│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.3.19

KOMBI: Królowie życia /LP 1981, Wifon / CD 2001, Universal, (1980,1981)/

(LP str.A:) Nie mam nic; Jesteś wolny; Słodka jest noc; Smak wina; (LP str.B:) Bez ograniczeń; Teleniedziela; Ostatnie safari; Królowie życia


Po roku 2000 na rynku ukazała się seria płytowa ''Niepokonani'', w ramach której po raz pierwszy w wersji kompaktowej ukazały się dostępne dotychczas jedynie na płytach gramofonowych tytuły. Wśród nich znajdziemy m.in.: ''The Most Beatiful Day''(1980/2001) zespołu Exodus, ''Live'' (1980/2001) duetu Marek & Vacek, ''Monte Carlo Is Great'' (1981/2001) grupy Vox,  ''Józefinę'' (1981/2002) Józefa Skrzeka, (1981/2002), czy płyty: ''Irlandzki tancerz'' (1979/2001) -2 plus 1, kompilację nagrań Elżbiety Adamiak (''Nie mam nic...'', 1977-1995/2002) i ''Królowie życia''(1981/2001) -Kombi. O płytach z serii ''Niepokonani'' czytamy we wkładkach umieszczonych w pudełkach:
''Czas - nieubłagany wróg sztucznie lansowanych przebojów jednego lata, gwiazd zapomnianych po jednym, dwóch sezonach... Ale też sprzymierzeniec Wykonawców, których twórczość opiera się jego próbie, wychodzi z niego zwycięsko. Ich przeboje nie starzeją się, żyją swoim własnym życiem, niezależnie od przemijających mód i chwilowych trendów. Z czasem nabierają nawet nowych wartości, stają się klasyką, fascynują nowe pokolenia słuchaczy. Z myślą o tych, którzy ze względu na młody wiek nie mieli jeszcze okazji poznać najwybitniejszych osiągnięć polskiej fonografii, a także dla słuchaczy, dla których będzie to podróż wspomnień, stworzyliśmy nową serię, zatytułowaną "Niepokonani".
Jak wiadomo, zespół Kombi od roku 1992 nie istnieje, a późniejsza reaktywacja grupy bez Sławomira Łosowskiego a wkrótce też i bez perkusisty Jana Pluty, pod łudząco podobną nazwą rzuciła cień na wiarygodność pozostałych w zespole samozwańczych liderów: Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka.
Dzisiejsze oblicze zreformowanego zespołu różni się znacznie od tego sprzed lat. Można albo to zaakceptować, albo odrzucić. Osobiście w żadnym wypadku nie akceptuję tego co wyczyniają dziś Panowie Skawiński i Tkaczyk pod szyldem brzmiącym niemal identycznie jak nazwa prowadzonego kiedyś przez Sławomira Łosowskiego zespołu, w którego składzie mieli zaszczyt się znaleźć. Nie zmienia to jednak faktu, iż dokonania zespołu Kombi darzyłem wielką sympatią przed laty jako nastolatek, a dziś z perspektywy czasu nadal uważam to co zespół S.Łosowskiego zrobił dla polskiej muzyki rozrywkowej za ważne i znaczące. Muzyka grupy stanowiła bowiem coś w rodzaju pomostu między melodyjną muzyką pop (a nawet disco), a rockiem. Nie mając wówczas nic wspólnego z tandetną i banalną muzyką ''dla mas'' zespół potrafił do tych ''mas'' dotrzeć w sposób inteligentny, przekazując oprócz chwytliwej melodii i wpadającego w ucho refrenu, również wartości ambitniejsze i bardziej wartościowe w dziedzinie melodyki, aranżacji, teksów... 
''Królowie życia'' to druga płyta zespołu, na którą złożyło się osiem nagrań powstałych w okresie listopad 1980 -styczeń 1981, a zarazem płyta podsumowująca niejako pierwszy okres działalności formacji, wolny jeszcze od naleciałości elektronicznej muzyki dyskotekowej lat 80-tych, jakie charakteryzowały późniejsze studyjne albumy kwartetu, a później tria (''Nowy rozdział'', 1984; ''Kombi 4'', 1985 i ''Tabu'', 1989). Po nagraniu tej płyty zespół opuścił perkusista Jan Pluta, którego zastąpił Jerzy Piotrowski -ex SBB, zastąpiony z kolei... automatem perkusyjnym).
Tytułowe nagranie z płyty ''Królowie życia'' umieszczone na końcu płyty to jeden z największych hitów zespołu okupujący swego czasu pierwsze miejsca krajowych list przebojów i grany chętnie podczas wielu dyskotek w latach 80-tych. To także jeden z kilku nieśmiertelnych ''hymnów'' polskiej muzyki rockowej lat 80-tych w rodzaju''Autobiografii'' Perfectu czy ''Dorosłych dzieci'' grupy Turbo.
Pozostałe nagrania wypełniające płytę to nasycone klimatami funky utwory rockowe (''Nie mam nic''''Jesteś wolny''''Teleniedziela''''Ostatnie safari''), dwa utwory instrumentalne (''Smak wina''''Bez ograniczeń''), oraz piękna stylowa ballada ''Słodka jest noc''
Niezwykle ważną rolę poza leaderem i twórcą większości repertuaru na płycie -S.Łosowskim, pełnił wówczas doskonały w tamtych latach basista Waldemar Tkaczyk, nadając utworom funkującego posmaku.
Szkoda iż grupa istniała tak krótko, ale dobrze iż pozostało po niej kilka płyt, po które chętnie od czasu do czasu sięgam. 
W wersji oryginalnej płyta ukazała się w analogowej wersji winylowej w roku 1981, a równo 20 lat później Universal w serii ''Niepokonani'' wydał cyfrowo zremasterowaną edycję na CD.




skład:
Sławomir Łosowski - instr.klawiszowe
Grzegorz Skawiński - wokal, gitara, instr.klawiszowe
Waldemar Tkaczyk - gitary basowe
Jan Pluta - instr.perkusyjne