│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

19.12.19

Claudio Scolari Project: Upside Down /2019/

Smoke in C minor; Underground Soul; Upside Road; And I'll Make You Smile; Upside Down; Twister; Syrah Hangover; Wired; Bismantova Castle; Fast and Last.Włoski kompozytor i perkusista, urodzony w 1962 roku absolwent College of Music w Parmie, Claudio Scolari jest muzykiem, którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Współpracuje zarówno z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Scala Philarmonic Orchestra of Milano czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI w Turynie) oraz klasycznymi zespołami kameralnymi (m.in. Carme i Gruppo Musica Insieme di Cremona), jak muzykami ze świata jazzu (Steve Gadd, Chad Wackerman).
Na polu muzyki jazzowej, Scolari realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Jako lider ma na koncie kilka wyśmienitych albumów, które doczekały się bardzo pochlebnych recenzji w tak znaczących periodykach jak All About Jazz czy Jazz Review. Muzyczne poszukiwania doprowadziły artystę do współpracy w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych.
W roku 2018 ukazał się album "Natural Impulse", zrealizowany wraz z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym, urodzonym w 1957 roku absolwentem Berkeley Jazz College Danielem Cavalca, oraz awangardowym trębaczem Simonem Scolari. Kolejną pozycją w dyskografii artysty jest płyta "Upside Down", na której do składu dołączył jeszcze jeden muzyk: basista Michele Cavalca. Tak oto powstał kwartet Claudio Scolari Project, firmowany nazwiskami muzyków wywodzących się z różnych pokoleń dwóch muzycznych rodzin.
Materiał wydany jako "Upside Down" nagrany został na żywo podczas jednej sesji nagraniowej, trwającej tyle ile trwa album, a więc niespełna godzinę.
Duet dwóch perkusistów-liderów, wspierany partiami trąbki i gitary basowej, to projekt dość niecodzienny. Niezwykła jest też muzyka, powstała w takim składzie. Jednak zarówno Scolari jak Cavalca sięgają też po inne instrumenty (piano rhodes, klasyczny fortepian, syntezatory), czyniąc brzmienie bogatym i pełnym przestrzeni.
Łącząc akustyczne brzmienie z nowoczesną elektroniką Projekt Claudio Scolariego osiągnął oryginalną formułę, dalece wybiegającą poza utarte schematy. Jeśli dodamy do tego znakomity materiał wyjściowy jakim są starannie przygotowane kompozycje i ogromny potencjał improwizacyjny każdego z instrumentalistów, otrzymamy wyśmienity efekt.
Wbrew pozorom, muzyce na "Upside Down" daleko do awangardy i zrozumiałych niejednokrotnie tylko dla bardziej wyrafinowanych słuchaczy rozwiązań. Znajdziemy tu mnóstwo łatwo przyswajalnych motywów i przyjaznych każdemu odbiorcy harmonii.
Ciekawa i nietuzinkowa propozycja z Włoch zdecydowanie zasługuje na uwagę.
Album ukazał się 4 października 2019.


Robert Ratajczak


____________________________________________Claudio Scolari Project: Upside Down
CD 2019, CSDC 07

program:
  1. Smoke in C minor
  2. Underground Soul
  3. Upside Road
  4. And I'll Make You Smile
  5. Upside Down
  6. Twister
  7. Syrah Hangover
  8. Wired
  9. Bismantova Castle
10. Fast and Last

personel:
Claudio Scolari - perkusja, programowanie
Daniele Cavalca - syntezator, rhodes, fortepian, perkusja
Simone Scolari - trąbka
Michele Cavalca - gitara basowa
____________________________________________