│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

13.2.20

Rasm Almashan: Yemenia /2019/


Child Again; Yemenia; Im Nin' Alu; Joy; Ali Gingi; Yamma Izgi; Salma; Beyhan; Ummi El Yemen.






"Yemenia" to debiutancka płyta wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki pochodzenia polsko-jemeńskiego, Rasm Almashan.
Artystka związana była dotąd z rozmaitymi projektami, jak choćby zespoły Ando Buscando, Kultura de Natura i Sooomood, czy współpracą koncertową z World Orchestra Grzecha Piotrowskiego i grupą Laboratorium. Artystka jest też cenioną wokalistką sesyjną, z której usług korzystali m.in. Chuck Frazier i Martyna Jakubowicz.
Rasm Almashan urodziła się w 1981 roku w Krakowie z matki Polki i ojca Jemeńczyka, jednak wychowała się w Jemenie, kraju leżącym na południowym krańcu Półwyspu Arabskiego. Jej imię Rasm w języku arabskim oznacza: szkic, rysunek, obraz. Rodzice Rasm poznali się w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. W 1987 roku 6-letnia Rasm wraz z matką Ewą przeniosły do ówczesnej stolicy Jemenu, Aden. Po 11 latach jednak wróciły na stałe do Polski i obecnie z mężem i córką Salmą piosenkarka mieszka w Lipnicy Wielkiej.
Rasm Almashan dysponuje intrygującą oryginalną ciemną barwą głosu i niepowtarzalnym stylem interpretacji. W wielobarwnych dźwiękowo utworach śpiewanych po arabsku i angielsku, usłyszymy wpływy etniczne, pochodzące z orientalnych arabskich, hinduskich i afrykańskich inspiracji artystki.
"Yemenia" to rodzaj muzycznego pamiętnika artystki, sięgającej w piosenkach do wspomnień z dzieciństwa, co ilustrują zamieszczone w książeczce fotografii sprzed lat i komentarze dotyczące każdej piosenki. To także utwory komentujące sytuację w Jemenie, dotykającej wielu mieszkańców biedy i wojen trawiących ojczyznę Rasm. Wyraźnym przesłaniem jest budowanie pomostu pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim i apel o pokój dla Jemenu.
Wyrażający tęsknotę za dzieciństwem otwierające płytę "Child Again", utwór tytułowy, chwalący radość życia "Joy", czy znakomicie oprawiony funkującym basem (Bartozzi Wojciechowski) i partią elektronicznej klawiatury (Adam Lemańczyk) a opowiadający historię bezdomnego niemego chłopca: "Ali Gingi", to potencjalne światowe przeboje znakomicie wpisujące się w konwencję world music.
Jest też nowa wersja pop tradycyjnej pieśni "Im Nin' Alu" skomponowanej do słów XVII-wiecznego rabina Szaloma Szabaziego, a w latach 80-tych wylansowanej przez przedwcześnie zmarłą w 2000 roku izraelską gwiazdę piosenki i filmu, Ofrę Hazę.
Nastrój refleksji i zadumy dominuje podczas "Yamma Izgi", opowieści o zmęczonej wojnami i zniszczeniami powodowanymi przez człowieka, Ziemi.
Z kolei "Salma" dedykowana jest córce artystki, a dwa ostatnie utwory na płycie (bardzo rozbudowany instrumentalnie "Beyhan" oraz przejmująca pieśń "Ummi El Yemen") powstały do tekstów jemeńskiego śpiewaka, poety i kompozytora, zmarłego w 2017 roku Abu Aseela.
Nagrania zrealizowane zostały na najwyższym z możliwych poziomie. Wpadające w ucho etniczne melodie i motywy oprawione są znakomicie brzmiącymi instrumentami, w tym egzotycznym brzmieniem: riq, daf, darabuki i bendir (Adeb Chamoun) oraz oud (Mateusz Szemraj). Nagrania cechuje ogromny potencjał przebojowości w dobrym tego słowa znaczeniu.
"Yemenia" to bezwzględnie najlepszy polski album ostatnich lat w swojej kategorii.
Producentem płyty jest grający też w dwóch utworach na saksofonie Grzech Piotrowski, a album pod patronatem LongPlay ukazał się nakładem wytwórni Soliton 6 grudnia 2019 roku

Robert Ratajczak

_____________________________________________


Rasm Almashan: Yemenia
CD 2019, Soliton SL 365-2

program:
1. Child Again
2. Yemenia
3. Im Nin' Alu
4. Joy
5. Ali Gingi
6. Yamma Izgi
7. Salma
8. Beyhan
9. Ummi El Yemen

personel:
Rasm Almashan - wokal
Adeb Chamoun - riq, daf, darabuka, bendir
Mateusz Szemraj - oud
Adam Lemańczyk - instr. klawiszowe
Bartozzi Wojciechowski - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja
oraz:
Grzech Piotrowski - saksofony
Stanisław Słowiński - skrzypce
_____________________________________________