│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

6.5.19

Iwona Glinka / Vicky Stylianou: He /2018/

Daniel Adams: Serpentine Glow; Scott Brickman: Bagatelles; David Drexler: Electricity; Frederic Glesser: The Gift; Ricky Chaggar: Serenade, Lies; Hari Kanakis: The secret of the parrot; Travis Rigby: Butterflies; José Jesus de Azevedo Souza: Hologram; Louis Sauter: Romantica; Jason Taurins: Marsyas; Filip Sande: Visjon, Dionysos, Bubbletalk; Betty R. Wishart: Oracles.


Alfabet fenicki to najstarszy zachowany alfabet, powstały ok.1050 roku p.n.e., pierwotnie służący do zapisu używanego w starożytności na terenie dzisiejszego Libanu. Pod koniec XIX wieku francuscy archeologowie odkopali inskrypcje alfabetu w ruinach fenickich miast-państw: Tyrze, Byblos i Kartaginie, a indeks wpisany został na listę UNESCO "Pamięć Świata". Ten składający się z 22 znaków, odczytywany od prawej do lewej strony spółgłoskowy alfabet zapoczątkował wszystkie inne stosowane do dziś w Europie. Poszczególne litery alfabetu fenickiego oznaczają również całe wyrazy (np. aleph to wół, beth - dom, gimel - wielbłąd, a daleth to drzwi), jednak ich znaczenie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom. 
Specjalizująca się w nowych formach muzycznych i muzyce współczesnej, od 1995 roku zamieszkała w Atenach flecistka Iwona Glinka, jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Zainspirowana magią alfabetu fenickiego artystka postanowiła zadedykować mu cykl albumów, z których każdy przypisany będzie innemu znakowi. 
Na program płyt składają się utwory przygotowane przez rozmaitych kompozytorów, w których instrumentem przewodnim jest flet. Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetami, harfą czy wibrafonem.
Po płytach: "Aleph", "Beth", "Gimel" i "Daleth", w roku 2019 ukazał się kolejny album wydany nakładem założonej w 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa fundacji Phasma-Music, oznaczony jako "He". Płyta ozdobiona obrazem norweskiej malarki i artystki wizualnej Vibeke Lunel, zawiera 15 kompozycji 12 współczesnych kompozytorów (Daniel Adams, Scott Brickman, David Drexler, Frederic Glesser, Hari Kanakis, Travis Rigby, José Jesus de Azevedo Souza, Jason Taurins, Filip Sande, Ricky Chaggar, Louis Sauter i Betty R. Wishart), które zostały nagrane po raz pierwszy. W czterech kompozycjach rozpisanych na flet i fortepian, Iwonie Glince towarzyszy znakomita pianistka, znana już z pierwszego albumu tej serii Vicky Stylianou.
Zgromadzone na płycie miniaturki roztaczają przed odbiorcą kolorowy świat dźwięków, wykreowany przez możliwości zaklęte w partiach fletu. Iwona Glinka potrafi bezwarunkowo zaczarować odbiorcę, zabierając go do stworzonej przez wyobraźnię kompozytorów rzeczywistosci. Pełne polotu interpretacje utworów stworzonych przez rozmaitych współczesnych kompozytorów, mienią się rozmaitymi barwami i ich odcieniami. Potrafią głęboko wzruszyć, sprowokować do refleksji, a nawet wywołać uśmiech. Niewielu dzisiejszych kameralistów potrafi tak bezwarunkowo przykuć uwagę słuchacza w formach solowych.
W utworach zagranych wraz z fortepianem ("Serenade", "Lies", cykl "Romantica" i "Oracles"), odczuwamy nadzwyczajną harmonię panującą pomiędzy instrumentami. Vicky Stylianou to urodzona w Atenach znakomita pianistka, która już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego „K. Papaioannou”. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych (m.in. z flecistką Virginie Bove, klarnecistami Georgem Georgiou i Yannisem Samprovalakisem, czy altwiolistą Andreasem Georgotasem). Tworzony wraz Iwoną Glinką tandem charakteryzuje nadzwyczajne porozumienie i wypracowany wspólny język muzyczny. Doskonale, iż obie Panie ponownie dokonały wspólnych nagrań, będących prawdziwą ozdobą niniejszej płyty.
Ogromne brawa należą się realizatorowi nagrań Vangelisowi Sapounasowi, który w studio Subway w Atenach, potrafił sprawić by zapis tych urokliwych utworów dotarł do nas za pośrednictwem płyty, w tak imponującym brzmieniu. Balans pogłosu, zbliżeń i oddaleń dźwięku tworzy imponującą przestrzeń.
Album ukazał się 8 stycznia 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Iwona Glinka / Vicky Stylianou: He
CD 2018, Phasma-Music 005

program:
1. Daniel Adams - Serpentine Glow

Scott Brickman - Bagatelles:
  2. Bagatelle I
  3. Bagatelle II
  4. Bagatelle III

  5. David Drexler - Electricity
  6. Frederic Glesser - The Gift

Ricky Chaggar:
  7. Serenade
  8. Lies

  9. Hari Kanakis - The secret of the parrot
10. Travis Rigby - Butterflies
11. José Jesus de Azevedo Souza - Hologram

Louis Sauter - Romantica:
12. Romantica
13. Laissez-moi mes reves
14. Forge ton destin
15. Ah! La jolie moisson
16. Reve impérieux

17. Jason Taurins - Marsyas

Filip Sande:
18. Visjon
19. Dionysos
20. Bubbletalk

Betty R. Wishart - Oracles:
21. I
22. II
23. III

wykonawcy:
Iwona Glinka – flety
Vicky Stylianou – fortepian
___________________________________________