│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.3.19

Ed PARTYKA, nuBox & Concept Art Orchestra: Bigbandtronics -Six Movements of Sonification /CD 2012, Radioservis/

Clash of Moving Pictures; Golem; Slavonic Moments; Pace of Peace; Fantods; Different Ways


Ed Partyka to amerykański puzonista, tubista, dyrygent, aranżer i kompozytor zamieszkały od lat 90-tych w Europie. Tutaj właśnie od blisko 20 lat tworzy i nagrywa; w latach 2008-2011 w Katowicach piastował stanowisko wykładowcy jazzowej kompozycji i aranżacji.
Najnowszą jego propozycją jest płyta złożona z sześciu konceptualnych kompozycji basisty Aloisa Kotta i twórcy muzyki elektronicznej -Petera E.Eisolda, które zaaranżował na orkiestrę (The Concept Art Orchestra) i niemiecki kwartet nuBox jaki tworzą wraz z: trębaczem -Reinerem Winterschladenem i DJ Ilvibe, kompozytorzy materiału wypełniającego płytę.
 Projekt Partyki: ''Bigbandtronics'' to zupełnie nowa estetyka muzyczna, będąca wypadkową brzmienia big bandu jazzowego i muzyki klubowej. Elektronika zastosowana w nagraniach nie jest stosowana nachalnie, lecz z gracją i wyczuciem, a młodzi muzycy z Czech i Słowacji, tworzący założoną w 2010 roku w Katowicach -The Concept Art Orchestra potrafią stworzyć silne, mocne i ujmujące brzmienie nawiązujące do najlepszych tradycji światowej muzyki big bandowej. Na doskonałe brzmienie sekcji dętej jakie słyszymy podczas swego rodzaju suity jaką tworzy sześć wypełniających: ''Bigbandtronics'' utworów, niewątpliwy wpływ mają zyskujący coraz większe uznanie na młodej scenie jazzowej tacy trębacze jak: Oskar Torok, Stepanka Balcarova, Jan Jirucha czy Filip Jelinek. Doskonale radzą sobie z saksofonami: Ondrej Stveracek i Lubos Soukup, a swego rodzaju pikanterii dodają nagraniom partie gitary elektrycznej Jiriego Simeka (''Pace of Peace''), czy sola fortepianowe Vita Kristana (''Different Ways''). Dzięki udziałowi w nagraniach kontrabasisty i współkompozytora materiału: Aloisa Kotta, niejednokrotnie mamy okazję zachwycić się basowymi partiami solowymi (choćby podczas trzeciej części tej suity: ''Slavonic Movings''). Muzycy orkiestry to w większości uczniowie samego Partyki, doskonale potrafiący wyczuć zamierzenia konceptualne swego dyrygenta.
Płytę nagrano w studiach Czeskiego Radia w Pradze w dniach: 26-29 lipca 2011, a wydano w czerwcu 2012 roku nakładem wytwórnii Radioservis.


sobota, 23 czerwca 2012, longplay_2010