PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 8 października 2019

Dave Stryker: Eight Track Christmas /2019/

This Christmas; Greensleeves; God Rest Ye Merry Gentlemen; Happy Xmas (War Is Over); Soulful Frosty; Christmas Time Is Here; Sleigh Ride; Blue Christmas; We Three Kings; O Tannenbaum.
Każdego roku wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, docierają do nas nowe płyty kolejnych artystów pragnących zmierzyć się z konwencją kolęd, pastorałek i rozmaitych piosenek i melodii świątecznych. Albumy utrzymane w formule christmas nagrywają zarówno artyści pop, rockowi, jak i wytrawni jazzmani. Często jest to muzyka, której chętnie słuchamy w okresie świąteczno-noworocznym, lecz zapominamy o niej przez resztę roku. Rzadziej natomiast trafiają do nas płyty christmas, które mimo swego charakteru z wielką przyjemnością i bez poczucia dezaktualizacji umieszczamy w odtwarzaczu także wiosną a nawet latem. Do tej drugiej właśnie grupy zaliczyć można świąteczny album znakomitego gitarzysty Dave'a Strykera.
"Eight Track Christmas" to zestaw standardów christmas, zaaranżowanych i nagranych przez Strykera, to już drugi album artysty w roku 2019 po znakomitej płycie "Eight Track III".
Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących amerykańskich gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. Tym razem mamy okazję poznać go w specyficznym bożonarodzeniowym programie, w którym towarzyszą mu muzycy znani z jego poprzednich albumów: Stefon Harris (wibrafon), Jared Gold (organy) i McClenty Hunter (perkusja), a w jednym utworze (kończącym program: "O Tannenbaum") także wibrafonista Steve Nelson.
W 2016 roku cieszyliśmy się płytą "Routes" nagraną w składzie The Stryker / Slagle Band prowadzonym przez muzyka wraz z jego wieloletnim współpracownikiem, saksofonistą Stevem Slagle, ukazał się też album "Eight Track II" zrealizowany w kwartecie. Kolejną, 28. już płytą Dave'a Strykera w roli lidera była "Strykin' Ahead" (2017), nagrana także w formule kwartetu. Następny album gitarzysty "Eight Track III" (2019), pierwotnie zamknąć miał koncepcyjną płytową trylogię, rozpoczętą w 2013 roku, której zamysłem było przedstawienie klasycznych przebojów lat 70-tych w pełnych żaru energetyzujących jazzowych wersjach. Okazało się to doskonałym sposobem ukazania potencjału tkwiącego w muzyce tej ekscytującej dekady, obfitującej w niezapomniane przeboje, których słuchali w młodości dzisiejsi 60-latkowie, a więc rówieśnicy gitarzysty.
Po wydaniu ostatniego z albumów, Dave Stryker postanowił płytową serię uzupełnić suplementem w postaci zestawu utworów bożonarodzeniowych.
Muzyk ponownie otoczył się swymi stałymi współpracownikami, z których każdy równolegle prowadzi autorskie projekty.
Mający na swym koncie 9 albumów firmowanych własnym nazwiskiem wibrafonista Stephon Harris, klawiszowiec Jared Gold, który całkiem niedawno opublikował swój autorski album "Reemergence" (nagrany z udziałem Strykera oraz Jeremy'ego Pelta i Billy'ego Harta), oraz rozchwytywany topowy perkusista McClenty Hunter, który również niedawno zachwycił nas płytą "The Groove Hunter" (ze Strykerem, Eddie Hendersonem, Erickiem Reedem, Christianem Sandsem i Corcoranem Holtem), to dziś prawdziwa elita amerykańskiego jazzu.
Nagrany przez tak znakomity skład album nie może rozczarować. Nawet jeśli nie przepadamy za klimatem muzyki christmas, trudno nie ulec utworom tak świetnie zaaranżowanym i wykonanym. Znajdziemy tu tak znane tradycyjne utwory jak: "Christmas Time Is Here", "Blue Christmas" i "O Tannenbaum", ale też "Happy Xmas (War Is Over)" Johna Lennona i Yoko Ono.
To nie tylko jedna z najciekawszych propozycji christmas jazz ostatnich lat, ale po prostu wyjątkowo udany album jednego z najważniejszych dziś amerykańskich gitarzystów jazzowych.
Premiera 1 listopada 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Dave Stryker: Eight Track Christmas
CD 2019, Strikezone Records 8819

program:
  1. This Christmas
  2. Greensleeves
  3. God Rest Ye Merry Gentlemen
  4. Happy Xmas (War Is Over)
  5. Soulful Frosty
  6. Christmas Time Is Here
  7. Sleigh Ride
  8. Blue Christmas
  9. We Three Kings
10. O Tannenbaum

personel:
Dave Stryker - gitara
Stefon Harris - wibrafon
Jared Gold - organy
McClenty Hunter - perkusja, instr. perkusyjne
oraz:
Steve Nelson - wibrafon
___________________________________________