PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

środa, 29 kwietnia 2020

Ortalion: Tri-Tones /2020/

Tri-Tones; Children Punk; Karoshi; offCzar; Gáddaay; Dybbuk Box; Majty Pajton.

Ortalion to istniejący od 2011 roku gdański sekstet preferujący bardzo energetyczną muzykę balansującą na pograniczu jazzu i rytmicznej, niemal tanecznej muzyki elektronicznej.
Liderem zespołu jest kompozytor i producent, wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych, Cezary Morawski. Muzyk znany jest z udziału w takich projektach jak Groovekojad i Lipali oraz współpracy z zespołami Apteka i Behemoth.
W roku 2016 ukazał się nawiązujący do post-yassowej estetyki debiutancki album zespołu zatytułowany po prostu "Ortalion", a drugą płytą grupy był wydany rok później, nieco mroczniejszy w klimacie album "O 2".
Muzyka Ortalionu to podana w doskonałych proporcjach mieszanka funku, jazzu, space rocka i przestrzennej elektroniki. Zespół jednak zdaje się ewoluować w stronę muzyki prowokującej wyobraźnię, nasyconej przestrzenią i mieniącą się rozmaitymi dźwiękowymi ozdobnikami.
Dowodem na to jest trzecia płyta Ortalionu, którą zespół powraca w roku 2020.
Utwory wypełniające album "Tri-Tones" ze względu na specyfikę i rozwiązania harmoniczne, to kompozycje o dużym potencjale ilustracyjnym, niejednokrotnie mogące kojarzyć się z konwencją muzyki filmowej.
Dynamiczny, ozdobiony egzotyczną melodeklamacją transowy utwór tytułowy, psychodeliczny "Children Punk", niepokojący, pełen napięcia a w drugiej części mogący wywoływać skojarzenia z muzyką techno "Karoshi", post punkowy "Gáddaay", czy industrialno-diaboliczny "Dybbuk Box" i żartobliwy pastiszowy "Majty Pajton", tworzą program pełen dźwiękowych niespodzianek i zaskakujących rozwiazań brzmieniowych.
Jest też bardziej złożona forma w postaci kontemplacyjnej 3-częściowej mini suity "offCzar".
"Tri-Tones" jest dowodem ciągłego rozwoju grupy i udanych, podszytych rockowymi brzmieniami muzycznych poszukiwań oscylujących wokół nu jazzu, elektroniki i ambientu.
Podobnie jak poprzednie płyty zespołu, album ukazał się nakładem wytwórni Audio Cave.
Album ukazał się 17 kwietnia 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Ortalion: Tri-Tones
CD 2020, Audio Cave ACD-006-2020

program:
1. Tri-Tones
2. Children Punk
3. Karoshi
4. offCzar:
- On a Beach Full of Cyanobacteries
- REACTOR X
- Last Live Cockroach
5. Gáddaay
6. Dybbuk Box
7. Majty Pajton

personel:
Cezary Morawski – fortepian, syntezatory, elektronika, instr. perkusyjne
Piotr Majka – perkusja
Jacek Brzeziewicz – bas
Jacek Stromski – sampler, instr. perkusyjne
Marcin Otłowski – saksofon
Robert Jakubiec – trąbka
oraz:
Mamadou Góo Ba - wokal
____________________________________________