Melancholia; How Time Flies; Roots; Minute Waltz; Memories Never Die; Along The Way; Lost And Found.
Powstały w 2017 roku na Ukrainie międzynarodowy kwartet The Cuban Latin Jazz, to formacja bezprecedensowo łącząca w swej muzyce jazz, salsę, rytmy latynoskie i afrokubańskie.
Twórcą zdecydowanej większości repertuaru grupy jest urodzony na Kubie kontrabasista Roland Abreu, który do 20. roku życia mieszkał w Hawanie. Pozostali muzycy grupy to: ukraiński saksofonista Taras Bakovskyi (uczeń samego Piotra Barona, znany z współpracy z m.in. Frankiem Parkerem, Vitoldem Rekiem i Marcusem Stricklandem), oraz muzycy polscy muzycy: pianista Paweł Kukuła i perkusista Dominik Jaske.
The Cuban Latin Jazz nagradzany był jak dotąd podczas takich krajowych festiwali jak Jazz nad Odrą, Tarnów Jazz Contest, czy Blue Note Poznań Competition, a ogromną popularność przyniosły grupie występy z programem opartym na repertuarze projektu Buena Vista Social Club, z udziałem specjalnych gości, cenionych od lat kubańskich artystów. Pierwszy album zespołu: "Juntos Por Siempre" ukazał się w 2018 roku i przyniósł muzykę instrumentalną zawierająca w sobie elementy rumby, mamby, danzon i bolera, ponad wszystko jednak nasączoną jazzem, pełną improwizacji i porywających partii solowych poszczególnych instrumentów. Grupa dysponuje własnym, wypracowanym stylem i niepowtarzalnym, brzmieniem w którym elementy kubańskie niezauważalnie łączą się z inspiracją nieśmiertelną jazzową klasyką i europejskim sposobem postrzegania improwizacji.
W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu zatytułowana "Roots", podobnie jak pierwszy album zespołu wydana nakładem wytwórni V-Records, a firmowana szyldem: Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz.
Podobnie jak na debiutanckim albumie zespołu, mamy do czynienia z pełną polotu i naturalnej energii fuzją muzyki jazzowej, latynoskiej i kubańskich rytmów. Jednak wobec pierwszego albumu, na "Roots" mamy do czynienia z kompozycjami bardziej wyszukanymi i kierującymi odbiorcę w stronę stricte jazzowych klimatów. Latynoski duch obecny jest w nowej muzyce Rolanda Abreu i jego zespołu od początku do końca, lecz więcej tu rozbudowanych solówek i improwizacji. Szczególna rola przypadła pianiście składu Pawłowi Kukule, który niemal w każdym z siedmiu utworów raczy nas długimi rozbudowanymi partiami solowymi, grając w typowym europejskim stylu łączącym jazzową tradycję ze słowiańską nutą. Tę słowiańskość zespół najwyraźniej zaznaczył adaptując na jazzową modłę Walc Des-dur op. 64 nr 1, czyli po prostu "Minute Waltz" Fryderyka Chopina (innym cytatem z klasyki jest motyw wybrany z "Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego w kończącym płytę rozimprowizowanym "Lost And Found").
"Roots" to także (wbrew temu iż album tym razem firmowany jest nazwiskiem lidera i zespołu, a nie tylko nazwą grupy) płyta robiąca wrażenie dzieła bardziej demokratycznego i zaznaczającego znaczący wkład w ostateczną formę utworów, każdego z muzyków formacji.
Album ukazał się 5 lutego 2020.
Robert Ratajczak
__________________________________________
Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz: Roots
CD 2020, V-Records 018
program:
1. Melancholia
2. How Time Flies
3. Roots
4. Minute Waltz
5. Memories Never Die
6. Along The Way
7. Lost And Found
personel:
Roland Abreu - kontrabas, instr. perkusyjne
Taras Bakovskyi - saksofony
Paweł Kukuła - fortepian
Dominik Jaske - perkusja, instr. perkusyjne
oraz:
Nando Del Rio - instr. perkusyjne
Elio Rodriguez Luis - congas
__________________________________________