Polonez d-moll; Fraszki; Nokturn As-dur; Sześć polonezów; Elegia Es-dur; Polonez Des-dur; Wilanelle: B-dur i Des-dur; Polonez Es-dur; Trzy walce; Co mówią obłoki o księżycu w pogodną, noc wiosenną; Walce: As-dur; F-dur; As-dur "Pohulanki"; Kołysanka "Dni radości"; Polki: C-dur; A-dur "Daniel", H-dur "Gabriela", F-dur "Wiosenni"; Piosnka bez słów; Mazur H-dur; [Mazurki G-dur i a-moll]; "Anioł Pański w wiejskim kościółku"; Mazury: G-dur, D-dur; G-dur, D-dur; Westchnienie Litwina; [Miniatury muzyczne nr 1,2]; Pamiątka z albumu Panny Marii Peszke; Pożegnanie.
Z okazji okrągłej 200-rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszkowskim. To właśnie dzięki temu do melomanów dotarło w ostatnim czasie mnóstwo rozmaitych płyt odświeżających dorobek jednego z najważniejszych polskich kompozytorów, ale też dyrygenta, organisty i pedagoga. Warto w tym miejscu wymienić kilka tytułów jak: zapis najnowszej koncertowej realizacji "Strasznego dworu", opartą na motywach tragedii Casimira Delavigne'a "Parię", mniej znane dzieło jakim jest swawolna jednoaktówka "Beata", czy 2-płytowy album zawierający dwa dzieła utrzymane w formie kantatowej: "Milda" i "Nijoła". Do twórczości Stanisława Moniuszki odnieśli się też muzycy jazzowi, prezentując własne spojrzenie na dorobek kompozytorski Polskiego Mistrza Opery (Michalska-Jarzmik Quintet "Moniuszko - pragnienia i rozterki").
Także muzyka fortepianowa Moniuszki doczekała się dwóch znakomitych albumów wydanych nakładem Chopin University Press.
Pierwszym z wydawnictw jest płyta nagrana przez Gabryś & Quinn Piano Duo: "Moniuszko for 4 hands" - pierwszy w historii światowej fonografii album zawierający wszystkie zebrane utwory Moniuszki na cztery ręce, łącznie z autorskimi opracowaniami dzieł orkiestrowych.
Drugim jest pięknie wydany 2-płytowy album "Stanisław Moniuszko - Complete Solo Piano Works", będący z kolei pierwszym w historii fonografii kompletnym zbiorem 50 solowych kompozycji fortepianowych Moniuszki, którego twórczość kojarzona jest najczęściej z operami, pieśniami i muzyką o charakterze religijnym.
Warto pamiętać iż kompozytor przez całe życie obok innych gałęzi swej twórczości, równolegle tworzył też polonezy, walce, mazurki, polki, czy fraszki na fortepian. Te od lat pozostające w cieniu bardziej spektakularnych dzieł Stanisława Moniuszki muzyczne klejnoty, wciąż dla wielu melomanów pozostają nieodkryte. Tymczasem fortepian był bardzo ważnym instrumentem w życiu i twórczości Moniuszki, który przez całe życie komponował utwory w rodzaju polonezów, walców, mazurków, czy polek.
Na omawianym albumie nad utworami fortepianowymi Stanisława Moniuszki pochylił się urodzony w Częstochowie w 1972 roku, pianista, kompozytor, teoretyk muzyki i pedagog Marcin Tadeusz Łukaszewski. Artysta i znawca muzyki mający na koncie liczne nagrody i wyróżnienia (w tym Fryderyka), oraz zdobyte podczas najbardziej prestiżowych w kraju konkursów kompozytorskich, jest nie tylko wykonawcą całości zarejestrowanego w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie materiału, ale też autorem obszernego tekstu wprowadzającego nas w świat muzyki fortepianowej Stanisława Moniuszki, zamieszczonego w dołączonej do płyt, ponad 80-stronicowej książeczce.
Muzyka fortepianowa twórcy "Halki" to utwory niezwykle wyraziste o obrazowym, niemal ilustracyjnym kolorycie. Już same opisowe tytuły niektórych kompozycji wprowadzają odbiorcę w określony klimat (np. "Do odjeżdżającej”, "Co mówią obłoki o księżycu w pogodną noc wiosenną”, "Pamiątka z albumu panny Marii Peszke”, czy "Do odjeżdżającej”).
Warto zacytować w tym miejscu słowa znakomitego pianisty Cypriana Katsarisa:
"Muzyka Moniuszki jest prawdziwą rewelacją! Walor, różnorodność i bogactwo jego muzycznej inwencji winny absolutnie zapewnić mu międzynarodowe uznanie. I chociaż pozostawił po sobie bardzo niewiele utworów fortepianowych, jakość każdego z tych utworów – wyłącznie miniatur – jest naprawdę wspaniała: to najprawdziwsze klejnoty”.
Niniejszy album zawiera aż 105 minut owych muzycznych klejnotów wykonanych z uczuciem i naturalnymi emocjami przez artystę, któremu twórczość fortepianowa Stanisława Moniuszki jest wyjątkowo bliska.
Album ukazał się 17 kwietnia 2020.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Marcin Tadeusz Łukaszewski
Stanisław Moniuszko - Complete Solo Piano Works
2CD's 2020, Chopin University Press UMFC CD 114-115
program:
CD 1
1. Polonez d-moll
Fraszki:
2. Fraszka C-dur nr 1
3. Fraszka C-dur nr 2
4. Fraszka A-dur nr 3
5. Fraszka B-dur nr 4 (Bagatelle en formo d'une valse lence)
6. Fraszka a-moll nr 5 (Bagatelle "Niezabudka")
7. Fraszka Es-dur nr 6 (Bagatelle nr 3)
8. Fraszka C-dur nr 7 (Bagatelle nr 5)
9. Fraszka C-dur nr 8
10. Fraszka g-moll nr 9
11. Fraszka C -dur nr 10
12. Fraszka F-dur nr 11 (Bagatelle nr 2)
13. Nokturn As-dur
Sześć polonezów:
14. Polonez Nr 1 Fis-dur
15. Polonez Nr 2 Es-dur
16. Polonez Nr 3 Es-dur
17. Polonez Nr 4 D-dur
18. Polonez Nr 5 es-moll
19. Polonez Nr 6 C-dur "Pan Chorąży"
20. Elegia Es-dur
21. Polonez Des-dur
22. Wilanella B-dur
23. Wilanella Des-dur
24. Polonez Es-dur
CD 2
Trzy walce:
1. Walc Nr 1 A-dur
2. Walc Nr 2 es-moll
3. Walc Nr 3 Es-dur
4. Co mówią obłoki o księżycu w pogodną, noc wiosenną
5. Walc As-dur
6. Walc F-dur
7. Walc As-dur "Pohulanki"
8. Kołysanka "Dni radości" D-dur
9. Polka C-dur
10. Polka A-dur "Daniel"
11. Polka H-dur "Gabriela" (Cabrielle Polka)
12. Polka F-dur "Wiosenni" (Litwinka-polka)
13. Piosnka bez słów (Chant sans paroles a-moll | Piosnka bez słów. Do odjeżdżającej)
14. Mazur H-dur
15. [Mazurek G-dur]
16. [Mazurek a-moll]
17. "Anioł Pański w wiejskim kościółku" (Dzwonek wieczorny I La cloche du soir)
18. Mazur G-dur
19. Mazur D-dur
20. Mazur G-dur (Mazurek "Pożegnanie z Wilnem" | Congé de Vilna)
21. Mazur D-dur
22. Westchnienie Litwina
23. [Miniatura muzyczna nr 1]
24. [Miniatura muzyczna nr 2]
25. Pamiątka z albumu Panny Marii Peszke
26. Pożegnanie
Marcin Tadeusz Łukaszewski - fortepian
____________________________________________
Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ