PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

środa, 20 maja 2020

Albare Plays Jobim /2020/

One Note Samba; Corcovado; Chega De Saudade; Orfeu Negro; Desafinado; Agua de Beber; Double Rainbow; Aguas de Margo; Wave; Brazil.


Pochodzący z Maroka, dorastający w Izraelu i Francji a osiadły w Australii gitarzysta i kompozytor Albare (Albert Dadon), w roku 2012 zachwycił nas albumem ''Long Way'' firmowanym jako Albare iTD (International Travel Diary) odwołującym się do kultury Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy połączonych z tradycjami i dziedzictwem światowego jazzu.
Od pewnego czasu ociemniały na skutek choroby genetycznej gitarzysta, wraz z grającym na instrumentach klawiszowych Philem Turcio od 27 lat tworzy duet Urbanity -projekt łączący elektroniczne brzmienia z dźwiękami gitary. Album Urbanity "Urban Soul" (2016) dostrzeżony został zarówno w Stanach Zjednoczonych jak Europie, dzięki czemu kolejna płyta Albare i Turcio: "Urbanity by Urbanity" (2019), trafiła do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Równolegle z działalnością w duecie Urbanity, Albare prowadzi aktywną działalność solową.
Tytuł wydanej na przełomie 2019 i 2020 roku kolejnej (dwunastej już) płyty artysty, zdradzający zarazem jej zawartość to: "Albare Plays Jobim".
Od czasu gdy w 1972 roku Albare obejrzał kultowy film Marcela Camusa "Czarny Orfeusz" (1959), muzyka Antonio Carlosa Jobima odegrała bardzo ważną rolę w kształtowaniu się artystycznej osobowości gitarzysty. To właśnie dzięki wpływowi Jobima specyficzny styl gry Albare koncentruje się na szczególnym eksponowaniu melodyki i wydobywaniu z niej rozmaitych niuansów.
Pośród kompozycji Antonio Carlosa Jobima znajdziemy zarówno te najsłynniejsze jak "One Note Samba", "Corcovado", "Desafinado" czy "Brazil", jak i mniej znane tematy wybrane przez gitarzystę.
Album nagrany został wraz z pianistą Joe Chindamo (odpowiedzialnym również za orkiestrową oprawę utworów), basistą Ricardo "Ricky" Rodriquezem i genialnym perkusistą Antonio Sanchezem znanym z kwartetu tworzonego wraz z Patem Metheny, Garym Burtonem i Stevem Swallowem (album "Quartet Live", 2009), czy wspólnych dokonań z Charlie Hadenem. Producentem płyty jest z kolei wspomniany przy okazji duetu Urbanity, Phil Turcio.
Albare w mistrzowskim stylu eksploruje czarującą melodykę romantycznych utworów Jobima, wydobywając z nich samo sedno, a jednocześnie ubarwiając je swą pełną ornamentyki grą.
Gitarzysta otoczył się doprawdy znakomitymi instrumentalistami doskonale odnajdującymi się w specyficznej estetyce muzyki brazylijskiego mistrza bossa novy. Gitara Albare została wyjątkowo zgrabnie oprawiona brzmieniem instrumentów smyczkowych, jazzowo-klasycznymi partiami fortepianu i osadzona na solidnym fundamencie mistrzowskiej gry kontrabasu oraz pełnej rozmaitych ozdobników pracy perkusji.
"Albare Plays Jobim" to od czasu debiutanckiego albumu "Acid Love" z 1993 roku, pierwsza płyta australijskiego gitarzysty na której sięga po utwory od których rozpoczęła się jego muzyczna przygoda i trwająca już trzy dekady kariera.
Album ukazał się 20 grudnia 2019.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Albare Plays Jobim. A Tribute To Antonio Carlos Jobim
CD 2020, ALFi 122019

program:
  1. One Note Samba
  2. Corcovado
  3. Chega De Saudade
  4. Orfeu Negro
  5. Desafinado
  6. Agua de Beber
  7. Double Rainbow
  8. Aguas de Margo
  9. Wave
10. Brazil

personel:
Albare - gitary
Joe Chindamo - fortepian
Ricardo "Ricky" Rodriguez - bass
Antonio Sanchez - perkusja
___________________________________________