│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20.4.21

DogOn: Floater /2020/

Floater; Carbon Chauvinist; Hidden Room; Shutter Cutter; Priester; Pork Cheek; Devil’s Choice; Phone Breaker; Dashashwamedh Ghat; When We Feel.

 
 
 
 
 
 
 
Szwajcarskie trio DogOn powstało w 2015 roku w kultowym klubie Bazillus w Zyrychu. Formację założył tamtejszy gitarzysta i kompozytor Eric Hunziker. Muzyk znany jest nie tylko dzięki kilku własnym projektom (poza DogOn, także formacje Neuromodulator i Swiss Indian Orchestra), ale też jako doświadczony i wszechstronny muzyk sesyjny angażujący się w takie projekty jak m.in. Peter’s PlayStation, Lobith i Fearless Five.
Poza rodzimą Szwajcarią trio DogOn cieszy się sporym uznaniem także w Niemczech i Rosji gdzie w kwietniu 2019 roku zespół odbył kilkunastodniowe tournee grając m.in. w Moskwie, St.Petersburgu i Kalingradzie.
Wraz z twórcą repertuaru DogOn gitarzystą Erickiem Hunzikerem, w skład zespołu wchodzą podobnie jak on wywodzący się ze środowiska związanego z Akademią Muzyczną w Lucernie: grający na 6-strunowej gitarze basowej Thomas Tavano i perkusista Tobias Hunziker.
Plany koncertowe zespołu na rok 2020 i 2021 pokrzyżowała pandemia. Jednak nie przeszkodziła ona w opublikowaniu przez znaną w Europie wytwórnię Challenge Records drugiego (po "Rotten Rainbow Rollercoaster” z 2017 roku) albumu formacji.
Na utrzymanej w kosmicznej estetyce płycie "Floating" znajdziemy 10
nasączonych groovem premierowych kompozycji utrzymanych w konwencji jazz rocka, funky i fusion.
Eric Hunziker oprócz znakomitego warsztatu gitarowego (uczył go sam Christie Doran), podczas pobytu w Indiach doskonale opanował grę na sitarze. Stąd zapewne dostrzegalne w jego solowych partiach elementy orientalne i dalekowschodnie (np. "
Dashashwamedh Ghat").
Mimo niewątpliwej roli lidera gitarzysta pozostawia dużo przestrzeni dźwiękowej dla swych kompanów. Szczególną uwagę zwraca 6-strunowy bas Thomasa Tavano, który w wielu utworach pełni niemal równoprawną rolę instrumentu solowego z gitarą Hunzikera.
Zasiadający za perkusją Tobias Hunziker (zbieżność nazwisk przypadkowa) stanowi doskonałe uzupełnienie gitarowego tandemu Hunziker-Tavano.
W nagraniach dostrzeżemy też delikatne elektroniczne smaczki (co w przypadku "kosmicznego" przesłania "Floater" zdaje się oczywiste). Tak jest choćby podczas połamanego rytmicznie "Priester".
Pięknym zakończeniem całego albumu jest kojąca ballada "When We Feel", udowadniająca iż tętniąca rytmem i ekspresją muzyka zespołu potrafi również wywołać nostalgię i wzruszyć.
Ważnym atutem muzyki DogOn jest jej witalność i czytelność, dzięki której mimo skomplikowanych faktur i zmian rytmicznych, łatwo dostrzec ciekawe harmonie i zapadające w pamięć motywy melodyczne.
Na "Floater" załoga DogOn zabiera nas w ekscytującą międzygalaktyczną podróż przedzierając się przez gwiazdozbiory jazzu, funku i rocka, zapewniając 48 minut fantastycznej muzycznej przygody.
Album ukazał się 29 stycznia 2021.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
DogOn: Floater
CD 2020, Challenge Records DMCHR71385

 1. Floater
 2. Carbon Chauvinist
 3. Hidden Room
 4. Shutter Cutter
 5. Priester
 6. Pork Cheek
 7. Devil’s Choice
 8. Phone Breaker
 9. Dashashwamedh Ghat
10. When We Feel

personel:
Eric Hunziker - gitara
Thomas Tavano - gitara basowa
Tobias Hunziker - perkusja
____________________________________________