PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 12 maja 2020

Orchestra Nazionale Della Luna: There's Still Life On Earth /2020/

There’s Still Life on Earth; Kääpikkäät; Al Bahr; Ecocracy; Melting Poles; Myrkkysienikeitto; Internal Duality; Al Qamar; Prophètes; Out of Gravity; Cannon Canon; There’s Still Life on Earth. 
Fiński pianista Kari Ikonen oprócz indywidualnych projektów muzycznych, znany jest też z działalności w takich formacjach jak: Ahava, gnomus, Kolhoz, czy Markus Holkko Quartet. Jego nazwisko pojawia się okładkach rozmaitych albumów, a debiutancka płyta pianisty ''Karikko'' (2001) uznana została za Najlepszą Płytę Jazzową Roku 2001 w Finlandii.
Rok 2013 przyniósł znakomity album "Bright" nagrany w trio z ormiańskim wirtuozem kontrabasu Arą Yaralyana oraz perkusistą Markku Ounaskarim.
Po czterech latach trafił do nas album "Ikonostasis" (2017), w nagraniu którego uczestniczyli: amerykański perkusista Ra-Kalam Bob Moses, norweski trębacz Mathias Eick oraz francuski klarnecista Louis Sclavis.
Wreszcie w 2020 roku dotarł do nas wydany nakładem węgierskiej oficyny BMC Records, kolejny album nagrany przez helsińskiego pianistę.
Tym razem jest to płyta firmowana intrygującym szyldem: Orchestra Nazionale Della Luna, pod którym wraz z pianistą kryją się belgijscy muzycy: saksofonista oraz flecista Manuel Hermia i perkusista Teun Verbruggen, a także znany m.in. z płyt Hansa Ludemanna, Albana Darche oraz formacji JASS, francuski kontrabasista Sebastien Boisseau.
Na płycie o intrygującym tytule "There's Still Life On Earth" ("Wciąż istnieje życie na Ziemi") znajdziemy 10 efektownych utworów autorstwa Kari Ikonena i Manuela Hermii zamkniętych tytułową klamrą. Ideą albumu jest zwrócenie uwagi na ekologiczne problemy współczesnego świata i troskę o jego niepewną przyszłość. W programie albumu znajdziemy m.in. jedną z wcześniejszych kompozycji Ikonena: "Prophetes", pierwotnie zamieszczoną na albumie "Ikonostasis", lecz tutaj przedstawioną w zupełnie nowej odsłonie
To muzyka stanowiąca syntezę współczesnego jazzu z nietypowymi rozwiązaniami rytmicznymi i orientalnym brzmieniem. Odnajdziemy tu zarówno charakterystyczne dla muzyki arabskiej motywy melodyczne jak elementy jazzowej improwizacji. Wykorzystanie przez Manuela Hermię hinduskiego fletu bansuri, wymyślnie preparowane partie fortepianu i efekty syntezatorowe za którymi kryje się Kari Ikonen, nietypowe basowe riffy Sébastiena Boisseau i dalece wybiegające poza przyjęte schematy perkusyjne kreacje Teuna Verbruggena, tworzą jedyne w swoim rodzaju dźwiękowe środowisko.
Kilkakrotnie na płycie Kari Ikonen zastosował swój własny wynalazek jakim jest zastosowanie systemu trybów melodycznych tradycyjnej muzyki arabskiej przy użyciu fortepianu. Dostrzeżemy to podczas utworów "Al Bahr" ("Morze") i "Al Qamar" ("Księżyc").
Z kolei w "Out of Gravity" poznajemy patent Manuela Hermii oparty na systemie melodyczno-harmonicznym o nazwie rajazz, eksponującym tę samą skalę lecz przechodzącą z jednej tonacji w drugą.
Mimo iż mamy do czynienia z muzyką pełną eksperymentów i licznych nie znanych wcześniej rozwiązań melodyczno-rytmiczno-harmonicznych, trudno mówić o jakiejkolwiek jej nieczytelności. Album fińsko-belgijsko-francuskiego kwartetu Orchestra Nazionale Della Luna to muzyka przyswajalna od pierwszego wysłuchania.
Odkrywcze brzmienie, arcyciekawe kompozycje, znakomici muzycy i bardzo ważne przesłanie dla świata.
Album ukazał się 13 marca 2020.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Orchestra Nazionale Della Luna: There's Still Life On Earth
CD 2020, BMC Records BMC CD 288

program:
  1. There’s Still Life on Earth 
  2. Kääpikkäät  
  3. Al Bahr 
  4. Ecocracy 
  5. Melting Poles  
  6. Myrkkysienikeitto 
  7. Internal Duality  
  8. Al Qamar 
  9. Prophètes 
10. Out of Gravity 
11. Cannon Canon 
12. There’s Still Life on Earth 

personel:
Manuel Hermia – saksofon, flet, bansuri
Kari Ikonen – fortepian, moog
Sébastien Boisseau – kontrabas
Teun Verbruggen – perkusja
___________________________________________