PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

środa, 20 maja 2020

Anna Lasota: Essence /2019/

Papa, Can You Hear Me?; Somewhere; So in Love; Przetańczyć całą noc; Memory; Jak mam go pokochać; You Raise me up; Aldonza; Libertango; Na deszczowe dni.


"Essence" to tytuł pierwszej solowej płyty, od 2008 roku związanej z Teatrem Muzycznym w Poznaniu wokalistki i aktorki Anny Lasoty (absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy). Laureatka niezliczonej ilości rozmaitych nagród i wyróżnień zdobytych w trakcie wielu prestiżowych festiwali i przeglądów, dała się poznać jako znakomita odtwórczyni takich ról jak m.in. Eva Peron w musicalu "Evita",  Adela ("Zemsta nietoperza”), Christine ("Upiór w operze") Eurydyka ("Orfeusz i Eurydyka”), Eliza ("My Fair Lady”), Maria Magdalena ("Jesus Christ Superstar”) czy Morticia w "Rodzinie Adamsów”. Jej olśniewające kreacje musicalowe i operetkowe każdorazowo wzbudzają zachwyt zarówno publiczności jak krytyków. Grubą czcionką w biografii dysponującej zmysłowym sopranem śpiewaczki, zapisały się też monograficzne koncerty z muzyką filmową Hansa Zimmera i Johna Williamsa przygotowywane z udziałem dużych orkiestr i chórów.
Płytą "Essence" Anna Lasota wyraża swą fascynację i miłość do musicalu i kina.
Album nagrany został z kwartetem smyczkowym Con Affetto, oraz pianistą Oskarem Stabno i kontrabasistą Andrzejem Iwanowskim, a przynosi 10 wybranych przez artystkę tematów pochodzących z takich musicali jak "West Side Story", "My Fair Lady", "Cats" czy "Jesus Christ Superstar", oraz piosenki wybrane z dorobku m.in. Michela Legranda, Cole Portera i specjalnie opracowane na fortepian "Libertango" Astora Piazzolli.
Anna Lasota dysponuje nie tylko znakomicie brzmiącym głosem, ale i darem przekazywania swym pełnym kobiecej wrażliwości śpiewem, rozmaitych emocji i uniesień. Kameralna oprawa instrumentalna idealnie uzupełnia całość, a w przypadku "Libertango" (jedyny instrumentalny utwór na płycie) mamy do czynienia z prawdziwą fortepianową perełką w postaci długiego wirtuozerskiego popisu Oskara Stabno. Utwór ten wraz z zaśpiewaną przy akompaniamencie fortepianu i kontrabasu piosenką Jerzego Millera do muzyki Wojciecha Piętowskiego "Na deszczowe dni" (kiedyś spopularyzowaną przez Teresę Tutinas i Zdzisławę Sośnicką), stanowi znakomite zakończenie całego programu (na bis jest jeszcze ukryta na płycie fortepianowa repetycja ostatniego utworu).
Ten ciekawy program złożony w większości z motywów pochodzących z musicali i filmów, to znakomita wizytówka poznańskiej artystki, a zarazem zgrabnie przygotowany kameralny recital o uniwersalnym charakterze.
Za znakomitą realizację nagrań oraz miks i mastering materiału odpowiedzialny jest niezawodny Łukasz Kurzawski (RecArt).
Album ukazał się 20 grudnia 2019.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Anna Lasota: Essence
CD 2019, RecArt 0034

program:
  1. Papa, Can You Hear Me?
  2. Somewhere ("West Side Story”)
  3. So in Love ("Kiss Me Kate")
  4. Przetańczyć całą noc ("My Fair Lady”)
  5. Memory ("Cats”)
  6. Jak mam go pokochać ("Jesus Christ Superstar”)
  7. You Raise me up
  8. Aldonza ("Man of La Mancha”)
  9. Libertango
10. Na deszczowe dni

personel:
Anna Lasota – śpiew
Oskar Stabno – fortepian
Andrzej Iwanowski – kontrabas
Kwartet Con Affetto:
Angelina Kierońska, Adrianna Fanslau - skrzypce 
Karolina Stasiowska – altówka
Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela
____________________________________________