│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

8.2.21

Dalbergia Duo: Korzenie / Roots /2019/

Paweł Michał Korepta: Dalbergia Duo Theme – Seedling; Ignacy Jan Paderewski: Menuet a l’antique; Marta Ptaszyńska: Scintilla; Artur Zagajewski: Chanson – solide; Radosław Mateja: Pętle II / Loops II; Karol Szymanowski: Mazurek "Dla muzyki”; Paweł Michał Korepta: Dalbergia Duo Theme – Trembling leaves.

 
 
 
Marimba jest instrumentem, który w ostatnich latach zyskuje coraz szersze zastosowanie w rozmaitych stylistykach muzycznych. Instrument pierwotnie pochodzi z Afryki, lecz został zaadoptowany i dostrojony dla potrzeb współczesnych brzmień. Technika gry na marimbie i jej budowa jest dość podobna do wibrafonu. Marimba jest jednak większa i daje więcej możliwości brzmieniowych, w tym uzyskanie dźwięków basowych, lecz nie posiada  rozbudowanej faktury. Nie ma też możliwości przedłużenia poszczególnych dźwięków, co sprawia iż nie jest instrumentem łatwym do okiełznania.
Dalbergia Duo to jedyny w swoim rodzaju żeński duet preferujący muzykę wykonywaną na marimbach. Artystki tworzące tę niezwykłą, założoną w 2017 roku formację to  współpracujące z polskimi kompozytorami młodego pokolenia: Anna Rutkowska i znana z współpracy z łódzkim kompozytorem, muzykiem i producentem nagrań Suavasem Lewy, Julianna Siedler-Smuga.
Obie Panie są laureatkami wielu nagród i wyróżnień zdobytych podczas wielu prestiżowych festiwali i przeglądów (m.in. International Masters Competition for Music Teachers, North Competition w Sztokholmie, czy IMKA International Music Competition w Sarajewie). Dalbergia Duo prowadzi również działalność edukacyjną pracując z dziećmi i młodzieżą w szkołach muzycznych I i II stopnia, oraz organizując warsztaty perkusyjne.
Debiutancki album Dalbergia Duo: "Korzenie / Roots", to płyta podobna w brzmieniu i charakterze do albumu "Transient" (2015) Kasi Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego. Tutaj jednak w przeciwieństwie do wspomnianej płyty, gdzie partiom marimby towarzyszył wibrafon i elektronika, mamy do czynienia wyłącznie z dźwiękami generowanymi przez dwie marimby.
Na płycie zamieszczono siedem utworów, pośród których znajdziemy zarówno kompozycje dedykowane tak nietypowemu instrumentarium przez współczesnych kompozytorów: Pawła Michała Koreptę (scalające klamrą program płyty dwa tematy dedykowane duetowi: "Seedling" i "Trembling leaves"), Artura Zagajewskiego (eksponujące efekt wykorzystania smyczka "Chanson – solide") i Radosława Mateję (nasycone klimatami latynoskimi "Pętle II"), jak zaaranżowane na dwie marimby utwory: znaną dotąd głównie z fortepianowych wykonań kompozycję "Menuet a l’antique" z 1887 roku Ignacego Jana Paderewskiego, folklorystyczny Mazurek "Dla muzyki” z 1924 roku Karola Szymanowskiego, oraz kompozycję Marty Ptaszyńskiej z 1984 roku: "Scintilla".
Całość tworzy stylowy program pełen nawiązań do rozmaitych nurtów polskiej muzyki XX i XXI wieku. Muzyka raz przepełniona jest niczym nieokiełznaną ekspresją, innym razem oscyluje wokół estetyki minimalistycznej.
Dalbergia Duo odkrywa dla nas tym samym różne oblicza marimby i szerokie spektrum wyrazu tego instrumentu. Także wyjątkowy rodzaj muzycznego porozumienia obu marimbistek decyduje o szczególnej sile tej niecodziennej płyty.
Album ukazał się 5 listopada 2019.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Dalbergia Duo: Korzenie / Roots
CD 2019, stick by sticks

program:
1. Paweł Michał Korepta: Dalbergia Duo Theme – Seedling
2. Ignacy Jan Paderewski: Menuet a l’antique
3. Marta Ptaszyńska: Scintilla
4. Artur Zagajewski: Chanson – solide
5. Radosław Mateja: Pętle II / Loops II
6. Karol Szymanowski: Mazurek "Dla muzyki”
7. Paweł Michał Korepta: Dalbergia Duo Theme – Trembling leaves

wykonawcy:
Anna Rutkowska, Julianna Siedler-Smuga – marimba

____________________________________________