│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.1.20

Iwona Glinka / Vicky Stylianou: Zayin /2019/

Aaron Alter: La Joie de Vivre; Alessandro Aldrovandi: Omnia Vincit Amor; Greg Bartholomew: In Seaspray, Barefoot; Sebastian Anthony Birch: Detectio sonoris; José Jesús Martínez-Espuig: Nocturne; Giorgos Papamitrou: Origami; Randall Snyder: Night Country; José Jesus de Azevedo Souza: Zayin; Stamatia Statherou: Path; William Toutant: Bagatelle I A; Donald Man-Ching Yu: Oneness.

Założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora, urodzonego w 1950 roku Michaila Travlosa Fundacja Phasma-Music, od roku 2018 regularnie publikuje płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów. Dotychczasowy katalog wytwórni to już kilkanaście starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Na początku 2020 roku w sprzedaży pojawiła się kolejna płyta z charakterystycznym logo Phasma-Music. To następna część spektakularnego fonograficznego przedsięwzięcia flecistki Iwony Glinki jakim jest cykl albumów muzycznie ilustrujących poszczególne znaki alfabetu fenickiego.
Alfabet fenicki to najstarszy zachowany alfabet, powstały ok.1050 roku p.n.e., pierwotnie służący do zapisu używanego w starożytności na terenie dzisiejszego Libanu. Pod koniec XIX wieku francuscy archeologowie odkopali inskrypcje alfabetu w ruinach fenickich miast-państw: Tyrze, Byblos i Kartaginie, a indeks wpisany został na listę UNESCO "Pamięć Świata".
Ten składający się z 22 znaków, odczytywany od prawej do lewej strony spółgłoskowy alfabet zapoczątkował wszystkie inne stosowane do dziś w Europie. Poszczególne litery alfabetu fenickiego oznaczają również całe wyrazy (np. aleph to wół, beth - dom, gimel - wielbłąd, adaleth to drzwi), jednak ich znaczenie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom. 
Zainspirowana magią alfabetu fenickiego Iwona Glinka, postanowiła zadedykować mu cykl albumów, z których każdy przypisany będzie innemu znakowi. Na program płyt składają się utwory przygotowane przez rozmaitych kompozytorów, w których instrumentem przewodnim jest flet. Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz na kolejnych albumach występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetami, harfą czy wibrafonem.
"Zayin" to już trzecia (po "Aleph" i "He") płyta w tym cyklu, nagrana przez Iwonę Glinkę wraz ze znakomitą pianistką z Aten, Vicky Stylianou. Współpracę obu artystek cechuje wyjątkowe porozumienie oparte na muzycznej intuicji i nadzwyczajny konsensus. Instrumenty często zamieniają się rolami i dialogują.
Urozmaicony program albumu wypełnia 11 kompozycji na flet i fortepian różnych współczesnych kompozytorów. Każda z nich to niezależna muzyczna opowieść, lecz ułożone razem w formie jaką otrzymujemy na płycie, tworzą mieniący się rozmaitymi barwami program.
Album ukazał się 3 stycznia 2020.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Iwona Glinka / Vicky Stylianou: Zayin
CD 2019, Phasma-Music 013

  1. Aaron Alter - La Joie de Vivre for flute and piano
  2. Alessandro Aldrovandi - Omnia Vincit Amor for flute and piano
  3. Greg Bartholomew - In Seaspray, Barefoot for flute and piano

Sebastian Anthony Birch - Detectio sonoris for flute and piano:
  4. Exproratio I
  5. Exproratio II

  6. José Jesús Martínez-Espuig - Nocturne for flute and piano
  7. Giorgos Papamitrou - Origami for flute and piano
  8. Randall Snyder - Night Country for flute and piano
  9. José Jesus de Azevedo Souza - Zayin for alto flute and piano
10. Stamatia Statherou - Path for flute and piano
11. William Toutant - Bagatelle I A for alto flute and piano
12. Donald Man-Ching Yu - Oneness for flute and piano

Iwona Glinka - flety
Vicky Stylianou - fortepian
___________________________________________