│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

21.11.19

Urszula Świerczyńska: Ludomir Michał Rogowski - Piano Works /2019/

Oberek charakterystyczny; Tańce cygańskie; Oberek z motywów ludowych; Preludium d-moll; Scherzetto; Bańka mydlana; Sonata g-moll; Sonatina A-dur; Taniec wschodni d-moll; Six Preludes pour piano seul; Propos serieux et plaisants; Taniec wschodni g-moll.



Utwory fortepianowe polskiego kompozytora i dyrygenta Ludomira Michała Rogowskiego (1881-1954) znajdziemy na płycie znakomitej lubelskiej pianistki Urszuli Świerczyńskiej. Artystka już podczas studiów pisała prace poświęcone muzyce urodzonemu w Lublinie a zmarłemu w Dubrowniku kompozytorowi, który najważniejsze lata swojej twórczej kariery spędził na emigracji, tworząc w centrum ówczesnego życia kulturalnego jakim był Paryż. Z kolei ostatni okres życia, Rogowski spędził w Dubrowniku, w niemal klasztornym odosobnieniu. Rogowski był twórcą wszechstronnym: kompozytorem, pedagogiem, publicystą, dyrygentem chóralnym i symfonicznym, zbieraczem folkloru, krytykiem muzycznym, oraz twórcą muzyki teatralnej i ...kabaretowej.
W 2017 roku ukazał się album "Songs & Fantasmagories" poświęcony muzyce Rogowskiego, nagrany przez śpiewaczkę Izabelę Kopeć, a koncentrujący się na pieśniach i zjawiskowym cyklu "Fantasmagories". Z kolei wydana trzy lata później płyta "Piano Works" jest znakomicie ułożonym rodzajem małej antologii utworów fortepianowych kompozytora.
Ludomira Michała Rogowskiego od zawsze fascynowała twórczość Fryderyka Chopina. Stąd słuchając zgromadzonych w tym zestawie kompozycji nie uciekniemy przed skojarzeniami z muzyką najsłynniejszego polskiego kompozytora. Warto jednak dostrzec indywidualny pierwiastek, który stanowi o wyjątkowości utworów fortepianowych Rogowskiego, który nieustannie poszukiwał nowych technik organizacji materiału dźwiękowego i przyczynił się do znaczącego przewartościowania języka muzycznej wypowiedzi. Rogowski ze znakomitym skutkiem eksperymentował w zakresie skal i wprowadził do swych utworów system skupiający cechy właściwe muzyce słowiańskiej i arabsko-perskiej zwracając uwagę na pokrewieństwo kulturowe Słowian z folklorem krajów Dalekiego Wschodu.
W utworach fortepianowych Rogowskiego dostrzeżemy też jak bezkompleksowo kompozytor łączył tradycję z tendencjami obowiązującymi w muzyce XX wieku.
Niniejsza płyta, nagrana przez zafascynowaną twórczością jednego z najbardziej interesujących kompozytorów I połowy XX wieku, pianistkę Urszulę Świerczyńską, pozwoli dotrzeć muzyce Ludomira Michała Rogowskiego do szerszego grona odbiorców, która dla wielu melomanów stanowić może prawdziwe odkrycie.
Ostatni z utworów na płycie ("Taniec wschodni g-moll") nagrany został na dwa fortepiany w duecie ze znaną z koncertów z genewską orkiestrą Madeleine, Dominiką Szlezynger.
Album ukazał się 11 października 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Urszula Świerczyńska
Ludomir Michał Rogowski - Piano Works
CD 2019, DUX 1616

program:

  1. Oberek charakterystyczny
  2. Tańce cygańskie
  3. Oberek z motywów ludowych
  4. Preludium d-moll
  5. Scherzetto
  6. Bańka mydlana
  7. Sonata g-moll (II wersja)
  8. Sonatina A-dur
  9. Taniec wschodni d-moll

Six Preludes pour piano seul :
10. I   Canon
11. II  Prelude ironique
12. III Largo
13. IV Kujawiak
14. V  Krakowiak
15. VI Prelude pathetique

Propos serieux et plaisants:
16. I     Moderato
17. II    Moderato
18. III   Tranquillo
19. IV   Moderato
20. V    Adagio
21. VI   Andante 
22. VII  Allegro moderato
23. VIII Andante moderato

24. Taniec wschodni g-moll

wykonawcy:
Urszula Świerczyńska - fortepian
oraz:
Dominika Szlezynger - fortepian
___________________________________________