PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

środa, 20 maja 2020

Dave Soldier: Zajal /2019/

The Spy; Water and Fire; My Visitor in the Morning; My Father; Without Myself; The Stars of Country Music Greet the Spring; Land of Spain; Don’t Bite Me Baby; Battle; Beautiful Boy; If.


Naukowiec i muzyk Dave Soldier na początku 2017 roku zadziwił nas projektem stanowiącym rodzaj jazzowej opery opartej na Egipskiej Księdze Zaświatów "Amduat" odczytanej z hieroglificznego zapisu najstarszej znanej na świecie partytury (intrygująca płyta: "The Eight Hour Of Amduat" nagrana wraz z amerykańskimi jazzmanami, chórem i muzykami klasycznymi).
Rok później Soldier, na co dzień pracujący jako ...neurolog na Columbia University przedstawił swe kolejne dzieło, płytę "The Brainwave Music Project" zrealizowaną z twórcą aplikacji muzycznych, także profesorem Columbia University, Bradem Gartonem, odnoszącą się do badań Soldiera nad czujnikami fal mózgowych.
Kolejny album Soldiera, na którym w gronie 20 rozmaitych artystów artysta gra na gitarze i instrumentach klawiszowych, porusza zagadnienie stricte muzyczne, a jest nim geneza muzyki pop, którą naukowiec i muzyk odnajduje 1000 lat temu na przecięciu kultur muzułmańskich, żydowskich i chrześcijańskich w części świata będącej dziś południowym rejonem Hiszpanii. Badania potwierdzają iż to właśnie wówczas w utworach wokalno-instrumentalnych po raz pierwszy wprowadzono zwrotkę i refren, które są podstawą muzyki pop.
W nagraniach wzięła udział liczna grupa artystów będących potomkami słynnych cygańskich śpiewaków i muzyków flamenco i latino. Wśród nich znajdziemy m.in. śpiewającego i grającego na oud Maurice'a Chedida z Libanu i izraelsko-marokańsko-perską wokalistkę Anę Nimouz, ale też muzyków z powodzeniem działających na nowojorskiej scenie jazzowej: znanego z współpracy z Eddiem Palmieri puzonistę Chrisa Washburne'a, czy basistę Ratzo Harrisa (Mose Allison, Betty Carter).
Teksty utworów składających się na program albumu "Zajal" to śpiewane w oryginalnych językach wiersze średniowiecznych arabskich, hebrajskich i perskich poetów w większości do muzyki Dave'a Soldiera zawierającej współczesne formy andaluzyjskie (buleria, fandango, petenera, rumba, tango).
Na "Zajal" Dave Soldier jako badacz historii muzyki odkrywa dla nas kolejną muzyczną tajemnicę, zaś jako muzyka poznajemy go tym razem w roli znakomitego wirtuoza gitary flamenco. Warto wspomnieć iż nauczycielem Soldiera jest mistrz cygańskiego flamenco Pedro Cortes, który odpowiedzialny jest też za produkcję niniejszej płyty.
"Zajal" to płyta zawierająca wielobarwną brzmieniowo muzykę pełną emocji i uczuć, odwołującą się do korzeni piosenki popularnej i tego co w niej najważniejsze: melodii, rytmu, ale też bardzo ważnego pierwiastka, który zanika w tworzonych dziś utworach pop: ciekawej treści i przekazu.
Album ukazał się 1 stycznia 2020.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Dave Soldier: Zajal
CD 2019, Mulatta MUL 043

program:
  1. The Spy (Raqib)
  2. Water and Fire (Ma’an Walnaar)
  3. My Visitor in the Morning (Ya Za’iri Fid Doha)
  4. My Father (B’Abi)
  5. Without Myself (Bi-moa)
  6. The Stars of Country Music Greet the Spring 
  7. Land of Spain (Eretz Sfarad)
  8. Don’t Bite Me Baby (No Me Mordaz Habibi)
  9. Battle (Krav)
10. Beautiful Boy
11. If (Hal-dara Zabyu al-Hima)

personel:
Dave Soldier - gitara, instr.klawiszowe
Ana Nimouz, Triana Bautista, David Castellano, Barbara Martinez, Ismael Fernandez, Anais Tekarian - wokal
Maurice Chedid - oud, wokal
Chris Washburne, Dan Blacksberg - puzony
Philip Payton, Rebecca Cherry - skrzypce
Alan Kushan - sentur
Lefteris Bournias - klarnet
Mahmoud Hamadani - recytacje
Ratzo Harris - bass
Jose Moreno - instr,perkusyjne, trap set, wokal
Robby Ameen - timbales
Ismael Fernandez, Sonia Olla - palmas and jaleo
Neli Tirado - palmas
___________________________________________