Józef Zeidler: Missa Ex D;
Antoni Habel: Symfonia D-dur.
Szczycący się wyjątkową renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana każdego roku gromadzi w Bazylice Świętogórskiej i klasztorze Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu zarówno rzesze melomanów, jak i prestiżowych artystów. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są zarówno utwory sakralne jak i dzieła muzyki klasycznej, a pośród wykonawców jacy pojawili się dotychczas na Festiwalu warto wymienić choćby Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszki Duczmal, Poznańskie Słowiki, Konstantego Andrzeja Kulkę i Krzysztofa Pendereckiego.
Tradycją stało się dokumentowanie kolejnych edycji Festiwalu wydawaniem wybranych utworów prezentowanych w ramach wydarzenia na płytach CD.
Album "Musica Sacromontana XIV" przynosi dwa utwory zarejestrowane przez orkiestrę Sinfonietta Cracovia i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego: Missa ex D Józefa Zeidlera oraz Symfonia D-dur Antoniego Habla.
W XVIII wieku Bazylika Świętogórska była niezwykle ważnym ośrodkiem życia muzycznego, a zarazem miejscem, w którym żył i tworzył nazywany polskim Mozartem - Józef Zeidler (1744-1806), jeden z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej, a zarazem jeden z najwspanialszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku.
Pierwszą część płyty wypełnia przeznaczona pierwotnie na cztery głosy wokalne, dwoje skrzypiec, dwie trąbki oraz organy Missa ex D eksponująca mistrzowski warsztat kompozytorski Józefa Zeidlera i obfitująca w różnorodne zastosowane w dziele środki wyrazu.
Druga część albumu "Musica Sacromontana XIV" przynosi znakomite wykonanie zachowanej w zbiorze muzykaliów gnieźnieńskich Symfonii D-dur Antoniego Habla (1760-1831), kompozytora od zawsze zafascynowanego twórczością Józefa Haydna. Symfonia została rozpisana na dwoje skrzypiec, altówkę, dwa flety, dwa rogi i basso. W przeszłości kompozycja pełniła rolę utworu oprawiającego kościelne nabożeństwa, dziś jako samoistne dzieło porusza i ujmuje bogactwem brzmienia i ujmującym klimatem.
W archiwach klasztoru na Świętej Górze ciągle znajdują się liczne zapisy nutowe niepublikowanych i nie wykonywanych przez dziesięciolecia utworów. Płytowy cykl "Musica Sacromontana", będący też kroniką jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki oratoryjnej na swiecie, przywraca do życia prawdziwe muzyczne skarby istniejące dotychczas jedynie w formie pożółkłych manuskryptów.
Płyta ukazała się 7 czerwca 2019.
Robert Ratajczak
__________________________________________
Musica Sacromontana XIV
CD 2019, DUX 1574
program:
Józef Zeidler - Missa Ex D:
1. Kyrie
2. Gloria
3. Quiu Tollis
4. Quoniam
5. Patrem
6. Et Incarnatus
7. Et Resurrexit
8. Sanctus
9. Benedictus
10. Agnus Dei
11. Dona Nobis
Antoni Habel - Symfonia D-dur:
12. Symfonia I
13. Symfonia II
14. Symfonia III
15. Symfonia IV
wykonawcy:
Iwona Hossa - sopran
Anna Bernacka - mezzosopran
Tomasz Krzysica - tenor
Jarosław Bręk - bas
Sinfonietta Cracovia
Polski Chór Kameralny
dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski
__________________________________________