Yelena Eckemoff: Adventures of The Wildflower /2021/

In the Ground; Germination; Weeding the Garden; Dog Chasing a Mouse; Rain; Home by the Fence; Chickens; Drought; Thundershower; Winter Slumber; Waking Up in the Spring; Buds and Flowers; Butterflies; Hummingbirds; Children Playing With Seed Pods; Dying; Another Winter; Baby Columbines.

 
 
 
Kolejnym dziełem amerykańskiej pianistki, kompozytorki, malarki i poetki pochodzenia rosyjskiego Yeleny Eckemoff, jest nagrany w Helsinkach 2-płytowy album "Adventures of The Wildflower". Ta niezwykła i jedyna w swoim rodzaju artystka przyzwyczaiła nas do tego iż jej płyty, wydawane nakładem własnej niezależnej wytwórni L&H Production, nagrywane w prestiżowych studiach USA i Europy, realizowane są przez najlepszych inżynierów dźwięku, a w nagraniach pianistce i kompozytorce towarzyszą wybitni światowi muzycy. Tak było w przypadku 15 poprzednich w pełni autorskich albumów Yeleny Eckemoff, na których usłyszeć mogliśmy m.in. Billy'ego Harta, Tore Brunborga, Bena Street, Chrisa Pottera, Adama Rogersa, Petera Erskine, Paula McCandlessa, Ralpha Alessi, Manu Katché czy Joeya Barona. Tak jest też w przypadku nowego wydawnictwa, tradycyjnie już, oprawionego graficznie obrazami i wyposażonego w poetyckie eseje przez Eckemoff.
Malowana dźwiękami, pastelami i słowem "opowieść o życiu dzikiego kwiatu" nagrana została w składzie złożonym ze znakomitych fińskich muzyków. Wraz z Yeleną Eckemoff tym razem grają: znani z formacji Avara saksofonista Jukka Perko i gitarzysta Jarmo Saari, oraz wibrafonista Panu Savolainen, kontrabasista Antti Lötjönen i perkusista Olavi Louhivuori, których słyszeliśmy już na albumie Eckemoff "Blooming Tall Phlox" (2017).
Eckemoff przyzwyczaiła nas do utrzymanych w baśniowej i odrealnionej rzeczywistości albumów koncepcyjnych, podanych w formie zamkniętych opowieści, w których każdy rozdział równolegle funkcjonować może jako niezależna forma. Takie jest też jej najnowsze 2-płytowe dzieło, tym razem opowiadające o życiu orlika, kwiatu który zawdzięcza swą nazwę charakterystycznej budowie przypominającej szpony orła. Orliki nie są szczególnie wymagające i łatwo przystosowują się do zmiennych warunków, a jednak ich życie obfituje w rozmaite etapy, które w zmysłowy i antropomorficzny sposób opisuje swą niesamowitą muzyką genialna pianistka. Główny bohater tej niezwykłej opowieści o imieniu Columbine przebywa pełną niezwykłych zdarzeń podróż życia, nie tylko obserwując z ogrodu otaczający go, pełen rozmaitych roślin i zwierząt świat, ale i komunikując się z towarzyszącymi mu na drodze życia roślinami. Ta na pozór fantazyjna opowieść ma swoje uzasadnienie w realnym świecie, bowiem udowodniono iż rośliny komunikują się ze sobą poprzez powietrze, uwalniając nieprzyjemne zapachy, a przez glebę, wydzielając rozpuszczalne chemikalia. Właśnie to zjawisko zafascynowało i zainspirowało Yelenę Eckemoff do stworzenia niniejszego cyklu, wzbogaconego zamieszczonymi wewnątrz książeczki wydawnictwa własnymi, utrzymanymi w konwencji bajek poematami i barwnymi ilustracjami.
Zawartość muzyczna albumu to z kolei prawdziwa uczta dla wytrawnych miłośników wysmakowanego, pełnego rozmaitych dźwiękowych smaczków jazzu. Obok nasyconych wyrazistą melodyką tematów jak m.in. "Home by the Fence", "Children Playing With Seed Pods", "Waking Up in the Spring" czy "Baby Columbines" w 2-godzinnym programie albumu trafimy też na zahaczające o psychodelię eteryczne eksperymenty dźwiękowe będące rodzajem muzycznych onomatopei (m.in. "Dog Chasing a Mouse”, "Chickens", "Butterflies", "Hummingbirds” czy "Another Winter").
Jeszcze inną grupę utworów stanowią impresyjne, pełne przestrzeni pejzaże dźwiękowe jak choćby liryczne ballady "Drought" i "Buds and Flowers".
Fińscy muzycy zdają się perfekcyjnie odczytywać intencję pianistki, tworząc idealne środowisko przekazu jej artystycznych wizji. Na dotychczasowych albumach Yeleny Eckemoff stosunkowo rzadko pojawiała się gitara (Adam Rogers grał na "In the Shadow of a Cloud", 2017, a Ben Monder na "Better Than Gold and Silver", 2018). Tutaj wkład Jarmo Saariego zdaje się być nieoceniony, a jego gitara niejednokrotnie nadaje szczególnego charakteru utworom, jak ma to miejsce choćby podczas kończącej pierwszą płytę albumu kompozycji "Thundershower". Artysta nie ogranicza się jednak tylko do gitary; Saari gra również na szklanej harfie (m.in."In the Ground", "Weeding the Garden” i "Winter Slumber") oraz skonstruowanym przez rosyjskiego fizyka i wynalazcę Lwa Termena, mało rozpowszechnionym elektronicznym instrumencie theremina.
Ten album nie byłby tak przekonujący, gdyby nie partie saksofonu sopranowego i tenorowego, za które odpowiada jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie muzyków jazzowych z Finlandii, Jukka Perko. Przed laty związany z wytwórnią Blue Note i artystami tej rangi co Red Rodney i McCoy Tyner, a dziś nagrywający dla monachijskiej wytwórni ACT muzyk, dał się poznać nie tylko jako lider własnego tria Avara, ale też współtwórca znakomitych płyt nagranych z Wolfgangiem Haffnerem ("Kind of Cool", 2015), Iiro Rantalą ("It Takes Two To Tango", 2015) czy Janem Lundgrenem ("Potsdamer Platz", 2017). Jego gra na tak znakomitym albumie jakim jest "Adventures of The Wildflower" to przysłowiowa "wisienka na torcie".
Znakomitym uzupełnieniem brzmienia są krystaliczne partie wibrafonu Panu Savolainena (posłuchajmy choćby "Children Playing With Seed Pods"), a intuicyjna sekcja: Lötjönen-Louhivuori dopełnia całości.
"Adventures of The Wildflower" to przepiękny, pełen zmysłowości i naturalnej artystycznej wrażliwości album. Dzieło niezwykłej lecz niewystarczająco w Polsce docenianej artystki, której muzyka towarzyszy mi już od kilkunastu lat, każdorazowo zachwycając i pozwalając oderwać się od codzienności.
Dla Waszego dobra proszę: pochylcie się nad tym albumem i poświęćcie mu więcej uwagi. Naprawdę warto.
Premiera 19 marca 2021.
Robert Ratajczak
 
_____________________________________________

 
 
Yelena Eckemoff: Adventures of The Wildflower
2CD's 2021, L&H Production cd806151-31

program:
CD1
1. In the Ground
2. Germination
3. Weeding the Garden
4. Dog Chasing a Mouse
5. Rain
6. Home by the Fence
7. Chickens
8. Drought
9. Thundershower
CD2
1. Winter Slumber
2. Waking Up in the Spring
3. Buds and Flowers
4. Butterflies
5. Hummingbirds
6. Children Playing With Seed Pods
7. Dying
8. Another Winter
9. Baby Columbines

personel:
Yelena Eckemoff - fortepian
Jarmo Saari - gitara, theremin, glass harp
Jukka Perko - saksofony
Panu Savolainen - wibrafon
Antti Lötjönen - kontrabas
Olavi Louhivuori - perkusja, instr.perkusyjne
_____________________________________________