały się też w ostatnich latach płyty jakie przyniosły światowy rozgłos polskim muzykom: Vladyslavovi Sendeckiemu, Leszkowi Możdżerowi czy ostatnio Adamowi Bałdychowi.
Płyta firmowana szyldem Adam Bałdych & The Baltic Gang wydana przez prestiżową wytwórnię ACT jest kolejnym konsekwentym krokiem naszego czołowego wiolinisty jazzowego po współpracy przy wspaniałym projekcie Jarka Śmietany''Tribute To Zbigniew Seifert'' (2009), zakończeniu działalności grupy Damage Control i opublikowaniu pod własnym nazwiskiem entuzjastycznie przyjętej zarówno przez miłośników współczesnej muzyki improwizowanej jak i krytyków płyty ''Magical Theatre'' (2011). W roku 2012 Adam Bałdych w ślad za Tomaszem Stańko, Adzikiem Sendeckim, Leszkiem Możdżerem i Pawłem Kaczmarczykiem stał się kolejnym polskim nazwiskiem w katalogu ACT. W nagraniu płyty ''Imaginary Room'' wzięli udział oprócz Adama Bałdycha tak doskonali muzycy jak: Lars Danielsson, Verneri Pohjola, Nils Landgren czy szwedzki pianista i kompozytor Jacob Karlzon. 
Jeszcze do niedawna Adama Bałdycha nazywano ''nadzieją światowej wiolonistyki jazzowej''. Trudno było nie zgodzić się z tym określeniem, aczkolwiek na polskiej scenie jazzowej Bałdych jest w chwili wydania tej płyty już spełnieniem tej ''nadziei''. Ostatnie lata to dla Bałdycha pasmo sukcesów również na rynku amerykańskim, gdzie z dużym powodzeniem koncertował w prestiżowych klubach jazzowych w roku 2011. Duże wpływy brzmienia charakterystycznego dla amerykańskiego jazzu dostrzegalne na płycie ''Magical Theatre'', a także podczas rozlicznych koncertów (m.in. wraz z nowojorskim perkusistą Daną Hawkinsem 28.10.2012) ustąpiły na albumie ''Imaginary Room'' subtelnemu chłodowi charakteryzującemu skandynawską muzykę jazzową. Zapewne ogromny wpływ na tę transformację ma fakt, iż Bałdych będąc liderem i autorem całego projektu pozostawił niezwykle dużo przestrzeni każdemu z instrumentalistów zespołu Baltic Gang złożonemu w większości z szwedzkich muzyków o charakterystycznym wypracowanym stylu jak choćby znany z doskonałej płyty ''More'' (2012) -pianista Jacob Karlzon, kontrabasista Lars Danielsson (''Liberetto'', 2012) czy trębacz Nils Landgren (''Christmas With My Friends III'', 2012) pojawiający się w dwóch utworach (''K8'' i dedykowany Zbigniewowi Seifertowi ''For Zbiggy'').
''Imaginary Room'' to nowa estetyka brzmienia osiągnięta przez zastosowanie wielu innowacji aranżacyjnych a także rozliczne niuanse dotyczące samej konstrukcji poszczegónych kompozycji. Wszystkie 12 utworów to kompozycje A.Bałdycha;''Time Traveler'' -napisany wspólnie z Karlzonem, a kończący album ''Milion Miles Away'' wraz z Danielssonem.
Niezwykłym gestem w stronę Artysty, któremu polski skrzypek zawdzięcza bardzo wiele jest wspomniana kompozycja dedykowana Seifertowi: ''For Zbiggy''. To nie pierwszy gest Adama w stronę legendy polskiej wiolinistyki jazzowej, do której spadkobierców bezwzględnie się zalicza, wcześniej bowiem nagrał jego kompozycję''Untitled Song'' na płycie ''A Tribute To Zbigniew Seifert'' (2009).
Adam Bałdych w spektakularny sposób wydobywa ze skrzypiec energię i żywiołowość. Jak napisano jakiś czas temu: ''jego brzmienie sprawia wrażenie, jakby skrzypce płonęły żywym ogniem'' a jednocześnie w jego muzyce jest dużo przestrzeni i miejsca również na spokojne skrzypcowe impresje. Kompozycje Bałdycha są pod względem melodyki natychmiast przyswajalne. Mimo iż to muzyka ambitna i inteligentna jednocześnie jest bardzo komunikatywną od pierwszego już z nią kontaktu, a stworzenie harmonii pomiędzy graniem skomplikowanych struktur z jednoczesną zdolnością natychmiastowego nawiązania kontaktu z odbiorcą jest sztuką udającą się doprawdy niewielu współczesnym twórcom jazzowym. To muzyka przynosząca wiele ukrytych barw, jakie odkrywamy po każdym kolejnym jej przesłuchaniu. Prosta melodyka rozpoznawalna już od pierwszych taktów każdego kolejnego nagrania nie jest natrętną i nużącą poprzez swą prostotę, lecz punktem wyjścia do odkrywania coraz to nowych dźwięków wciągających bez reszty.
To płyta jazzowo rozimprowizowana, a jednocześnie nasycona pięknymi melodiami i impresjami.
Miesiąc po nagraniu ''Imaginary Room'' trójka muzyków tworzących Baltic Gang (Bałdych, Danielsson i Lund) spotkała się w studio ponownie by wraz z pianistą Iiro Rantalą nagrać wyśmienity album ''My History Of Jazz'' (2012). 



skład:
Adam Bałdych - skrzypce
Jacob Karlzon - fortepian
Verneri Pohjola - trąbka
Marius Neset - saksofon
Lars Danielsson - kontrabas, wiolonczela
Morten Lund - perkusja
oraz:
Nils Landgren - puzon