PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

sobota, 9 marca 2019

Karolina Śleziak: Tesna /2013/


Con Amore; Just My Imagination; Tęsknota; Sen; Ucisz świat; Nieślubossa; Poduszka; Your Kindness; Ze mną i z nią; ŻycieTesna -w śląskiej gwarze oznacza tęsknotę. Taki tytuł nosi też debiutancka płyta wokalistki z Rybnika -Karoliny Śleziak, nagrana z czołówką polskich muzyków młodego pokolenia. Współtwórcą albumu jest Przemysław Strączek -gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer i pedagog, znany miłośnikom jazzu m.in. dzięki płycie ''Evans'' (2012) nagranej wspólnie z Teriverem Cheungiem. To właśnie Strączek zaaranżował utwory wypełniające płytę, jest ich współkompozytorem i wraz z Karoliną Śleziak odpowiedzialny jest za produkcję albumu. Ponadto na ''Tesna''znajdziemy jeden utwór instrumentalny będący wyłącznym autorskim dziełem gitarzysty (''Sen''). Wszystko to sprawić mogłoby wrażenie, iż płytę równie dobrze firmować mogłyby oba nazwiska. A jednak ''Tesna'' to płyta Karoliny Śleziak, wypełniona w zdecydowanej większości niezwykle kobiecymi piosenkami, o nasyconych wrażliwością i uczuciami tekstach, w których znajdziemy nawiązania stylistyczne zarówno do muzyki jazzowej jak i bluesa, funky i popu.
Pośród dziesięciu nagrań wypełniających program albumu, znajdziemy ciekawą interpretację przeboju The Temptations z 1971 roku (znanego także z wersji The Rolling Stones z 1978): ''Just My Imagination''
Uwagę zwracają pozostali muzycy zespołu Karoliny Śleziak: pianista Michał Wierba znany z doskonałej płyty nagranej wraz z Piotrem Baronem: ''The Mole People''(2011), grający na gitarze basowej i kontrabasie Piotr Południak i ceniony perkusista Grzegorz Masłowski.
Funkująca gitara basowa podczas otwierającej płytę piosenki ''Con Amore'' doskonale kontrastuje z dość figlarnym sposobem interpretacji przez dysponujacą wysoką barwą głosu wokalistką.
''Just My Imagination'' w wyjątkowo swawolnej, rześkiej wersji pozwala na oderwanie się od skojarzeń z najsłynniejszymi wersjami przeboju autorstwa Normana J.Whitfielda.
Lekki klimat samby podczas ''Tęsknoty'' (nagranie tytułowe?) świetnie tworzy gitara Przemysława Strączka, którego wkład w ostateczne brzmienie płyty wydaje się nieoceniony. 
Jedne z najwspanialszych minut całego albumu to ''Sen'' ozdobiony poza wokalizą bez słów, wyśmienitą partią fortepianu (M.Wierba) i doskonałą stricte jazzową solówką P.Strączka. Jazzowa perełka!
Pięknymi balladami są wspólne dzieła Gitarzysty i K.Śleziak ''Ucisz świat'', ''Poduszka''oraz wzruszająca ''Your Kindness'' i nostalgiczna ''Ze mną i z nią''. Impresyjne dźwięki fortepianu, senny bass, dyskretne dźwięki perkusji i przede wszystkim intymnie brzmiąca gitara niemal ''otulają'' delikanty wokal.
Do stylistyki bossa novy nawiązuje kolejna urocza miniaturka muzyczna autorstwa duetu -melodyjna ''Nieślubossa'' z świetnym improwizowaym solo Michała Wierby. 
Kończące płytę ''Życie'' jednoznacznie nawiązuje do stylistyki pop z lat 70-tych, zarówno w strukturze melodycznej jak i poprzez zastosowanie efektu odtwarzania nagrania z czarnej winylowej płyty.
''Tesna'' to doskonała wizytówka debiutującej na srebrnym krążku śląskiej wokalistki, a także kolejne oblicze wszechstronnego Przemysława Strączka -współproducenta albumu i kompozytora większości zawartych na płycie utworów.  muzycy:
Karolina Śleziak – śpiew
Przemysław Strączek – gitary
Michał Wierba – instr.klawiszowe
Piotr Południak – kontrabas, gitara basowa
Grzegorz Masłowski – perkusja