│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

7.4.21

Kamil Borkowski / Aleksander Krzyżanowski: Tomasz Sikorski - Muzyka fortepianowa /2020/

  
Tomasz Sikorski:
Dwa preludia; Sonant; Zerstreutes Hinausschauen; Hymnos; Autograf; Eufonia; Rondo; Diafonia; Muzyka nasłuchiwana.
 
 
 
 
Uważany za pierwszego polskiego minimalistę kompozytor i pianista Tomasz Sikorski (1939-1988), poszukując nowych brzmień często eksperymentował w swoich utworach z niekonwencjonalnym sposobem gry, co sprawia iż bardzo często kojarzony jest dziś z nurtem awangardy.
Jako pianista zadebiutował w 1962 roku na festiwalu Warszawska Jesień, z którym od 1966 przez 8 lat związany był jako członek Komisji Repertuarowej. Był jednym z współzałożycieli zespołu Warsztat Muzyczny, a w 1967 roku założył owianą dziś legendą grupę Ad novum.
W latach 90-tych w środowisku miłośników muzyki kontemplacyjnej artysta o wyrazistej osobowości, niełatwych relacjach z rzeczywistością i traumatycznym losie za jakiego uchodził Sikorski, otoczony był niemal kultem. Specyficzną aurę wokół jego twórczości potęgowały też inspiracje kompozytora czerpane z kontrowersyjnej literatury Jorge Luisa Borgesa i Sorena Kierkegaarda oraz filozofii egzystencjalnej. Tworzył przede wszystkim utwory na fortepian solo lub z towarzyszeniem innych instrumentów.
Na 2-płytowym albumie "Tomasz Sikorski - Muzyka fortepianowa" znajdziemy pierwsze studyjne rejestracje kompletu utworów fortepianowych Sikorskiego, nagranych przez znanego ze znakomitych interpretacji utworów Fryderyka Chopina młodego pianistę Kamila Borkowskiego.
Zamykające program albumu utwory na dwa fortepiany ("Diafonia" i "Muzyka nasłuchiwana") wykonane zostały w duecie z Aleksandrem Krzyżanowskim, którego pamiętać możemy z 6 Mazurków na fortepian Romana Maciejewskiego zamieszczonych na wydanej  w 2018 roku pod patronatem LongPlay płycie "Suita hiszpańska".
Młodzi, warszawscy pianiści nagrywając niniejszy album zadbali o uwzględnienie intencji i zaleceń kompozytora dotyczących każdego z utworów. Gwarantuje to dotąd nieosiągalną możliwość osobistego, niemal intymnego spotkania z oryginalnym światem dźwiękowym wykreowanym przez Tomasza Sikorskiego i dostrzeżenie wszystkich atrybutów jego muzyki: charakterystycznej aury, ekspresji i oryginalnej formy.
Równolegle z 2-płytowym albumem "Tomasz Sikorski - Muzyka fortepianowa" wydawnictwo Chopin University Press opublikowało oddzielnie wydaną książkę Grażyny Paciorek-Draus o takim samym tytule, w której autorka przedstawia życie i twórczość fortepianową kompozytora, poszukując ulotnych związków między osobowością artysty a jego dziełem. Z tej właśnie książki pochodzi poniższy cytat:
"Jego twórczość, nosząca znamiona autoterapii, dotyka głębokich, uniwersalnych problemów człowieka, jego zmagań z losem, potrzeby przekroczenia biologicznych i psychologicznych granic, a także krępujących, wyniszczających więzów społecznych, a wreszcie imperatywu pokonania śmierci dzięki pozostawionemu dziełu”.
Album ukazał się 15 marca 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Kamil Borkowski / Aleksander Krzyżanowski:
Tomasz Sikorski - Muzyka fortepianowa
2CD's 2020, Chopin University Press UMFC CD 135 A-B

program:
Tomasz Sikorski:
CD 1
1. Dwa preludia na fortepian
2. Sonant na fortepian
3. Zerstreutes Hinausschauen [Widok z okna oglądany w roztargnieniu] na fortepian
4. Hymnos na fortepian
CD 2
1. Autograf na fortepian
2. Eufonia na fortepian
3. Rondo na instrument klawiszowy
4. Diafonia na dwa fortepiany
5. Muzyka nasłuchiwana na dwa fortepiany

wykonawcy:
Kamil Borkowski, Aleksander Krzyżanowski - fortepian
 _____________________________________________