Yelena Eckemoff: Nocturnal Animals /2019/

Cicada; Bat; Walkingstick; Fox; Grizzly Bear; Rattlesnake; Wolf; Hedgehog; Toad; Lynx; Scorpion; Firefly; Owl; Sea Turtle.Poczynania urodzonej w Moskwie, a od 1991 roku mieszkającej i tworzącej w Karolinie Północnej (USA) pianistki, kompozytorki, ale też malarki i poetki Yeleny Eckemoff na polu muzyki jazzowej, odbywają się według ściśle określonych przez nią zasad, wolnych od wpływów klasycznych mistrzów jazzowej klawiatury, a ukazujących jej osobisty sposób postrzegania muzyki improwizowanej. Jej kolejne albumy realizowane przez najlepszych inżynierów dźwięku, nagrywane są w prestiżowych studiach USA i Europy, a ukazują się nakładem własnej wytwórni L & H Production.
Zjawiskowa artystka mająca na swym koncie albumy z wieloma wyśmienitymi muzykami światowej sceny jazzowej (m.in. Billy Hart, Tore Brunborg, Ben Street, Chris Potter, Adam Rogers, Peter Erskine, Paul McCandless, Ralh Alessi, Manu Katché i Joey Baron), na początku 2020 roku zaprezentowała światu swe kolejne muzyczne dzieło!
Swój kolejny (piętnasty już) w pełni koncepcyjny album, nagrała w norweskim Rainbow Studio, a wypełniła 14 własnymi kompozycjami, nagranymi w składzie złożonym z zaprzyjaźnionych muzyków: znanego z poprzednich płyt artystki kontrabasisty Arilda Andersena oraz dwóch perkusistów: Jona Christensena i Thomasa Stronena.
Muzyka wypełniająca 2-płytowy album "Nocturnal Animals" inspirowana jest nocnym życiem rozmaitych zwierząt oraz owadów i stanowi próbę dźwiękowego wniknięcia w ich sposób postrzegania świata. 
Każda z 14 kunsztownie przygotowanych i opracowanych instrumentalnie kompozycji swą linią melodyczną, rytmem i brzmieniem, oddaje charakter i specyfikę poszczególnych zwierząt i owadów. Nic dziwnego ze pianistka tym razem zdecydowała się na zaproszenie do nagrań aż dwóch perkusistów.
Jon Christensen i Thomas Stronen genialnie ozdabiają każdy utwór rozmaitymi ornamentami, wywołującymi skojarzenia np. z cykadami ("Cicada"), czy pełzającym po trawie grzechotniku (rozbudowany do blisko 10 minut "Rattlesnake").
Z kolei kontrabas Arilda Andersena perfekcyjnie oddaje charakter stąpającego nocą ukradkiem po leśnym runie lisa ("Fox"), lub monumentalną postać drapieżnego niedźwiedzia ("Grizzly Bear").
Nad wszystkim dominują wspaniałe partie fortepianu, pełne śpiewnej melodyki i właściwej dla Eckemoff osobliwej magii.
Jak zawsze w przypadku albumów pianistki, pięknie wydany album zdobią reprodukcje jej obrazów, a w dołączonej do płyt książeczce znajdziemy zbiór poetyckich tekstów odnoszących się do każdego z utworów.
"Nocturnal Animals" to kolejny po pełnym arabskich motywów "Desert", nasyconym duchowymi uniesieniami "Better Than Gold and Silver" i nagranym w duecie z francuskim mistrzem perkusji i perkusjonaliów Manu Katché "Colors" (2018), tematyczny album jednej z najbardziej fascynujących postaci współczesnego jazzu, wypełniony znakomitą, pełną uczuć i wrażliwości muzyką.
Album ukazał się 24 stycznia 2020.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Yelena Eckemoff: Nocturnal Animals
2CD's 2019, L & H cd806151-29

program:
CD1
1. Cicada
2. Bat
3. Walkingstick
4. Fox
5. Grizzly Bear
6. Rattlesnake
7. Wolf
CD2
1. Hedgehog
2. Toad
3. Lynx
4. Scorpion
5. Firefly
6. Owl
7. Sea Turtle

personel:
Yelena Eckemoff - fortepian
Arild Andersen - kontrabas
Jon Christensen, Thomas Stronen - perkusja, instr. perkusyjne
___________________________________________