│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.3.19

Stanisław SOYKA: W hołdzie Mistrzowi /CD 2012 , Universal/

Czas jak rzeka; Jednego serca; Wiem, że nie wrócisz; Dziwny jest ten świat; Sukces; Jeszcze sen; Stoję w oknie; Nim przyjdzie wiosna; Sen o Warszawie; Moja Ojczyzna



Po Szekspirze, Wojtyle, Osieckiej i Miłoszu, Stanisław Soyka postanowił tym razem oddać hołd Czesławowi Niemenowi, nagrywając płytę złożoną z jego kompozycji. Materiał płyty złożony został zarówno z tak oczywistych utwórów, bez których ta płyta powstać by nie mogła jak choćby: otwierający album ''Czas jak rzeka'', hymnowy ''Dziwny jest ten świat'' czy ''Sen o Warszawie'', ale także z utworów bardziej wyszukanych jak choćby kończący płytę wiersz Norwida do muzyki Niemena: ''Moja Ojczyzna''.
Stanisław Soyka już od 12 lat przymierzał się do nagrania płyty poświeconej Czesławowi Niemenowi (o czym wspomina wewnątrz okładki wydawnictwa). Wcześniej na płycie ''Soyka Sings Love Songs'' (2004) znalazła się już piosenka ''Wiem, Że Nie Wrócisz'' do tekstu Jacka Grania. Znajdziemy ją też na niniejszej płycie, jednak w zupełnie innej aranżacji i interpretacji utrzymanej podobnie jak reszta nagrań w jazzującej konwencji.
Warto wspomnieć o doskonałych muzykach jacy wzięli udział w nagraniu płyty. Rzadko któremu artyście bowiem udaje się zgromadzić w studio tak wybitnych instrumentalistów jak  udało się to Soyce podczas sesji jaka miała miejsce w Warszawie w lutym 2012 roku. Sekcja dęta to muzycy znani z formacji Tie Break i Young Power: Alek Korecki grający na saksofonie i flecie, przed laty grający również w Brygadzie Kryzys, a w ostatnich latach twórca własnego projektu Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia; oraz trębacz Antoni Gralak -twórca głośnych w ostatnim czasie jazzowych projektów GRAAL i YeShe. Świetnie opracowane partie zarówno gitary elektrycznej jak akustycznej należą do Przemka Gregera, a w dwóch utworach (wspomnianych wcześniej ''Wiem, że nie wrócisz'' oraz ''Moja Ojczyzna'') na gitarze gra muzyk zespołu C.Niemena -Akwarele: Tomasz Jaśkiewicz.
Sekcja rytmiczna to znany z wspólnych nagrań z Johnem Porterem (''Nieprzyzwoite piosenki'', 2003) czy Jarkiem Śmietaną & Billem Neal (''Live! At Impart'', 2012) -kontrabasista Marcin Lamch  i zasiadający za perkusją oraz śpiewający chórki -syn Stanisława: Kuba Sojka wspomagany przez perkusjonalia Zbyszka Uhuru Brysiaka. Za dźwięki klawiszy mooga oraz tzw. ''loopsy'' odpowiedzialny jest natomiast drugi syn Pana Staszka -Antoni Sojka.

Powstała płyta wyjątkowa, będąca hołdem złożonym Wielkiemu Artyście przez Wyjątkowego Interpretatora, jakim jest Stanisław Soyka, że wspomnę kolejne jego projekty artystyczne dedykowane Wielkim Twórcom: ''Sojka Sings Ellington'' (1982 -Duke Ellington), ''Tryptyk Rzymski'' (2003 -Karol Wojtyła), ''...Tylko brać'' (2010 -Agnieszka Osiecka) i ''7 wierszy'' (2011 -Czesław Miłosz)
z okładki:
''(...)Jestem przekonany, że jego dzieło będzie przedmiotem profesjonalnych analiz a także źródłem inspiracji dla następnych pokoleń bo Czesław Niemen był nie tylko ważną postacią pop kultury w drugiej połowie XX wieku. CZESŁAW NIEMEN BYŁ MISTRZEM.
Stanisław Soyka''



skład:
Stanisław Soyka - śpiew, fortepian
Antoni Gralak - trąbka
Aleksander Korecki -saksofon, flet, klarnet
Przemek Greger - gitary
Antoni Sojka - instr.klawiszowe
Marcin Lamch - kontrabas
Zbyszek Uhuru Brysiak - perkusjonalia
Kuba Sojka - perkusja, śpiew
oraz:
Tomasz Jaśkiewicz - gitara