│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25.2.21

Renaud Garcia-Fons - Claire Antonini: Farangi - Du Baroque a l´Orient /2019/

Sylvains d'Orient; Reng-é shotor; Chaconne; Tavalod; Nove alla turca; Pavane du levant; A chaque instant; Comme un derviche amoureux; Ricercare; Le sommeil de Majnun; Capona; Ballo cavalino; Dirouz; Légende persane; Tchahar mezrab; Toledo del Greco; Sfesseina; Sahneh mountains; Tocsin de Palmyre.

 
 
 
Zwany ''Paganinim Kontrabasu'' francuski kontrabasista i kompozytor Renaud Garcia-Fons, tworzy muzykę złożoną z elementów jazzu, flamenco, muzyki klasycznej i orientalnej. Jako wybitny wirtuoz pięciu basowych strun współpracował w przeszłości z takimi artystami jak Nguyen Le, Michel Godard, Dhafer Youssef czy Cheb Mami.
Garcia-Fons od zawsze poszukuje w muzyce wartości duchowych, stąd dostrzegalny w jego nagraniach niezwykły ładunek emocjonalny i niemal religijne podejście artysty do muzyki. Gra zarówno pizzicato, jak techniką arco, na wyjątkowym pięciostrunowym instrumencie wyprodukowanym specjalnie dla niego w Arles przez przez słynnego lutnika Jeana Auraya.
W ostatnich latach ukazały się znakomite albumy artysty: nagrany solo, nasycony brzmieniami flamenco, muzyką hinduską i orientem "The Marcevol Concert" (2012), oraz zrealizowany w trio z akordeonistą Davidem Venitucci i wibrafonistą Stephanem Caracci "La vie devant soi" (2017), będący hołdem dla Paryża i nawiązujący do francuskiej tradycji muzycznej.
Kolejna płyta Garci-Fonsa, która trafiła do mojego odtwarzacza, to wydany w kwietniu 2019 roku album "Farangi - Du Baroque a l´Orient", na którym artystyczna wrażliwość kontrabasisty zestawiona została z wirtuozerią mistrzyni lutni i instrumentów perskich, Claire Antonini.
Ten zjawiskowy duet z powodzeniem występował w takich miejscach jak Opera w Lyonie, The Met w Nowym Jorku czy Elmau Festival w Niemczech. Płytę wypełnia cykl 19 kompozycji Renauda Garcia-Fonsa łączący klasyczny barokowy styl z jazzem i muzyką orientalną. Niepowtarzalne brzmienie osiągnięte dzięki zestawieniu z sobą kontrabasu, i różnych rodzajów lutni (w tym mogącego kojarzyć się z sitarem basowego instrumentu theorbo), urzeka od pierwszej do ostatniej minuty płyty.
19 pełnych ujmującej melodyki i harmonii krótkich utworów, to miniatury opisujące wyimaginowaną podróż na kulturowe rozdroże przybywającego z zachodu wędrowcy (farangi to w języku perskim: obcokrajowiec) i jego radość z poznawania nowych kultur i obyczajów.
Album "Farangi
- Du Baroque a l´Orient" to ekscytująca muzyczna synteza, przekraczająca wszelkie muzyczne konwencje. Spotkanie różnych kultur i epok, które zaowocowało muzyką pełną emocji i uniesień, a przy tym pełną melodyki i rytmu. Fascynujące brzmienie i jedyny w swoim rodzaju klimat.
Album ukazał się 26 kwietnia 2019.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Renaud Garcia-Fons - Claire Antonini
Farangi - Du Baroque a l´Orient
CD 2019, e-Motive EMO 191

program:
  1. Sylvains d'Orient
  2. Reng-é shotor
  3. Chaconne
  4. Tavalod
  5. Nove alla turca
  6. Pavane du levant
  7. A chaque instant
  8. Comme un derviche amoureux
  9. Ricercare
10. Le sommeil de Majnun
11. Capona
12. Ballo cavalino
13. Dirouz
14. Légende persane
15. Tchahar mezrab
16. Toledo del Greco
17. Sfesseina
18. Sahneh mountains
19. Tocsin de Palmyre

personel:
Claire Antonini - theorbo, lutnie
Renaud Garcia-Fons - kontrabas
____________________________________________