Lisa Hoppe's Third Reality: The Mighty Unlikely /2019/

Les Oreilles; Extraterrestrials Calling Home; Jakubijân; Procrastination Canon; The Weirdness Of You; Progress Is Rushing In; 8 Hungy Birds & A Sick Weasel; Material Reality; You Don't Know (What Love Is).
Niemiecka kontrabasistka, kompozytorka i pedagog Lisa Hoppe, to artystka wszechstronna, której działania obejmują różnorodne gatunki muzyczne: od współczesnej muzyki kameralnej, do jazzowej improwizacji i awangardy. Jako muzyk intensywnie działa zarówno w Hamburgu, jak Nowym Jorku, w obu przypadkach angażując się w rozmaite projekty.
W 2017 roku kontrabasistka zaangażowana była w działalność formacji Webers Hebel prowadzonej przez znanego szwajcarskiego perkusistę Daniela "D-Flat" Webera, co zaowocowało znakomitym albumem "Hebelwirkung". Rok później Lisa Hoppe stworzyła własny projekt, którym jest międzynarodowe trio Third Reality, tworzone wraz z amerykańskim saksofonistą Davidem Leonem i izraelskim gitarzystą Talem Yahalomem. Efektem pracy tria jest nagrany w nowojorskim Brooklynie, a wydany przez niemiecką wytwórnię JazzHaus Musik album zatytułowany "The Mighty Unlikely".
Kameralna muzyka zespołu porusza wyobraźnię i hipnotyzuje zarówno mrocznym klimatem, jak kontrastującymi z nim feeriami barw.
Niespełna 40-minutowy album składa się z 9 kilkuminutowych utworów, koncepcyjnie jednak tworzących programowo ułożoną całość. Kompozytorką materiału jest Lisa Hoppe, a wyjątek stanowi podany w zaskakującej aranżacji temat Gene'a De Paula i Dona Raye: "You Don't Know (What Love Is)" zamykający album.
Dominuje mroczny i tajemniczy klimat, kreowany przez nasycone mistycyzmem pejzaże dźwiękowe malowane dźwiękami kontrabasu (granymi zarówno techniką arco jak pizzicato), partiami saksofonu i gitarowymi riffami. Pojawiają się też partie wokalne muzyków, które zdominowały nasycony abstrakcją w stylu Franka Zappy utwór "Procrastination Canon".
O tym iż pomimo ciężaru gatunkowego "The Mighty Unlikely", muzyków Third Reality nie opuszcza poczucie humoru, świadczy z kolei pastiszowy "Progress Is Rushing In".
Hoppe, Leon i Yahalom, stworzyli na "The Mighty Unlikely" żywą przestrzeń pomiędzy muzyką współczesną, awangardą, jazzem i swobodną, niczym nie skrępowaną improwizacją.
Premiera 16 października 2019.

Robert Ratajczak

__________________________________________


Lisa Hoppe's Third Reality: The Mighty Unlikely
CD 2019, JazzHaus Musik JHM 269

program
1. Les Oreilles
2. Extraterrestrials Calling Home
3. Jakubijân
4. Procrastination Canon
5. The Weirdness Of You
6. Progress Is Rushing In
7. 8 Hungy Birds & A Sick Weasel
8. Material Reality
9. You Don't Know (What Love Is)

personel:
David Leon – saksofon, wokal
Tal Yahalom – gitara, wokal
Lisa Hoppe – kontrabas, wokal
__________________________________________