│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

26.4.21

Alain Blesing / Bruno Tocanne: l'impermanence du doute

Night train; Triades memory; Les sauts de l'ange; Meat balls blues; Bugs conversation; Demain n'est jamais certain; in D; L'ivresse du crabe; l'impermanence du doute; Trabizon.

 
 
 
 
 
 
Bruno Tocanne to urodzony w 1955 roku w Paryżu perkusista, producent muzyczny i kompozytor, którego kariera rozpoczęła się w latach 70-tych w składach pop rockowych grup Chanvre Mou i Moving Gelatine Plates. Równolegle grywał w towarzystwie improwizującego pianisty Laurenta Cugny'ego, którego poznał jeszcze w czasach liceum.
Wraz ze skrzypkiem Jean-Claudem Camorsem powołał do życia efemeryczną formację Rock Southern Convention, a w latach 80-tych współpracował z big bandem Lumiere Laurenta Cugny'ego, zespołem wokalistki Anne Ducros, oraz współtworzył rozmaite formacje z takimi muzykami jak pianista Manuel Villaroel, gitarzysta Serge Lazarevitch, czy basiści Michel Benita, Jean-Philippe Viret i wywodzący się ze składu legendarnej formacji Soft Machine, Hugh Hopper.
Kolejna dekada (lata 90-te) to dla Bruno Tocanne'a okres współpracy z formacjiami pianistki Sophii Domancich i brytyjskim basistą Paulem Rodgersem. Z tego okresu pochodzi też przełomowy album "Bruno Tocanne Reunion" nagrany z Rogersem, Domancich oraz saksofonistą Ericem D'Enfertem, który wyzwolił w artyście duszę znakomitego lidera i autora własnych odważnych projektów muzycznych.
Już w XXI wieku Bruno Tocanne współpracował m.in. z Didierem Lockwoodem, Louisem Sclavisem, Michaelem Batesem i Samuelem Blaserem, zarówno tworząc autorskie projekty, jak angażując się w rozmaite przedsięwzięcia inicjowane przez innych artystów.
W latach 2014-2018 muzyk wziął udział w dwóch spektakularnych projektach: zainspirowanym twórczością Roberta Wyatta programie "Sea Song(e)s”, oraz odtworzeniu nowej wersji opery Carli Bley i Paula Hainesa: "Escalator Over The Hill”. Wówczas to właśnie skrzyżowały się ścieżki Tokanne z równie kreatywnym i poszukującym nowych środków ekspresji jego rodakiem, gitarzystą Alainem Blesingiem.
W okresie rozkwitu rocka progresywnego Alain Blesing współtworzył zespół Eskaton, a pod koniec lat 80-tych zasilał skład grupy Foehn. Jego solowa twórczość z tego okresu była mieszanką alternatywnego rocka i jazz rocka. W latach 90-tych poczynania francuskiego gitarzysty skierowały się w stronę współczesnej muzyki improwizowanej.
Po wielu wspólnych muzycznych przygodach Alaina Blesinga i Bruno Tocanne, w tym niezapomnianej trasie koncertowej w 2016 roku, obejmującej ponad 40 koncertów z trębaczem Fredem Roudetem
na Syberii i dwóch albumach zrealizowanych w odmiennych konfiguracjach (nagrany w dużym składzie "Over The Hills" i w trio z Benoitem Kellerem "Mad Kluster"), muzycy spotkali się w listopadzie 2019 roku w Studio Lakanal w Montpellier, by zrealizować projekt w duecie.
Album "L'imermanence du doute" ("Nietrwałość wątpliwości") przynosi mieszankę kompozycji, impresji i swobodnych improwizacji powstałych dzięki połączeniu dwóch wielkich artystycznych osobowości.
Mający za sobą kilka dekad rozmaitych doświadczeń muzycy odnaleźli wspólny mianownik, jakim jest muzyka łącząca w sobie awangardę, free jazz i wymigujące się wszelkim definicjom brzmieniowe eksperymenty.  
Album ukazał się 20 stycznia 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Alain Blesing / Bruno Tocanne: l'impermanence du doute
CD, Petit Label 059

program:  
  1. Night train
  2. Triades memory
  3. Les sauts de l'ange     
  4. Meat balls blues
  5. Bugs conversation
  6. Demain n'est jamais certain
  7. in D
  8. L'ivresse du crabe
  9. l'impermanence du doute
10. Trabizon

personel:
Alain Blesing - gitara
Bruno Tokanne - perkusja
 ____________________________________________