PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 7 maja 2020

Gabryś & Quinn Piano Duo: Moniuszko for 4 hands /2020/

Stanisław Moniuszko:
Uwertura „Kochanka hetmańska”; Uwertura „Bajka”; Polonez D-dur; Prządka; Tańce góralskie z opery „Halka”; Pieśń włóczęgi; Polonez „Obywatelski”; Uwertura do opery „Dziadek i wnuk” Karola Kurpińskiego; Mazur „Weselny”; Walc As-dur; Kontredanse na 4 ręce; Polonez koncertowy A-durW kwietniu 2020 roku w katalogu wydawnictwa Chopin University Press pojawił się długo oczekiwany, od kilku miesięcy dostępny jedynie w formie streamingu, album "Moniuszko for 4 hands".
Materiał wypełniający płytę to pełne swobody, lekkości, ale też nostalgii, utwory na cztery ręce Stanisława Moniuszki, którego twórczość kojarzona jest najczęściej z operami, pieśniami i muzyką o charakterze religijnym.
Warto pamiętać iż kompozytor przez całe życie obok wyżej wymienionych gałęzi swej twórczości, równolegle tworzył też polonezy, walce, mazurki, polki, czy fraszki na fortepian. Te od lat pozostające w cieniu bardziej spektakularnych dzieł Stanisława Moniuszki muzyczne klejnoty, wciąż dla wielu melomanów pozostają nieodkryte.
Niniejszy album to pierwszy w historii światowej fonografii album zawierający wszystkie zebrane utwory Moniuszki na cztery ręce, łącznie z autorskimi opracowaniami dzieł orkiestrowych.
Utwory na cztery ręce w XIX wieku grywano najczęściej podczas domowych spotkań przy fortepianie, pianinie bądź klawesynie. Bardzo często były to opracowania utworów orkiestrowych, bądź motywów pochodzących z oper. Stanisław Moniuszko, poza oryginalnymi kompozycjami na cztery ręce, opracował na tę obsadę również wszystkie swoje utwory orkiestrowe.
Na niniejszej płycie znajdziemy cztery oryginalne kompozycje w tej konwencji oraz osiem opracowań.
Pierwsza grupa utworów to: Mazur C-dur „Weselny” dedykowany Aleksandrowi Wańkowiczowi, Polonez D-dur dedykowany Alojzemu Żółkowskiemu, Kontredanse poświęcone córce kompozytora Jadwidze, oraz Walc As-dur
Z kolei pośród transkrypcji znajdziemy m.in.: dwie popularne pieśni "Pieśń włóczęgi" i "Prządka", Tańce góralskie z opery „Halka”, czy Polonez koncertowy A-dur.
Zebrania i znakomitego wykonania utworów, jakie otrzymujemy w formie efektownego programu "Moniuszko for 4 hands", podjął się tworzony od 2013 roku przez Marię Gabryś-Heyke i Monikę Quinn, duet fortepianowy Gabryś & Quinn Piano Duo.
Związane z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pianistki mają w swym repertuarze rozmaite kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od baroku i romantyzmu aż do czasów współczesnych i twórczości kompozytorów przełomu XX i XXI wieku. 
Monika Quinn urodziła się w Montrealu, jednak od dzieciństwa mieszka w Polsce. Pianistka jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych (poza Polską m.in. w Estonii, Hiszpanii, Włoszech i Bułgarii). Regularnie koncertuje na całym świecie, a w warszawskim Zespole Szkół Muzycznych prowadzi klasę fortepianu.
Z kolei Maria Gabryś-Heyke to pianistka bardzo często grywająca na instrumentach historycznych, które są jej wielką pasją. Nagradzana m.in. w Czechach, Szwajcarii i Słowenii, a w 2017 roku nominowana do nagrody Fryderyk, występowała w całej Europie oraz m.in. w Japonii, Korei Południowej, Chinach i USA. 
Kompozycje na cztery ręce Moniuszki są bardzo zróżnicowane pod względem formalnym i fakturalnym. Oryginalnych utworów na cztery ręce jest stosunkowo niewiele. Ale te pełne uroku polonezy i mazury, w których wyczuwalny jest charakter narodowy, pozwalają w pełni wykazać się zarówno pod kątem pianistycznej wirtuozerii, jak i kameralnego muzykowania” - Maria Gabryś-Heyke.
Nagrania wypełniające płytę "Moniuszko for 4 hands" zrealizowano w dniach 3 lipca oraz 29 i 31 sierpnia 2019 r. w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Album w formie CD pojawił się w katalogu Chopin University Press 17 kwietnia 2020.

Robert Ratajczak 

_________________________________________


Gabryś & Quinn Piano Duo: Moniuszko for 4 hands
CD 2020, Chopin University Press UMFC CD 122

program:
  1. Uwertura „Kochanka hetmańska
  2. Uwertura „Bajka
  3. Polonez D-dur
  4. Prządka
  5. Tańce góralskie z opery „Halka
  6. Pieśń włóczęgi
  7. Polonez „Obywatelski
  8. Uwertura do opery „Dziadek i wnuk” Karola Kurpińskiego
  9. Mazur „Weselny
10. Walc As-dur
11. Kontredanse na 4 ręce
12. Polonez koncertowy A-dur 

wykonawcy:
Monika Quinn, Maria Gabryś-Heyke – fortepian
_________________________________________


__________________________________________________________________
Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ 
__________________________________________________________________