Ta płyta zapowiadana była już od dłuższego czasu, a datę jej wydania przesuwano z różnych względów. Wreszcie jest! Orkiestrowy, zrealizowany z wielkim rozmachem projekt pochodzącego z Wielkopolski pianisty i kompozytora jazzowego młodego pokolenia Michała Wróblewskiego.
W roku 2010 Michał Wróblewski zdobył I Nagrodę na Festiwalu ''Jazz Juniors'' ze swoim trio w kategorii Młodego Zespołu Jazzowego. Krótko później do jednego z numerów miesięcznika ''Jazz Forum'' dołączona została 5 trackowa płyta tria Michała Wróblewskiego zatytułowana: ''I Remember'' . Płyta okazała się wielkim sukcesem a zainteresowanie zamieszczonym na niej materiałem spowodowało wydanie jej jako pełnowymiarowy album.
"Jazz i Orkiestra" to kolejne muzyczne przedsięwzięcie artysty, będące rodzajem suity na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Artyście na płycie towarzyszą: saksofonista Maciej Obara, kontrabasista Michał Jaros, perkusista Michał Miśkiewicz oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca, a w jednym z nagrań (zarejestrownym podczas radiowego koncertu ''Interlude'') Orkiestra Kameralna Filharmonii Gorzowskiej (dyr.K.Świtalski).
Pomyślana jako całość płyta składa się z ośmiu utworów skomponowanych i zaaranżowanych przez pianistę, które w trzech przypadkach (''One for Dotti'',''Shadows'' oraz rozwinięty melodycznie i ozdobiony mnóstwem niuansów melodycznych hołd dla stylistyki mistrza fortepianu jazzowego Keitha Jarretta: ''Jarretude'') pamietać możemy z zupełnie innego opracowania na trio jazzowe z płyty ''I Remember'' (2011).
Pozostałe pięć kompozycji to premierowe utwory napisane wyłącznie dla potrzeb albumu ''Jazz i orkiestra'', które w doskonały sposób łączą konwencję muzyki klasycznej ze stylistyką jazzową.
To bardzo relaksująca płyta odwołująca się zarówno do eksperymentów Charliego Parkera sprzed jak i estetyki orkiestr jazzowych z lat 70-tych, takich jak Poznańska Piętnastka Radiowa Jana Ptaszyna Wróblewskiego. To także płyta doskonale wpasowująca się w modny ostatnio nurt orkiestrowych jazzowych płyt w rodzaju HP / Ockert / Big Band (wspaniała płyta ''HP / One'', 2012), czy niedawny projekt Andrzeja Jagodzińskiego i Wojciecha Staroniewicza: ''Tranquillo'' (2012).
Delikatne i aksamitne brzmienie fortepianu doskonale harmonizuje na płycie z agresywnymi partiami altu Macieja Obary i monumentalnym, choć częstokroć wyjątkowo subtelnym brzmieniem potężnej orkiestry. ''Jazz i orkiestra'' to wspaniała, blisko 50-minutowa dawka wyśmienitej muzyki opartej na doskonale skonstruowanych i świetnie opracowanych kompozycjach.
skład:
Michał Wróblewski - fortepian
Maciej Obara - saksofon
Michał Jaros - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (dyr.S.Bywalec)
oraz:
Paweł Dobrowolski - perkusja
Orkiestra Kameralna Filharmonii Gorzowskiej (dyr.K.Świtalski)