│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

11.8.20

Alkis Baltas - Musical Mosaics /2020/


Morning Star; Greensleeves Dream; The Elder in Hagia Sophia; Wind blowing; In Foreign lands; Tonight at Midnight; Help me, O Mother of God; Saint George, My Master; Cypriot Suite.




Alkis Baltas to jeden z najwybitniejszych greckich kompozytorów współczesnych. Urodzony w 1948 roku w Salonikach artysta, już w 1970 roku doczekał się pierwszego wykonania swego dzieła na orkiestrę (Thessaloniki State Orchestra pod dyrekcją Solona Michaelidisa). W kolejnych latach współpracował ze stacją radiową Macedonia (1979–1983), był dyrektorem artystycznym Thessaloniki State Symphony Orchestra (1983-1992) oraz zespołów muzycznych greckiego państwowego radia i telewizji - ERT (1997-1999), a także profesorem w State Conservatory of Thessaloniki (1980-1984). Jest dyrektorem artystycznym festiwalu na wyspie Patmos, dyrektorem Konserwatorium Muzycznego w Salonikach i Greckiego Konserwatorium Muzycznego i Sztuki w Atenach. W trakcie swej wieloletniej działalności dyrygenckiej prowadził orkiestry zarówno w Europie jak w USA, Australii, Argentynie i Turcji.
W 2019 roku dziękii prowadzonej przez greckiego kompozytora Mihaila Travlosa Fundacji Phasma-Music, dotarły do nas dwie płyty wypełnione muzyką skomponowaną przez Alkisa Baltasa: "Sacred Choral Works" z utworami sakralnymi na chór skomponowanymi przez artystę w latach 1978-2010, oraz "Intimate Dialogues" - zbiór pięciu kompozycji rozpisanych na trzy różne składy instrumentalne (zespół kameralny, dwoje skrzypiec, skrzypce i taśma oraz fortepian solo).
Rok 2020 przyniósł kolejne monograficzne albumy z muzyką Alkisa Baltasa "Ballet Music", "Film Music", oraz będący pretekstem niniejszego wpisu: album "Musical Mosaics".
Płyta nagrana została przez Ateńską Orkiestrę Akademicką (Athens Academica Orchestra) pod dyrekcją Nikosa Tsouchlosa wraz z gośćmi zaproszonymi do Sali Koncertowej "Aris Garoufalis" Konserwatorium w Atenach, m.in. sopranistką Vassią Alati, barytonem Tassisem Christoyannisem i znaną z kilku innych płyt Phasma-Music, pianistką Vicky Stylianou.
9 kompozycji wypełniających album to utwory, które grecki kompozytor tworzył na przestrzeni lat, ulegając rozmaitym wpływom i inspiracjom.
W kompozycjach tych odnajdziemy elementy muzyki ludowej z Grecji, Cypru i Azji, oraz liczne inspiracje literaturą i religią.
Program otwiera pełna osobliwej magii pieśń "Morning Star" skomponowana do tekstu greckiego poety Yannisa Ritsosa (1909-1990). Znakomicie oprawiony instrumentalnie tekst śpiewa laureatka Stypendium Marii Callas, wielokrotnie nagradzana sopranistka Vassia Alati, mająca na koncie takie role jak m.in. Emmelina w "Królu Arturze" Purcella, czy Servilia w "Łaskawości Tytusa" Mozarta.
Jej głos rozbrzmiewa również w przejmującej pieśni "The Elder in Hagia Sophia", oraz opartej na fragmentach tekstu Psalmu 39 Dawida: "Wind blowing
Z kolei ujmujący przepiękną melodyką i ozdobiony wzruszającą partią skrzypiec instrumentalny utwór "Greensleeves Dream" oparty jest na melodii renesansowej pieśni bożonarodzeniowej. To zarazem jeden z najpiękniejszych utworów Alkisa Baltasa jakie dane mi było dotychczas poznać.
Najbardziej rozbudowaną formą na płycie jest wykorzystująca fragmenty różnych ludowych pieśni związanych z migracją, kompozycja "In Foreign lands". Pełnią blasku lśni tu znakomity, od lat ceniony i dysponujący głębokim barytonem Tassis Christoyannis. Śpiewa on też pieśń "Saint George, My Master" opartą na azjatyckiej melodii ludowej, oraz przejmującą i dramatyczną modlitwę matki tęskniącej za synem "Tonight at Midnight". Utwór ten tematycznie łączy się z instrumentalną, ilustracyjną miniaturką "Help me, O Mother of God".
Płytę zamyka najstarsza w tym zbiorze kompozycja Alkisa Baltasa, pochodząca z 1969 roku, wielowątkowa "Suita cypryjska", pierwotnie rozpisana przez twórcę na skrzypce i fortepian, tutaj podana w bogatej, rozbudowanej instrumentalnie odsłonie.
Wciągające bogactwem dźwiękowych barw "Muzyczne Mozaiki" Alkisa Baltasa, są kolejnym dowodem nadzwyczajnej wszechstronności 72-letniego dziś kompozytora i jego genialnej muzycznej wyobraźni.
Album ukazał się 7 sierpnia 2020.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Alkis Baltas - Musical Mosaics
CD 2020, Phasma-Music 020

program:
1. Morning Star
2. Greensleeves Dream
3. The Elder in Hagia Sophia
4. Wind blowing 
5. In Foreign lands
6. Tonight at Midnight
7. Help me, O Mother of God
8. Saint George, My Master
9. Cypriot Suite for strings

wykonawcy:
Athens Academica Orchestra:
Odysseas Korelis, Franc Shestani, Dimitris Angelidis, Dinos Bourandas, Kiti Vardami, Ioannis Tziotis, Antonela Cefa, Ilectra Vezyroglou, Georgia Tsolaki, Tasos, Gratsias, Marios Philippas - skrzypce
Antonis Manias, George Giakoumis, Makis Tsoroukoglou - altówka
Vangjel Nina, Elli Filippou - wiolonczela
Theodoros Lignos - kontrabas
Odysseas Korelis - mandolina
dyrygent: Nikos Tsouchlos
gościnnie:
Vassa Alati - sopran
Tassis Christoyannis - baryton
Zacharias Tarpagkos - flet
Spyros Mourikis - klarnet
Angelina Tkatcheva
Vicky Stylianou - fortepian
Theodoros Matoulas - harfa
Takis Marinakis, Andreas Farmakis - instr.perkusyjne
___________________________________________




Założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora Mihaila Travlosa Travlosa Fundacja Phasma-Music, od roku 2018 regularnie publikuje płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów.
Dotychczasowy katalog wytwórni to już ponad 20 starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Działalność Phasma-Music to nie tylko atrakcyjne płyty, ale też koncerty, festiwale i konkursy muzyczne. W roku 2019 już po raz trzeci w Kwidzynie odbył się pięciodniowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
Niemal od początku działalności fonograficznej Phasma-Music, patronat nad wydawanymi płytami sprawuje LongPlay.