Saute-Mouton; Conte de fee; Distance; Yasaiologie; Bar Tock; Le 13; Manege; Le Temps passe.
Awangardowy francuski wiolonczelista i improwizator Hugues Vincent to niezwykle wszechstronny muzyk, mający za sobą staranne klasyczne wykształcenie. Jego poczynania artystyczne nieustannie ewoluują przybierając rozmaite kształty.
Niepokornego muzyka znamy m.in. dzięki wydanemu przez wytwórnię Leo Records a nagranemu ze skrzypaczką Marią Logofet i kontrabasistą Vladimirem Kudryavtsevem albumowi "Free Trees", utrzymanych w konwencji awangardowych poszukiwań na dwie wiolonczele nagrań z Yasumune Morishige, oraz znakomitej płycie "Last Tree" (2015) zarejestrowanej wraz z genialnym gitarzystą Takumi Seino w położonym na wyspie Honsiu klubie Big Apple.
Jeden z projektów w jakie zaangażowany jest wiolonczelista to istniejące od dobrych kilku lat międzynarodowe Trio Yasai, powstałe z inicjatywy kompozytorki, saksofonistki i klarnecistki Kumi Iwase, którego skład uzupełnia perkusista Colin Neveux.
Album zatytułowany "Saute-Mouton" wypełniony jest utworami Iwase i Vincenta, łączącymi formę kompozycji z rozbudowanymi improwizacjami i licznymi nawiązaniami do muzyki współczesnej.
Hugues Vincent potrafi wykreować brzmienie jednoznacznie kojarzące się z partiami elektrycznej rockowej gitary ("Saute-Mouton"), bez kompleksów traktować wiolonczelę jak kontrabas ("Le 13"), generować przy użyciu instrumentu rozmaite efekty ("Le Temps passe"), ale też oczarować klasycznym jej brzmieniem ("Bar Tock").
Grająca na saksofonie altowym lub klarnecie Kumi Iwase, to znakomita improwizatorka, w wirtuozerski sposób potrafiąca "przedrzeć się" przez wyjątkowo zawiłe partie solowe, nawiązujące stylistycznie zarówno do japońskiego folkloru jak muzyki żydowskiej ("Yasaiologie"). Poza prowadzeniem Trio Yasai, Iwase współpracuje z wieloma aktorami, poetami, malarzami i rzeźbiarzami, angażując się w rozmaite instalacje i projekty performerskie. Na "Saute-Mouton" niejednokrotnie Iwase i Vincent zamieniają się rolami podczas solówek, generując zapierające dech w piersi fragmenty.
Najmłodszy stażem w składzie Colin Neveux (zastąpił grającego na perkusji w Trio Yasai, Ianika Talleta), to artysta od kilkunastu lat współpracujący z Huguesem Vincentem (ich drogi zeszły się w 2003 roku w trio Tilbol tworzonym z Pascalem Maupeu), ale też muzyk współpracujący z wieloma rozmaitymi artystami i twórca wielu autorskich projektów jak rockowa formacja Sky Fisherman, czy konstelacja Led Bellies.
Połączenie w jeden muzyczny organizm jakim jest Trio Yasai, trzech tak oryginalnych osobowości, zaowocował płytą intrygującą, nieoczywistą i pełną rozmaitych brzmieniowo-stylistycznych niespodzianek.
Premiera 5 lutego 2020.
Robert Ratajczak
___________________________________________
Trio Yasai: Saute-Mouton
CD 2020, Trio Yasai YT01
program:
1. Saute-Mouton
2. Conte de fee
3. Distance
4. Yasaiologie
5. Bar Tock
6. Le 13
7. Manege
8. Le Temps passe
personel:
Kumi Iwase - saksofon, klarnet
Hugues Vincent - wiolonczela
Colin Neveux - perkusja
___________________________________________