│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.3.19

Magnus OSTROM: Searching For Jupiter /CD 2013, ACT/

The Moon (And The Air It Moves); Dancing At The Dutchtreat; Mary Jane Doesn’t Live Here Anymore; Searching For Jupiter; Hour Of The Wolf; Through The Sun; Happy And The Fall; Jules And Jim’s Last Voyage; At The End Of Eternity


Magnus Ostrom zdecydowanej większości miłośnikom europejskiej muzyki jazzowej kojarzy się przede wszystkim z legendarnym szwedzkim trio E.S.T. To on wraz z nieodżałowanym Esbjornem Svenssonem i Danem Berglundem założył w pierwszej połowie lat 90-tych jedną z najbardziej zjawiskowych formacji jazzowych. Działając pod szyldem E.S.T. Magnus Ostrom równolegle angażował się jednak także w inne projekty muzyczne, spośród których warto wymienić choćby współpracę m.in. z Bobo Stensonem, Nilsem Landgrenem, Bennym Golsonem, Curtisem Fullerem, Mulgrew Millerem, Busterem Williamsem, Royem Hargrove czy Patem Methenym. Ostatnio usłyszeć mogliśmy go także na głośnej płycie ''Liberetto'' (2012) Larsa Danielssona. Jako perkusista nie wyrzeka się wpływu jaki na jego stylistyce odcisnęli zarówno jazzowi muzycy jak Mitch Mitchell, Billy Cobham i Paul Motian, jak i rockowi bębniarze, wśród których najczęściej wymienia Iana Paice (Deep Purple).
Podobnie jak kontrabasista Dan Berglund, tak i Ostrom został ''osierocony'' w 2008 roku po tragicznej śmierci Esbjorna Svenssona. W dwa lata po śmierci swego przyjaciela opublikował pierwszy album pod własnym nazwiskiem (''Thread Of Life'', 2010). W roku 2013 doczekaliśmy się kolejnej propozycji artysty wypełnionej jego autorskimi kompozycjami. Podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu, tak i na nowym albumie na gitarach gra Andreas Hourdakis a na basie Thobias Gabrielson. Zmiana nastąpiła natomiast przy klawiszach: Gustafa Karlöfa zastąpil znany z zespołu jazz-fusion
Oddjob -Daniel Karlsson. To bardzo istotna zmiana personalna w składzie, bowiem podobnie jak w przypadku albumu ''Thread Of Life'', tak i na nowym krążku zatytułowanym ''Searching For Jupiter'', instrumenty klawiszowe odgrywają bardzo ważną rolę w kreowaniu brzmienia formacji.
Podobnie jak w przypadku dokonań formacji E.S.T., tak i słuchając solowych dokonań Magnusa Ostroma, trudno zdefiniować je jako muzykę stricte jazzową. Ostrom ponadto wydaje się w zdecydowanie większym stopniu być kontynuatorem dzieła tria niż Dan Berglund. Muzyka jaka dociera do nas z albumu będącego duchowym hołdem dla Jowisza, to precyzyjnie skonstruowane utwory, pełne rockowych brzmień i swego rodzaju nieskazitelnej estetyki, jaka wypełnia przestrzeń między głośnikami a słuchaczem, tworząc rodzaj dźwiękowego mikroklimatu.
Pełne impresji, klimatyczne utwory w rodzaju otwierającego całość tematu ''The Moon'' czy nasyconego smutkiem i melancholią ''Mary Jane Doesn't Live Here Anymore'' sąsiadują z dynamicznymi fragmentami.
Takim jest choćby wyjątkowo przejmująco brzmiący progresywny utwór ''Hour Of The Wolf'' ozdobiony dźwiękami rockowej przesterowanej gitary Hourdakisa i pełnej patosu gry Ostroma. Wciągający i doprawdy intrygujący klimat!
Piękne melodyjne akordy towarzyszą nam podczas takich utworów jak np. "Dancing At The Dutchtreat" i ''Through The Sun'', a swoistą optymistyczną nutką w programie albumu jest rytmiczny temat ''Happy And The Fall''.
Laureat dorocznie przyznawanego przez Echo Jazz Award  tytułu Najlepszego Perkusisty w roku 2012 na ''Searching For Jupiter'' ujmuje nie tylko swą wyjątkową techniką i mistrzostwem w dziedzinie kreowania nastroju, ale także misternymi kompozycjami doskonale nagranymi i wyprodukowanymi w sztokholmskim studio na przełomie stycznia i lutego 2013 roku. 
To zdecydowanie jedna z najciekawszych propozycji 2013 roku w katalogu wytwórni ACT.
Premiera płyty 30 sierpnia 2013



skład:
Magnus Öström - instr.perkusyjne, instr.klawiszowe, głos
Andreas Hourdakis - gitary, banjo
Daniel Karlsson - instr.klawiszowe
Thobias Gabrielson - gitara basowa, syntezator