PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 14 maja 2020

Czas Komedy /2020/

Czas Komedy; W dziekanacie poznańskiego Uniwersytetu Medycznego; Nie pamiętam, jak doszło do spotkania z Komedą; Proszę o przyjęcie mnie na pierwszy rok studiów; Słowo "komeda" stało się pseudonimem Krzysztofa; Powstaje Sekstet Komedy; Uczył nas nowoczesnego jazzu, jak uczy się abecadła; Muzykę i medycynę traktowałem poważnie.
Koncerty w ramach wiosennej edycji Era Jazzu - Aquanet Jazz Festiwal 2020 zostały przeniesione na późniejsze terminy. Każdorazowo Festiwalowi towarzyszą premiery specjalnych limitowanych wydawnictw w postaci okazjonalnych płyt (CD i winylowych) lub książek. Tak miało stać się również w przypadku niniejszej płyty, której premiera miała mieć pierwotnie miejsce 3 kwietnia 2020. Pierwsze egzemplarze albumu otrzymali wyłącznie dziennikarze muzyczni zanim jeszcze okazało się, że Festiwal w tym terminie nie będzie mógł się odbyć. 
Z okazji wiosennej Ery Jazzu 2020 przygotowana została wyjątkowa płyta z zapisem koncertu "Czas Komedy" jaki odbył się w ramach Festiwalu 13 kwietnia 2019 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Młodzi jazzmani na co dzień tworzący formację Weezdob Collective (Kuba Marciniak - saksofon, Kacper Smoliński - harmonijka, Piotr Scholz - gitara, Damian Kostka - kontrabas i Adam Zagórski - perkusja), zaprezentowali utwory inspirowane twórczością Krzysztofa Komedy, które ilustrowane były wyświetlanymi w tle fotografiami Marka Karewicza, oraz czytanymi pomiędzy utworami przez Pawła Sztompke, fragmentami książki Dionizego Piątkowskiego zatytułowanej właśnie: "Czas Komedy".
W postaci stylowo wydanego albumu, całość tworzy rodzaj wciągającego muzycznego słuchowiska ilustrowanego utrzymanymi w "komedowskiej" konwencji kompozycjami przygotowanymi przez każdego z młodych poznańskich muzyków. Inspirowane twórczością Krzysztofa Komedy utwory robią chwilami wrażenie odnalezionych a nie znanych dotąd jego kompozycji z lat 60-tych. Tytuły poszczególnych utworów odnoszą się do fragmentów czytanych pomiędzy nimi przez dziennikarza i recenzenta muzycznego, znanego z Programu I Polskiego Radia, Pawła Sztompke.
Słuchając utworów przygotowanych przez muzyków, których nie było jeszcze na świecie gdy tworzył Krzysztof Komeda, zachwyca umiejętność wpasowania się w klimat i specyfikę jego kompozycji. Dotyczy to nie tylko budowy poszczególnych utworów, ich melodyki i specyficznych motywów rytmicznych, ale też sposobu gry całego zespołu, a warto pamiętać iż pod względem instrumentacji mamy do czynienia ze składem niespotykanym u Komedy (zamiast fortepianu jest gitara, a dodatkowa rola przypada harmonijce ustnej).  
Niezwykle aktywni poznańscy muzycy, angażujący się w rozmaite przedsięwzięcia i projekty, po raz kolejny udowodnili swą ogromną kreatywność i zdolność do znakomitego odnalezienia się w rozmaitych konwencjach.
Nagrania zrealizowane zostały przez niezawodnego Łukasza Kurzawskiego (RecArt), a płyta w formie wydawnictwa promocyjnego wydana została w marcu 2020.
W momencie pisania powyższego tekstu, termin pierwszego z koncertów Ery Jazzu 2020 ustalony jest na 1 lipca 2020. Taka jest też przewidywana oficjalna data premiery tej płyty.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Czas Komedy
CD 2020, Era Jazzu

program:
1. Czas Komedy
2. W dziekanacie poznańskiego Uniwersytetu Medycznego
3. Nie pamiętam, jak doszło do spotkania z Komedą
4. Proszę o przyjęcie mnie na pierwszy rok studiów
5. Słowo "komeda" stało się pseudonimem Krzysztofa
6. Powstaje Sekstet Komedy
7. Uczył nas nowoczesnego jazzu, jak uczy się abecadła
8. Muzykę i medycynę traktowałem poważnie

personel:
Piotr Scholz - gitara
Kacper Smoliński - harmonijka
Kuba Marciniak - saksofon
Damian Kostka - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja
Paweł Sztompke - lektor
___________________________________________