Krzysztof Penderecki:
Concerto per fisarmonica ed orchestra dopo il Concerto doppio per violino, viola (violoncello) ed orchestra;
Concerto per flauto ed orchestra da camera.
Krzysztof Penderecki w latach 60-tych postrzegany jako przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, pozostaje do dziś jednym z niewielu tej klasy czynnych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów na świecie. Jego muzyka wykonywana przez rozmaite orkiestry i solistów, ciągle wywołuje niewyobrażalne emocje i zapewnia najwyższą z możliwych jakość muzycznych doznań.
Wytwórnia DUX od kilku lat dokumentuje twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, serią płyt wydawanych w charakterystycznej szacie graficznej. Na kolejnych dwóch płytach ("Concertos Vol.8" i "Concertos Vol.9"), znajdziemy nagrania dokonane przez istniejącą od 2008 roku Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka oraz samego kompozytora.
Sinfonia Iuventus ma na koncie szereg płyt wypełnionych muzyką Krzysztofa Pendereckiego, pośród których warto wspomnieć o sześciu płytach z kompletem symfonii nagranych pod batutą kompozytora, czy zestawem płyt z koncertami solowymi.
Nagrania zamieszczone na omawianej w tym miejscu, kolejnej monograficznej płycie z muzyką wybitnego polskiego kompozytora, dokonane zostały z udziałem znakomitych solistów: Macieja Frąckiewicza (akordeon) i Bartłomieja Dusia (saksofon).
Pierwszą część płyty wypełnia Koncert podwójny na altówkę i wiolonczelę opracowany przez wielokrotnie nagradzanego akordeonistę i wykładowcę Hochschule fur Musik w Detmold, Macieja Frąckiewicza. Muzyk ma na koncie 4 autorskie płyty, oraz nominacje do tak prestiżowych nagród jak Fryderyk czy Opus Klassik. Przełożony przez niego na język akordeonu utwór Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany został w 2012 roku z okazji 200. rocznicy powstania w Wiedniu sali koncertowej Musikverein. W niniejszej transkrypcji dostrzeżemy wyraźne wyodrębnienie partii solowych, co wynika z różnic brzmieniowych pomiędzy orkiestrą, a specyficznymi dźwiękami akordeonu.
Druga część niniejszej płyty to o 20 lat starsze dzieło Krzysztofa Pendereckiego, pierwotnie pomyślane jako Koncert na flet i orkiestrę kameralną. Znakomity saksofonista, związany z Akademią Muzyczną im.K.Szymanowskiego w Katowicach Bartłomiej Duś (znany z duetu MagDuś Duo tworzonego z pianistką Magdaleną Duś), stworzył transkrypcję w której partie solowe fletu zastąpił saksofon sopranowy. Mimo iż niniejszy Koncert, zadedykowany przez Pendereckiego w 1992 roku fleciście Jeanowi-Pierre'owi Ramplaowi, doczekał się już w 1995 roku transkrypcji na klarnet przygotowanej przez Sharon Kam, niniejsze opracowanie rzuca zupełnie nowe światło na zaklęte w kompozycji niuanse.
Płyta pojawiła się w katalogu DUX 29 stycznia 2020.
Robert Ratajczak
__________________________________________
Penderecki - Concertos Vol.8
CD 2019, DUX 1571
program:
Krzysztof Penderecki
1. Concerto per fisarmonica ed orchestra dopo il Concerto doppio per violino, viola (violoncello) ed orchestra
2. Concerto per flauto ed orchestra da camera
wykonawcy:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
dyrygenci: Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek
oraz:
Maciej Frąckiewicz - akordeon
Bartłomiej Duś - saksofon
__________________________________________
Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.